ژیوارنامه

معرفی مورسیا | جاذبه‌های دیدنی این شهر در اسپانیا

معرفی مورسیا

مورسیا در کشور اسپانیا و در کوستا بلانکا، جنوب آلیکانته و در کنار رود سگورا واقع شده است. این شهر دارای آب و هوای دلپذیر و خشک، با زمستانهای معتدل و تابستان های گرم است و دسترسی آسان به سواحل عالی Costa Blanca و Costa Calida دارد.

این منطقه به دلیل سنت طولانی کشاورزی و خاک های حاصلخیز به عنوان باغ اروپا معروف است:زیرا گل، میوه و سبزیجات در آن کاشته می شود و به سراسر اروپا صادر می شود.

گوجه فرنگی، کاهو، پرتقال و لیموترش مخصوصاً در این شهر مشهور است.

مورسیا یک شهر کاملاً اسپانیایی است که برای آداب و رسوم زندگی سنتی بسیار ارزش قائل است. این شهر با حدود نیم میلیون نفر جمعیت، دارای زندگی شبانه عالی، عمدتا در اطراف منطقه دانشگاه ، و مراکز خرید خوب  با تعداد زیادی بوتیک و فروشگاه های مد است.

معرفی مورسیا

تاریخچه مورسیا

قدمت شهر مورسیا به قرن نهم برمی گردد، زمانی که با نام Medinar Mursiya توسط خلیفه موروئی کوردوبا تاسیس شد. مشهورترین بنای تاریخی آن کلیسای جامع باروک، سانتا ماریا است که مربوط به سال 1394 است و  قدیمی ترین قسمت مربوط به گوتیک Puerta de lo Apostoles می باشد.

در قرن دوازده، محمد ال ادریسی ، مسافر و نویسنده ، شهر مورسیا را پرجمعیت و به شدت مستحکم توصیف کرد.

پس از سقوط خلافت کوردوبا در سال 1031 ، مورسیا قوانین پی در پی مختلفی را تصویب کرد ، و سرانجام با ابن طاهر (أبو عبد الرحمن بن طاهر) به پادشاهی رسید.

فتح و تصرف مورسیا

در سال 1172 مورسیا توسط شمال آفریقای الموهادس ، آخرین امپراطوری مسلمان که بر جنوب اسپانیا حکومت می کرد فتح شد ،و با برتری یافتن نیروهای مسیحی Reconquista ، از سال 1223 تا 1243 پایتخت یک امارت کوچک مسلمان بود.

با ورود مهاجرانی که تقریباً از تمام نقاط شبه جزیره ایبری به آن جا وارد شده بودند، جمعیت مسیحی این شهر به اکثریت ظرفیت خود رسید مهاجرت مسیحیان با هدف ایجاد یک پایگاه مسیحی وفادار تشویق شد.

این اقدامات منجر به شورش مردمی مسلمانان در سال 1264 شد، که توسط جیمز اول آراگون در سال 1266 سرکوب شد و مورسیا را فتح کرد و مهاجران آراگون و کاتالان را با خود آورد.

در سال 1810، مورسیا توسط نیروهای ناپلئونی غارت شد. پس از آن در سال 1829 دچار یک زلزله بزرگ شد. طبق گفته های معاصر، تخمین زده می شود که 6000 نفر در اثر این فاجعه در سراسر استان کشته شده بودند.

این شهر و مناطق اطراف  آندر سالهای 1651 ، 1879 و 1907 به شدت از طغیان سیل رنج بردند. آفت و وبا نیز بعد از آن دامن این شهر را گرفت.

جاذبه های مورسیا

در دهه های 1700 و 1800 این شهر در شرق اسپانیا از رونق اقتصادی برخوردار بود و برخی از آثار با شکوه هنر و معماری باروک در ان ساخته شد. در ادامه برخی از مهم ترین جاذبه های مورسیا را باهم مرور میکنیم :

کلیسای جامع مورسیا

کلیسای جامع این شهر دارای سبک های معماری بسیار برجسته ای است، اما اضافه شدن باروک در قرن هفدهم و هجدهم است که در آن واقعاً نظرها را به خود جلب می کند.

نمای اصلی باروک در Plaza del Cardenal Belluga با ستون های جسورانه و مجسمه زیبا از مریم مقدس با فرشته بالای درگاه اصلی، نفس گیر و باشکوه است.

در داخل کلیسای جامع مورسیا شما از کلیساهای مقدس بسیاری بازدید خواهید کرد، که برجسته ترین آنخا مقبره پادشاه آلفونسو X از کاستیا می باشد.

باغ وحش Terra Natura

این باغ وحش شعبه های مختلفی در اطراف اسپانیا داردکه یکی از شعب آن در مورسیا واقع شده است.در Terra Natura هیچ قلم یا میله ای تنگقفسی وجود ندارد.

در عوض دارای  محفظه هایی است که  تا حد امکان به محل زندگی طبیعی حیوانات نزدیک است. برای این کار آنها 500 درخت و بوته در trhoughout پارک کاشته اند. در مورد ساکنان باغ وحش ، بیش از 300 حیوان از 50 گونه در اینجا وجود دارد.

در میان آنها موجودات در معرض خطر مانند سیاه گوش اروپا ، خرس قهوه ای و گرگ ایبری وجود دارد که اکنون فقط در طبیعت تعداد کمی وجود دارد. همچنین دارای حیوانات عجیب و غریب تر شامل اسب های آبی ، شیرها ، زرافه ها ، کرگدن های سفید و مجموعه ای از پرندگان و خزندگان است.

موزه سالزیلو

هفته عید پاک در مورسیا بسیار ویژه است، زیرا پاسوس هایی که در موکب های شهر حمل می شوند توسط هنرمند مورسیایی، فرانسیسکو سالزیلو، مجسمه سازی شد.

او در قرن 18 فعال بود ، و به سبک باروک کار می کرد. در این موزه بسیاری از قطعات خیره کننده طراحی شده توسط وی برای سمنا سانتا را مشاهده خواهید کرد و در مورد حرکت باروک در مورسیا در زمانی که این شهر از تجارت ابریشم در حال گسترش و ثروتمند شدن بود ، اطلاعات کسب خواهید کرد.

میدان د لاس فلورس

Plaza de las Flores در فاصله کوتاهی از غرب کلیسای جامع قرار دارد. این میدان نام خود را از گلفروشی هایی گرفته است که امروز نیز در این شهر تجارت می کنند.

خانه های شهری اطراف از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 هستند ، مانند Edificio de Tejidos Abad ، یک ساختمان هنری نو نو زیبا که دارای پنجره های مربع شکل و سفید است.

موزه سالزیلو

مورسیا

باغ فلوریدابلانکا

تابستان ها می توانند در مورسیا بسیار گرم باشند، بنابراین وقتی هوا بسیار گرم می شود می توانید Puente Viejo را به آن طرف رود سگورا برده و به این واحه کوچک پناه ببرید. این قدیمی ترین پارک عمومی شهر است که در اواسط قرن نوزدهم افتتاح شد.

پیش از آن این یک تفرجگاه روستایی در ساحل راست رودخانه بود. مورسیا به زودی در اطراف آن رشد کرد و شهر تصمیم گرفت این پارک را ایجاد کند.

قلعه monteagudo

در خارج از حومه شمال شرقی یک کوه سنگ آهک سنگی به ارتفاع 149 متر واقع شده است. آنچه فوراً خواهید دید مجسمه بزرگی از مسیح در بالای دیوارهای قلعه است.

این مجسمه  مربوط به قرن بیستم است که در دهه 1950 پس از تخریب مجسمه قبلی مربوط به دهه 20 در جنگ داخلی ساخته شده است. قلعه زیر آن مربوط به دهه 800 است و برای 250 سال آینده یک دفاع استراتژیک برای Taifa مورسی مورسیا بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.