مجله فرانسه

موزه کبرونلی | مدرن ترین موزه ای که در شهر پاریس ساخته شده است

موزه کبرونلی

موزه کبرونلی که در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع‌شده است، موزه‌ای است که شامل هنرها و فرهنگ‌های بومی آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و قاره آمریکا می‌باشد. مجموعه موزه شامل بیش از یک‌میلیون آثار تاریخی (اشیاء قوم‌نگاری، عکس‌ها، اسناد و غیره) است. حدود 3500 مورد از این آثار تاریخی هرزمانی که نمایشگاه در این موزه برگزار می‌شود در معرض دید مردم قرار می‌گیرند. مجموعه‌ای از آثار تاریخی موزه نیز در Pavillon des Sessions لوور به نمایش گذاشته‌شده است. اگر با تور فرانسه به پاریس بروید می توانید از این موزه دیدنی بازدید کنید

مدرن ترین موزه ای که در پاریس در سال 2006 ساخته شد

موزه کبرونلی در سال 2006 افتتاح شد و جدیدترین موزه در پاریس محسوب می‌شود که در سال 2016، یک‌میلیون و صد و پنجاه‌هزار نفر بازدیدکننده داشت. این موزه به‌طور مشترک توسط وزارت فرهنگ و ارتباطات فرانسه و وزارت آموزش عالی و تحقیقات اداره می‌شود. از موزه کبرونلی، هم به‌عنوان موزه و هم به‌عنوان یک مرکز تحقیقاتی استفاده می‌کنند. موزه کبرونلی در منطقه 7 پاریس، در ساحل چپ رود سن، نزدیک به برج ایفل و Pont de l’Alma واقع‌شده است. برای سفر به اروپا، شما به ویزای شینگن نیاز دارید.

موزه کبرونلی

موزه کبرونلی

نظر هنرمندان و دانشمندان برای ساخت یک موزه از فرهنگ‌های خارجی در پاریس

از نیمه اول قرن بیستم، تعدادی از روشنفکران و دانشمندان فرانسوی، ازجمله آندره مالرو، آندره برتون و کلود لوی استروس، خواستار ساختن یک موزه واحد و مهم در پاریس شدند که به هنرها و فرهنگ‌های مردم بومی اختصاص داده می‌شد. سرزمین‌های مستعمره که مردم اولیه‌ای بدون فرهنگ خاص خود در علم آن زمان محسوب می‌شدند، هنرهای غیراروپایی را به‌عنوان هنرهای عجیب‌وغریب در نظر می‌گرفتند و از مجموعه‌های بزرگی که توسط کاوشگران، مبلغان، دانشمندان و قوم‌شناسان فرانسوی جمع‌آوری‌شده بود، استفاده می‌کردند.

در ژوئن 2006، در مراسم افتتاحیه نمایشگاهی با عنوان “ژاک شیراک یا گفت و گوی فرهنگی” برگزار شد که بر میراث فرهنگی رئیس جمهور سابق، از جمله اشتیاق وی به آسیا و ژاپن، به ویژه و در علاقه او به هنر پیش از کلمبیا افتتاح شد. سنت دیرینه آن در نمایش فرهنگ های آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکا باعث شده است تا حدود 300000 اثر هنری به دست آورد و از زمان افتتاح به طور متوسط ​​سالانه از 1.4 میلیون بازدیدکننده از درهای خود استقبال کرده است. این موفقیت قابل توجهی برای موزه‌ای است که بر فرهنگ‌های غیرغربی تمرکز دارد و اکنون بخشی از چشم‌انداز پاریس محسوب می‌شود.

چه کسی دستور ساخت موزه کبرونلی را صادر کرد؟

 قوم‌شناس و گردآورنده هنر ژاک کرشاخ در بیانیه‌ای در سال 1990 در روزنامه Libération پیشنهادی برای چنین موزه‌ای ارائه داد، با عنوان “شاهکارهای کل جهان آزاد و برابر متولد می‌شوند”. این بیانیه توسط سیصد هنرمند، نویسنده، فیلسوف، مردم‌شناس و مورخ هنر امضا شد. کرچاچ این ایده را به ژاک شیراک، شهردار پاریس برد و بعدازاینکه نظر او را جلب کرد، مشاور او شد. شیراک در سال 1995 به‌عنوان رئیس‌جمهور فرانسه انتخاب شد و در سال بعد از ساختن یک موزه جدید با مجموعه‌ای از دو موزه مختلف خبر داد:

موزه کبرونلی

موزه کبرونلی

  • 25000 آثار تاریخی از موزه Musée National des Arts d’Afrique et d’Océanie (MAAO یا موزه ملی هنرهای آفریقا و اقیانوسیه) که در اصل برای نمایشگاه استعماری 1931 ساخته‌شده بودند، در سال 1961 توسط آندره بازسازی شدند. مالرو، وزیر فرهنگ در زمان ریاست جمهوری شارل دوگل، وارد موزه‌ای شد که به فرهنگ‌های خارج از کشور فرانسه اختصاص داشت.
  • مجموعه آزمایشگاه قوم‌شناسی Musée de l’Homme (“موزه انسان”) که برای نمایشگاه پاریس 1937 ساخته‌شده بود، شامل 250،000 آثار تاریخی بود. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

مشکلاتی که موزه کبرونلی در زمان افتتاح خود به همراه داشت

دو موزه و مجموعه در اهداف و رویکردهای خود بسیار متفاوت بودند. MAAO در وهله اول یک مجموعه هنری بود که توسط مورخان هنر و محافظان اداره می‌شد، درحالی‌که موزه انسان توسط قوم‌شناسان و مردم‌شناسان اداره می‌شد و بیشترین علاقه را به زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی و استفاده از آثار تاریخی داشت. درنتیجه این تقسیم‌بندی، موزه جدید تحت دو وزارتخانه مختلف قرار گرفت. وزارت آموزش‌وپرورش که بر آموزش و تحقیقات قوم‌شناسی نظارت داشت؛ و وزارت فرهنگ و ارتباطات که بر هنر نظارت داشت.

musee-du-quai-branly

علاوه بر مجموعه‌های که در موزه قرار داشتند که توسط کاشفان و قوم‌شناسان فرانسوی از سراسر جهان جمع‌آوری‌شده بود، مدیران موزه جدید ده هزار آثار تاریخی جدید نیز به دست آوردند.

سرانجام مخالفت های مردم با افتتاح موزه کبرونلی

اولین اقدام این موزه جدید افتتاح یک گالری جدید در موزه لوور، در Pavillon des Sessions بود که به آنچه هنرهای برتر، “اولین هنرها” نامیده می‌شد، اختصاص داشت. بخش جدید با مخالفت فوری مواجه شد. سنت‌گرایان احساس می‌کردند که این نوع هنر متعلق به لوور نیست، درحالی‌که بسیاری از قوم‌شناسان معتقد بودند که این خطر وجود دارد که مجموعه‌ها را به دو قسمت تقسیم کند و بهترین آثار تاریخی به لوور برسد.

musee-du-quai-branly

musee-du-quai-branly

 این مسئله با دستور رئیس‌جمهور شیراک و دولت لیونل ژوسپین، نخست‌وزیر در 29 ژوئیه 1998 حل شد و موزه‌ای کاملاً جدید به نام موزه کبرونلی در ساحل رود سن واقع در نزدیکی برج ایفل احداث شد. در دسامبر 1998، موزه به‌طور رسمی تأسیس شد و استفان مارتین رئیس آن شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.