مجله فرانسه

موزه‌ های پاریس | بهترین موزه هایی که در زمان سفر به پاریس باید از آن ها دیدن کنید

تعداد موزه‌های پاریس بیش ازآنچه که فکر می‌کنید است؛ و به‌قدری شگفت‌انگیز هستند که هرکدام از آن‌ها می‌توانند برای خود یک شهر مستقل بسازند. تا حالا اسم موزه لوور را شنیده‌اید؟ اگر بخواهید کل موزه را ببینید باید شب‌ها و روزها پیاده‌روی کنید؛ اما این موزه فقط یکی از موزه‌های بزرگ و شگفت‌انگیز پاریس هست در ادامه موزه‌های بیشتری را به شما معرفی می‌کنیم.

موزه لوور

هرکسی که به پاریس مسافرت می‌کند یا تور فرانسه یا تور پاریس را رزرو می‌کند حتماً برای دیدن برج ایفل، موزه لوور و مونالیزا به پاریس می‌رود. همه ما ایرانی‌ها این موزه را به این دلیل می‌شناسیم که لبخند ژکوند که آثاری هنری از لئوناردو داوینچی هست در این موزه هست. بسیاری از آثار هنری ایران نیز در این موزه نگهداری می‌شود. این موزه قبلاً کاخ پادشاهان بزرگ فرانسوی قلمداد می‌شد اما بعد از انقلاب کبیر فرانسه به موزه‌ای تبدیل شد که الا بیشتر از 30 هزار آثار هنری در آن وجود دارد.

موزه‌ های پاریس - موزه لوور

موزه‌ های پاریس – موزه لوور

گران پَله (کاخ بزرگ)

گران پَله که در زبان انگلیسی به “گرند پلس” ترجمه می‌شود، در نزدیک خیابان شانزه لیزه واقع‌شده است. این کاخ که یکی از قشنگ‌ترین بناهای پاریس به‌حساب می‌آید، به همراه معماری خیره‌کننده‌اش و آثار هنری متنوعی که دارد، مهم‌ترین رویدادها و نمایشگاه‌های بین‌المللی فرهنگی، صنعتی و هنری در آن برگزارشده است. این کاخ بزرگ در سال 1900 برای برگزاری نمایشگاه‌های جهانی بنا شد. شارل ژیرو معماری بود که موزه را ساخت و آن را به سه قسمت به نام‌های “کاخ اکتشاف”، “گالری ملی گران پله” و “سالن رویداد گران پله تقسیم کرد.

موزه های پاریس - گران پَله (کاخ بزرگ)

موزه های پاریس – گران پَله (کاخ بزرگ)

پُتی پَله (کاخ کوچک)

این کاخ مثل برج ایفل برای برگزاری نمایشگاه جهانی پاریس در سال 1900 در بین خیابان شانزه لیزه و رود سن دقیقاً در مقابل گران پله (کاخ بزرگ) ساخته شد. این کاخ به موزه‌ای تبدیل شد که هنرهای زیبای پاریس را در خود جای دهد و از آن‌ها نگهداری کند. کاخ کوچک با معماری زیبا که شامل نمای اصلی بنا و تزئینات خارجی ساختمان، با مجسمه‌های، گنبد اصلی، حیاط و باغ داخل آن و همچنین فضاهای سرسبز متعدد بیشتر از هزاران شیء قیمتی را در خود جای‌داده است و از آن‌ها نگهداری می کد.

موزه های پاریس - پُتی پَله (کاخ کوچک)

موزه های پاریس – پُتی پَله (کاخ کوچک)

بنیاد لویی ویتون

از برجسته‌ترین و مدرن‌ترین بناهای پاریس می‌توان از بنیاد لویی ویتون یادکرد که تصویری از نمای فرهنگ شهر پاریس را برای شما به نمایش می‌گذارد. این ساختمان در حقیقت یک موزه هنری و مرکز فرهنگی هست که در سال 2014 آن را در معرض استفاده عموم قراردادند. این موزه توسط فرانک گری معمار مشهور کانادایی-آمریکایی طراحی‌شده است که و همچنین این موزه در ضلع جنوبی شهربازی باغ دَکلَمَتَسیون و پارک بولونی قرارگرفته است. ساختمان اصلی این بنا شبیه به یک کشتی خیلی بزرگ است که 12 بادبان شیشه‌ای دارد و در بین برکه‌ای مصنوعی ساخته‌شده تا تصویری حقیقی‌تر را برای شما به تصویر بکشد.

موزه های پاریس - بنیاد لویی ویتون

موزه های پاریس – بنیاد لویی ویتون

موزه اورانژِری

فیللیپ سونیه که قبلاً مجموعه‌دار شهر فرانسوی بود نام “سیستین چَپلِ امپرسیونیسم” را روی موزه اورانژِری گذاشته بود. ساختمان اصلی این موزه که روی محل نگهداری نهال‌های مرکبات باغ توالِری در طول زمستان بود که بعداً به یکی از مقدس‌ترین و پرعظمت‌ترین نمازخانه‌های مسیحیت تبدیل شد. در طبقه پایین این موزه آثار هنرمندان بزرگی مثل پیکاسو و روئار قرار دارد و همچنین آثار افراد سرشناس دیگری نیز در این موزه یافت می‌شود.

موزه های پاریس - موزه اورانژِری

موزه های پاریس – موزه اورانژِری

موزه رودَن

اگر حتی اهل کارهای هنری نیستید این موزه با باغ‌های رمانتیک و آرامش بخشی که دارد حتماً برای شما ارزش بازدید دارد. این موزه در حقیقت یکی از واحه‌های سبز و زیبای شهر پاریس است که همراه با باغچه‌های گل و شمشادش به عمارتی باشکوه تبدیل‌شده است که در قرن هجدهم آن را ساختند. این موزه کلکسیونی بی‌نظیر از مجسمه‌ها و نقاشی‌های اوگوست رودِن، مجسمه‌ساز، نقاش و مجموعه‌دار بزرگ فرانسوی که هنگام اقامتش در شهر زیبای پاریس در این موزه هم کار و هم زندگی کرده است.

یکی از مشهورترین آثاری که در این موزه قرار دارد، مجسمه متفکر است که در سال 1902 ساخته شد و در باغ مجموعه قرار دارد و ازنظر رودَن بیانگر خِرد و شاعرانگی هست.

موزه های پاریس - موزه رودَن

موزه های پاریس – موزه رودَن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.