ژیوارنامه

روز ملی اوکراین | رفراندوم ملی اوکراین کی برگزار شد؟

روز ملی اوکراین

روز ملی در اوکراین 24 آگوست (2 شهریور) است. این روز در کشور اوکراین، روز گرامیداشت اعلام استقلال کشور اوکراین توسط ورخونوا رادا از اتحادیه جماهیر شوروی است. در این روز، مراسم و جشن‌های بسیاری در سرتاسر کشور اوکراین برگزار می‌شود.

پیشینه روز ملی اوکراین

آغاز دهه‌ 1990، شروع فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی بود. در 16 جولای 1990، دولت آن زمان اوکراین، اعلام کرد که حق حاکمیت بر کشور اوکراین متعلق به دولت اوکراین است و کشور شوروی اجازه دخالت در امور اوکراین را ندارد. یک سال بعد، 16 جولای به‌عنوان روز استقلال در کشور اوکراین جشن گرفته‌ شد.

در آگوست 1991 کودتایی برای بازگرداندن کمونیست به اتحاد جماهیر شوروی انجام شد که به شکست انجامید. به واسطه این کودتا و ترس از سلطه دوباره کمونیست بر کشور اوکراین، نمایندگان مردم، پرچم اوکراین را به تالار برگزاری جلسات ورخونوا رادا بردند.

در 24 آگوست (2 شهریور) لایحه استقلال کشور اوکراین از اتحادیه جماهیر شوروی، توسط پارلمان این کشور به تصویب رسید و یک پرچم زرد و آبی بالای ساختمان ورخونوا رادا نمایان شد.

برای سفر به اکراین، از تور اروپا سایت ما می توانید دیدن کنید.

پرچم اکراین

رنگ آبی و زرد پرچم کشور اوکراین، از یک سنت بسیار قدیمی این کشور اقتباس شده است. در قرن بیستم و بین سال‌های 1917 تا 1920، این پرچم زرد و آبی به‌عنوان پرچم ملی جمهوری مردمی اوکراین انتخاب شد.

در زمان سلطه شوروی بر این کشور، استفاده از این پرچم ممنوع شد ولی همین باعث گردید که مردم اوکراین، این پرچم را به‌عنوان سمبل جنبش استقلال‌طلبی خود انتخاب کنند.

یکی از شرایط به رسمیت شناخته شدن استقلال کشور اوکراین، برپایی یک رفراندوم ملی بود که در اول دسامبر 1991 برگزار شد. با وجود نگرانی در مورد تقسیم شدن کشور اوکراین به دو قسمت شرقی و غربی (طرفداران کمونیست و طرفداران جدایی از کمونیست)، 80% از مردم اوکراین در این رفراندوم شرکت کردند و نزدیک به 92% از آنها به استقلال این کشور رای دادند.

در ژوئن 1992، پارلمان اوکراین قانونی را تصویب کرد که در آن به جای 16 جولای، روز 24 آگوست (2 شهریور) به‌عنوان روز ملی استقلال کشور اوکراین برگزیده شد.

برای برخی از اوکراینی‌ها روز اول دسامبر، تاریخ مهم‌تری نسبت به روز اعلام استقلال این کشور است؛ چون که در این تاریخ بود که مردم اوکراین وحدت خود برای رسیدن به استقلال را نشان دادند.

آژانس گردشگری ژیوار برای دریافت ویزای اروپا به شما راهنمایی های لازم را انجام خواهد داد.

مراسم و آئین‌های روز ملی اوکراین

بیشترین و بزرگ‌ترین جشن‌ها در شهر کیِف پایتخت کشور اوکراین برگزار می‌شوند. رژه ارتش یکی از مراسمات این روز است که هر ساله برگزار می‌شود. رئیس‌جمهور در این روز، قبل از شروع رژه ارتش سخنرانی می‌کند. مقامات دولتی مهم به زیارت مقبره قهرمانان این کشور می‌روند و بر روی قبر آنها، گل می‌گذارند.

یکی از آئین‌های مهم این روز، برقراری نماز روز استقلال کشور اوکراین در کلیسای سنت سوفیا است که همه نمایندگان ملت و دولت کشور اوکراین در آن شرکت می‌کنند. مردم اوکراین که لباس‌های سنتی خود را بر تن کرده‌اند و پرچم کشور اوکراین را به‌دست دارند، در خیابان‌ها راه می‌روند و پرچم‌های خود را تکان می‌دهند.

آتش‌بازی، نمایش‌های خیابانی، کنسرت‌های مختلف همراه با آوازهای سنتی و مدرن، برپایی بازارچه‌های عمومی و خیریه، سیرک و مسابقات ورزشی از جمله مراسمات دیگری هستند که در روز ملی اوکراین برگزار می‌شوند و بیشتر مردم اوکراین در آنها شرکت می‌کنند.

تعداد جشن‌هایی که در روز ملی، در سرتاسر اوکراین برگزار می‌شوند، بسیار زیاد است و بعضی از این جشن‌ها، تا چند روز بعد از 24 آگوست (2 شهریور) هم ادامه دارند.

روز ملی اوکراین، یک روز تعطیل عمومی در این کشور است. بسیاری از مغازه‌ها، موزه‌ها و کتابخانه‌ها، ادارات دولتی و مؤسسات آموزشی در این روز بسته هستند. ترافیک در نزدیکی محل‌هایی که جشن‌ها برگزار می‌شوند، سنگین می‌شود و حمل و نقل عمومی با محدودیت‌هایی همراه است.

جمع‌بندی

سکونت در منطقه‌ای که اوکراین امروزی قرار دارد، به قبل از عصر آهن برمی‌گردد. به همین دلیل، تمدن این کشور و این ناحیه از اروپا بسیار غنی است. از لحاظ صنعت گردشگری، کشور اوکراین در رتبه هشتم جهان قرار دارد.

توریست‌هایی که برای شرکت در جشن ملی اوکراین به این کشور سفر می‌کنند، می‌توانند از دیدن عجایب هفت‌گانه کشور اوکراین و مناظر طبیعی فوق‌العاده زیبایش لذت ببرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.