ژیوارنامه

روز ملی نروژ | مراسمات مخصوص این روز در نروژ

روز ملی نروژ

تقریباً همه کشورها یک روز ملی دارند که معمولاً در آن روز، استقلال و یا وحدت ملی خود را جشن می‌گیرند، اما کمتر کشوری پیدا می‌شود که مثل مردم نروژ، روز ملی خود را کاملاً منحصر به فرد و متفاوت جشن بگیرد.

روز 17 می (27 اردیبهشت ماه) روز ملی کشور نروژ، روزی است که قانون اساسی این کشور به تصویب رسید. آئین‌ها و مراسمی که در این روز اجرا می‌شوند، ریشه در آداب و رسوم قدیمی و تاریخ غنی این کشور دارند.

در سایت ژیوار تورهای مربوط به این کشور اروپایی را می توانید ببینید. برای درک آئین‌ها و مراسم روز ملی نروژ، لازم است با برخی از رخدادهای تاریخی و اجتماعی این کشور آشنا شویم.

پیشینه روز ملی نروژ

در سال 1814، روز هفدهم می (27 اردیبهشت) به‌عنوان روز ملی نروژ نام‌گذاری شد، چون‌که در همین روز بود که قانون اساسی کشور نروژ در ایدسویل به امضا رسید و در آن اعلام شده بود که کشور نروژ یک کشور مستقل است و وابسته یا مستعمره هیچ کشوری نیست.

البته در آن زمان نروژ هنوز تحت سلطه کشور سوئد بود و پادشاه سوئد معتقد بود گرامیداشت این روز توسط نروژی‌ها در اصل اعلام مخالفت با کشور سوئد و خاندان سلطنتی این کشور است.

بعد از چندین بار تلاش نروژی‌ها برای برگزاری جشن در این روز، پادشاه سوئد، شاه کارل جان، جشن گرفتن در این روز را ممنوع اعلام کرد. اما این اعلام ممنوعیت نتیجه عکس داد و آتش استقلال‌طلبی نروژی‌ها را بیشتر شعله‌ور کرد.

در نهایت، یک گروه از نروژی‌های مشتاق در میدان اصلی شهر گرد هم آمدند و به این تصمیم شاه اعتراض کردند. این واقعه بعداً مبارزه میدان اصلی اسلو در سال 1829 نامیده شد.

مقامات سوئدی به گردهمایی‌های اعتراضی مردم نروژ واکنش نشان می‌دادند و همین مقاومت مردم نسبت به پذیرش سلطه سوئد و خاندان سلطنتی آن بر کشور نروژ را بیشتر کرد.

هنریک وِرگِلند نقشی کلیدی در این جنبش‌های مقاومتی داشت و در سال‌های بعد، این روز را به جای روز جشن گرفتن غرور وطن‌پرستی بزرگسالان، تبدیل به یک روز جشن برای کودکان نروژی کرد. بعد از مرگ شاه کارل جان در سال 1844، فرزندش اسکار جای پدر را گرفت و جشن گرفتن در این روز را برای نروژی‌ها آزاد کرد. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کند.

در دهه 1860، 17 می (27 اردیبهشت) اهمیت بیشتری پیدا کرد و اولین رژه کودکان، در سال 1860 و در شهر اسلو برگزار شد. تا سال 1899 شرکت در رژه فقط مخصوص پسران بود و بعد از این سال بود که دختران نروژی هم اجازه شرکت در مراسم رژه روز قانون اساسی را پیدا کردند.

تا سال 1905 هدف از گرامیداشت این روز، فقط تصویب قانون اساسی بود؛ اما بعد از این سال، حمایت از خاندان سلطنتی نروژ نیز به این هدف اضافه شد. در طول جنگ جهانی دوم، مراسم روز ملی نروژ به علت اشغال این کشور توسط نازی‌ها متوقف شد.

برای اقامت در نروژ شما باید ویزای شنگن تهیه نمایید که برای کسب اطلاعات درباره آن ژیوار راهنمای خوبی برای شماست.

جشن کودکان

اصلی‌ترین نقش در بزرگداشت روز 17 می (27 اردیبهشت) متعلق به کودکان نروژی است. کودکان نروژی در این روز با در دست داشتن پرچم کشور نروژ که خود درست کرده‌اند، در خیابان اصلی شهرهای نروژ رژه می‌روند.

بیشترین میزان شرکت بچه‌ها در رژه حدود ده‌ها هزار نفر در شهر اسلو و کمترین آن، رژه چند ده نفری کودکان در روستاهای کم جمعیت کشور نروژ است. در شهر اسلو کودکان از جلوی بالکن قصر سلطنتی رژه می‌روند و اعضای خاندان سلطنتی برای آنها دست تکان می‌دهند.

کودکان در هر سنی، از کودکان مهدکودکی گرفته تا دانش‌آموزان دبیرستانی در این رژه شرکت می‌کنند. هرچند که بیشترین شرکت‌کنندگان، دانش‌آموزان دبیرستانی هستند که در آن سال فارغ‌التحصیل می‌شوند. ‌

مراسم جشن راس

به دانش‌آموزان نروژی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل می شوند، راس گفته می‌شود. جشن راس از اول بهار شروع می‌شود و در روز 17 می (27 اردیبهشت) هر سال پایان می‌یابد. در طول این مدت، دانش‌آموزان لباس‌های مخصوص می‌پوشند و به رقص و پایکوبی مشغول می‌شوند.

سایر مراسم مخصوص روز ملی نروژ

آوازها و ترانه‌های بسیاری برای روز قانون اساسی در نروژ سروده شده که توسط گروه‌های ارکستر نروژی و باندهای موسیقی خیابانی اجرا می‌شوند.

مردم نروژ در این روز، لباس سنتی کشور نروژ را به تن می‌کنند و پذیرایی از مردم با مقدار زیادی بستنی، هات داگ و نوشیدنی‌های مخصوص نروژی انجام می شود.

روز ملی در نروژ یک روز رسمی تعطیل است، اگر هوا خوب باشد به نظر می‌رسد همه به شهر راه می‌یابند. هر حوزه؛ خواه پارکها، سواحل، باغها یا کافه‌های آن با صندلی در فضای باز؛ مملو از مردم محلی شاد است. این روز در مورد تجلیل از کشور و آزادی ملی است. فضای شاد و هیجان انگیز است. بهترین زمان برای گردشگری است.

جمع‌بندی

مراسم جشن روز ملی نروژ، مراسمی خاص کشور نروژ است که برای بسیاری از توریست‌ها سرگرم‌کننده و جدید به نظر می‌رسد. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.