مجله اتریش

جمجمه‌های رنگی در هالشتات | یک جاذبه گردشگری ترسناک در اتریش

جمجمه‌های رنگی در هالشتات

جمجمه‌های رنگی در هالشتات یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است که در این مقاله بیشتر با آن آشنا خواهید شد. در منطقه‌ای دورافتاده در اتریش، بین کوه‌ها و دریاچه، شهر زیبای هالشتات قرار دارد. به دلیل محل جغرافیایی این شهر، مردم در اوایل قرن هجدهم از فضای آن برای دفن مردگان خود استفاده می‌کردند؛ بنابراین آن‌ها یک‌خانه چارلنی یا Beinhaus (استخوان‌خانه) در نزدیکی قبرستان ساختند که در آن استخوان‌های عزیزان خود را نگهداری می‌کردند. از طریق تور اتریش می توانید به بازدید از این جمجمه ها بروید.

هنگامی‌که یکی از اعضای خانواده فوت می‌کرد، جسد به مدت 10 تا 15 سال در قبرستان دفن می‌شد. سپس بقایای اجساد بیرون کشیده می‌شد و استخوان‌ها بیرون گذاشته‌شده و در آفتاب سفید می‌شدند، سپس در خانه چارلن هالشتات در کنار استخوان‌های دیگر اعضای خانواده انباشته می‌شد.

سنت نقاشی کردن جمجمه‌های رنگی در هالشتات

سنت نقاشی جمجمه‌ها در دهه 1720 شروع شد تا راهی برای حفظ هویت متوفیان باشد. امروزه بیش از 1200 جمجمه در خانه چارلن هالشتات وجود دارد که حدود 610 مورد از آن‌ها به زیبایی نقاشی شده است. پس از بیرون کشیدن جسد و سفید شدن استخوان‌ها توسط خورشید، گورکن جمجمه را با نام مرحوم، تاریخ تولد و مرگ و طرح‌های نمادین رنگ‌آمیزی می‌کرد. جمجمه‌های متعلق به زنان با طرح‌های گل‌دار رنگارنگ و جمجمه‌های متعلق به مردان با نقوش پیچک تزئین شده بود.

جمجمه‌های رنگی در هالشتات

جمجمه‌های رنگی در هالشتات

آخرین جمجمه‌ای که در Beinhaus قرار داده شد متعلق به زنی بود که در سال 1983 درگذشت و او درخواست کرد تا استخوان‌هایش در خانه چارنل نگهداری شود. جمجمه او در سال 1995 به‌دلخواه او در خانه جمجمه‌های رنگی در هالشتات قرار گرفت.

خانه جمجمه‌های رنگی در هالشتات چطور مکانی است؟

نمازخانه سنت مایکل قرن 12 در شهر زیبای هالشتات یکی از مشهورترین خانه‌های چارلنی جهان را پنهان می‌کند. خانه چارلن جایی است که بقایای اسکلت انسان در آن نگهداری می‌شود و در منطقه‌ای که محل دفن اجساد کم باشد رایج است. اعتقاد بر این است که به دلیل کمبود زمین برای قبرستان و کمبود شدید فضا در قبرستان در هالشتات، سنت استفاده مجدد از گورهای موجود برای دفن اجساد جدید ایجاد شد. جمجمه و استخوان گورهای قدیمی به‌عنوان بخشی از تشییع‌جنازه دوم از قبر به استخوان منتقل می‌شود. این سنت در مناطق آلپ اتریش متداول بود، اما امروزه تنها در هالشتات زنده است و این خانه را به بزرگ‌ترین مجموعه جمجمه‌های رنگی در هالشتات تبدیل کرده است.

صومعه سنت فلوررین | بزرگترین صومعه آگوستینی اتریش

جمجمه‌های رنگی در هالشتات

جمجمه‌های رنگی در هالشتات

انواع شکل‌های تزئین شده بر روی جمجمه‌های رنگی در هالشتات

 جمجمه‌های رنگی در هالشتات نه‌تنها نگهداری می‌شوند، بلکه هنرمندانه نیز نقاشی می‌شوند. سنت نقاشی جمجمه در اینجا در حدود سال 1720 آغاز شد. تزئینات جمجمه به حفظ هویت اعضای خانواده متوفی کمک می‌کند. بر روی جمجمه‌ها اکثر نام‌ها یا حروف اولیه برچسب‌گذاری شده است. تزیینات بیشتر به شکل صلیب، تاج گل، گل، شاخه پیچک، برگ بلوط یا خربزه است، بسته به زمان تزئین آن‌ها. متوفی معمولاً 10 تا 20 سال در قبر می‌ماند تا جمجمه را از قبر بیرون آورند، سپس توسط گورکن تمیز شود و سپس برای سفید شدن در خورشید و ماه در هوای آزاد تنظیم شود. نکته این فرایند به دست آوردن رنگ عاجی جمجمه است. نقاشی روی جمجمه به تشخیص نقاش و اعضای خانواده انجام می‌شود.

امپراتوری مرگ در انتظار گردشگران | چمچمه های موجود در دخمه‌های کاتاکومب + فیلم

painted-skulls-in-hallstatt

painted-skulls-in-hallstatt

چند عدد جمجمه در هالشتات وجود دارد؟

امروزه حدود 1200 جمجمه در خانه جمجمه‌های رنگی در هالشتات نگهداری می‌شود. حدود 600 مورد از آن‌ها تزئین شده‌اند که تنها بخش کوچکی از جمعیت فوت‌شده شهر را نشان می‌دهند. امروزه هنوز به درخواست ویژه امکان دفن جمجمه در خانه جمجمه‌های رنگی در هالشتات وجود دارد. هر دو کاتولیک و پروتستان از این سنت پیروی می‌کنند و اگرچه قبرستان کاتولیک و پروتستان از هم جداشده است، اما جمجمه‌ها در یک‌خانه چارلن باهم به پایان می‌رسند. برخی نظریه‌ها بیان می‌کنند که سنت نقاشی جمجمه به دلیل کمبود فضای قبرستان نیست، بلکه به سنت‌های خانوادگی مرتبط است.

خانه‌های چارلن در کلیسای سنت مایکل نشان‌دهنده یکی از جالب‌ترین مکان‌های گردشگری در هالشتات است. این تپه در تپه‌های بالای شهر نزدیک معادن نمک ماقبل تاریخ و در کنار مسیر قدیمی‌ترین خط لوله صنعتی جهان قرار دارد که هنوز مورداستفاده است. به‌راحتی می‌توانید با پای پیاده یا مستقیم با ماشین به آنجا برسید. از حیاط کلیسای کوچک می‌توانید چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی از شهر هالشتات، دریاچه و رشته‌کوه داچشتاین را تجربه کنید. کل این منطقه یکی از میراث جهانی تحت حفاظت یونسکو در اتریش است.

painted-skulls-in-hallstatt

painted-skulls-in-hallstatt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.