ژیوارنامه

صومعه پانونهالما | به دومین کلیسای بزرگ در جهان خوش آمدید | مجارستان

blank

صومعه پانونهالما در مجارستان

صومعه پانونهالما، دومین کلیسای بزرگ در جهان و یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی مجارستان است که در سال 996 توسط شاهزاده گزا تاسیس شد.

این صومعه نقش بسیار مهمی در گسترش مسیحیت در سراسر امپراتوری قدیمی مجارستان داشت.

صومعه پانونهالما  از ارزش جهانی برجسته ای برخوردار است و شامل ساختمان های Archabbey است.

این ساختمانها شامل باسیلیکا و سرداب (کلیسای گوتیک قرن سیزدهم)، ساختمانهای آموزشی (سفره خانه باروک و کتابخانه معروف که بیش از 360000 جلد کتاب در آن قرار دارد)، نمازخانه بانوی ما و بنای یادبود هزاره، باغ گیاه شناسیArchabbey ، باغ گیاهان، پارک ها و جنگل ها است.

امروزه حدود 50 راهب در این صومعه زندگی می کنند و در حال حاضر آموزش و تعلیم و تربیت جوانان یکی از مهمترین فعالیتهای راهبان بندیکتین است.

صومعه پانونهالما

تاریخچه صومعه پانونهالما

صومعه پانونهالما  به عنوان اولین صومعه بندیکتین مجارستان در سال 996 توسط شاهزاده گزا تاسیس شد، وی این مکان را به عنوان محلی برای استقرار راهبان تعیین کرد و سپس به زودی مرکز بندیکتین شد.

صومعه به احترام سنت مارتین تور ساخته شده است. پسر گزاس، پادشاه استفان اول، املاک و امتیازاتی را به صومعه اهدا کرد.

منشور صومعه پانونهالما قدیمی ترین سندی است که از زبان مجارستانی در آن استفاده شده است و  هنوز در کتابخانه  این صومعه حفظ شده است.

در سال 1096، دوك گودفری از بوئیلون، به عنوان رهبر یكی از سه ارتش صلیبی، در حال رفتن به سرزمین های مقدس، یك هفته را در این صومعه گذراند.

اولین ساختمانهای صومعه در سال 1137 تخریب شد، سپس دوباره ساخته شد. ستون های باسیلیکا و طاق اولیه گوتیک در اوایل قرن سیزدهم با استفاده از دیوارهای کلیسای سابق ساخته شده است.

در سال 1486 ابی تحت سبک پادشاه ماتیاس به سبک گوتیک بازسازی شد.

صومعه پانونهالما

جاذبه های صومعه پانونهالما

در قرون وسطی یکی از ورودی های اصلی صومعه پانونهالما، Porta Speciosa (ورودی مزین) بود. این ورودی  به صومعه منتهی می شود و در قرن سیزدهم ساخته شده بود.

باغ کوچک داخلی که توسط این ورودی  احاطه شده است، Paradisum (بهشت) نیز گفته می شود که از نظر استعاره تقلیدی زمینی از بهشت کتاب مقدس را به نمایش می گذارد.

همچنین این صومعه دارای یک کتابخانه است که ساخت آن در قرن نوزدهم به پایان رسید. در چهار طرف سقف این کتابخانه  تمثیل های چهار دانشکده قرون وسطایی دیده می شود: حقوق ، الهیات ، پزشکی و هنر.

از آن زمان به بعد منابع کتابخانه در حال افزایش است. امروزه ، 360،000 جلد در این کتابخانه  نگهداری می شود.

صومعه پانونهالما

قسمت های مختلف صومعه

سفره خانه باروک در صومعه پانونهالما یک سالن دو طبقه بلند و مستطیل شکل مربوط به نیمه دوم دهه 1720 است. نقاشی های (secco) روی دیوارها بین سالهای 1728 و 1730 توسط داویده آنتونیو فوساتی ، هنرمند سوئیسی که بعدا در ونیز اقامت گزید، ایجاد شده است.

بنای یادبود هزاره در این صومعه نیز به منظور تجلیل از هزاره سکونت مگیارها در سال 1896 برپا شد.

این عمارت در ابتدا توسط گنبدی به ارتفاع 26 متر و دو پوسته پوشیده شده بود که نقش برجسته برنجی روی آن، نشان دهنده تاج سلطنتی مجارستان بود.

ساخت نمازخانه بانوی ما صومعه پانونهالما نیز در سال 1714 آغاز شد. در ابتدا این مکان عبادتگاهی برای جمعیت غیر بومی ساکن در مجاورت ابی بود.

این نمازخانه، با سه محراب، در سال 1865 بازسازی شد، در آن زمان تزئینات عاشقانه دیوارها و درگاه انجام شد.  سرداب زیر کلیسا قرن ها به عنوان محل دفن راهبان بوده است. در نزدیکی نمازخانه، برج دیدنی از چوب قرار دارد.

در سال 1830 حدود 80 گونه درخت و بوته در زمین های Archabbey یافت می شد. از طریق طراحی Fábián Szeder در دهه 1840 شکل فعلی درختستان شکل گرفت.

امروزه درختستان بیش از 400 گونه درخت و بوته دارد که بسیاری از آنها گونه های کمیاب در مجارستان هستند.

blank

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *