مجله فرانسه

پارک مونسو | طبیعتی در قلب شهر پاریس برگرفته از فرهنگ های خارجی

پارک مونسو

پارک مونسو ، یک پارک عمومی است که در ناحیه 8 پاریس، فرانسه، در بین تقاطع بلوار دو کورسل، خیابان دو پرونی و خیابان ژرژ برگر واقع‌شده است. در ورودی اصلی این پارک یک روتوندا قرار دارد. مساحت این پارک 8.2 هکتار (20.3 هکتار) است. برای بازدید از این پارک دیدنی می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید

قدمت ساخت پارک مونسو به قرن 17 و به دستور دوک شارتر برمی‌گردد. پارک مونسو، امروزه یکی از زیباترین باغ‌های پاریس و بازتابی از این شهر است. بازدیدکنندگان می‌توانند از دروازه‌های بزرگ فرفورژه تزئین شده با طلا وارد پارک شوند. با قدم زدن در اطراف پارک، شگفتی‌های زیبایی را خواهید یافت: مجسمه‌های متعدد، طاق رنسانس متعلق به شهرداری سابق پاریس، درختان دیدنی، طیف گسترده‌ای از پرندگان و حوضچه‌ای بزرگ. پارک مونسو توسط ساختمان‌های لوکس و عبارت‌های مجلل احاطه‌شده است، ازجمله موزه سرنوشی (موزه هنرهای آسیایی). پارک مونسو، پارکی آرام و دلپذیر می‌باشد که پاریسی‌ها و گردشگران همیشه در بیشتر فصل‌ها از آن بازدید کردند. این پارک همچنین دارای زمین‌بازی برای کودکان است.

پارک مونسو

پارک مونسو

معماری بی‌نظیر Parc Monceau

پارک مونسو به دلیل سبک “انگلیسی” اش در فرانسه غیرمعمول شناخته می‌شود، چیدمان غیررسمی آن، پیاده‌روهای منحنی و مجسمه‌هایی که به‌طور تصادفی قرارگرفته‌اند، آن را از باغ‌ها و پارک‌های سنتی فرانسوی متمایز می‌کند. پارک مونسو شامل مجموعه‌ای از معماری‌های کوچک ازجمله هرم مصر، قلعه چینی، آسیاب بادی هلندی و ستون‌های کورینتی می‌باشد. تعدادی از این منابع مرجع ماسونی هستند و نشان‌دهنده این واقعیت است که فیلیپ دو اورلئان یک فراماسون برجسته بوده است. پارک مونسو شامل مجسمه‌هایی از شخصیت‌های مشهور فرانسوی ازجمله گای دو موپسان، فردریک شوپن، چارلز گونود، آمبروز توماس، آلفرد دموست و ادوارد پایلرون است.

پارک مونسو

ویژگی ها و امکانات پارک مونسو

امروزه پارک مونسو دارای فضاهای بازی برای کودکان است و همچنان بین ساکنان محلی و خانواده‌های آن‌ها بسیار محبوب است. این پارک یک منطقه فعال Wi-Fi رایگان است، برای کاربران رایانه‌ای که به دنبال دسترسی به اینترنت هستند. پارک مونسو هرروز از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب باز است و در ماه‌های تابستان تا آخر شب نیز باز می‌باشد. 9 ورودی دروازه‌دار وجود دارد که توسط یک نگهبان که در بالای روتوندای سلطنتی در ورودی شمالی زندگی می‌کند نظارت می‌شود. این پارک به‌عنوان درجه دوم نیمه‌خصوصی و شش اقامتگاه خصوصی که مستقیماً در پارک واقع‌شده‌اند، ذکرشده است. شما می‌توانید دسترسی بیست‌وچهارساعته به محوطه داشته باشید.

Parc Monceau

Parc Monceau

دوک شارتر، فیلیپ دو اورلئان کسی که پارک مونسو را ساخت

پارک مونسو در سال 1778 بنا به درخواست پسرعموی پادشاه لوئی شانزدهم – دوک شارتر، فیلیپ دو اورلئان – ساخته شد که رویای افتتاح پارکی را داشت که با پیش‌بینی او در چشم‌انداز، این پارک باید همه‌کسانی را که از دروازه آن عبور می‌کردند شگفت‌زده می‌کرد. پارک مونسو که با عدم توجه به دوران یا فرهنگ فرانسه و پاریس ساخته‌شده بود، در اصل شامل یک ستون رومی، یک هرم مینیاتوری مصر، یک چادر تارتار، یک آسیاب بادی هلندی، یک حوضچه نیلوفر آبی، یک غار افسون‌شده، معبد مریخ، یک تاکستان ایتالیایی و مجسمه‌های عتیقه متعدد بود که همه در روبروی یکدیگر هستند. در زمان افتتاح، پارک خدمتگزارانی با لباس مجلل و حیوانات عجیب‌وغریب مانند شتر داشت.

Parc Monceau

Parc Monceau، پارکی در دل فرانسه ساخته شده با فرهنگ های خارجی

به‌طورکلی، هیچ‌کدام از این معماری‌ها و طراحی‌ها چندان منطقی نبود، اما این هرگز واقعاً حرف دوک نبوده است. برخلاف Jardin d’Agronomie Tropicale که برای تقلید از فرهنگ‌های خارجی برای تماشاگران ساخته‌شده بود، Parc Monceau به‌عنوان یک فانتزی محض ساخته شد. در طول سال‌ها، پارک مونسو تغییر کرد و تکامل یافت. با گذراندن انقلاب‌های مختلف پاریس و تجدید ساختار هوسمانی، پارک نیز به همراه آن‌ها تغییر کرد. بااین‌وجود این پارک هنوز برای عموم آزاد است و بسیاری از ویژگی‌های اصلی آن همچنان با پارک‌های بازی مدرن و Wi-Fi رایگان موجود است.

آنچه امروزه فقط پوسته‌ای از چشم‌انداز اصلی و بزرگ دوک باقی‌مانده است، اگرچه خرابی‌ها در طول زمان دقیقاً نسبت به آثار عجیب این پارک بی‌رحمانه نبوده است. در این پارک همه‌چیز قدیمی‌تر به نظر می‌رسد و به آن‌ها هوایی از راز و افسون می‌بخشد که بدون شک دوک را بی‌نهایت خوشحال خواهد کرد، همان‌طور که تقریباً سه قرن پیش برنامه‌ریزی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.