مجله فرانسه

پاریس در کتاب‌ها و فیلم‌ها | بهترین کتاب های پاریس و فیلم های پاریس

قطعاً اسم شهر پاریس را در کتاب‌های بسیاری شنیده‌اید. در عنوان‌ها، متن‌ها، داستان‌ها، رمان‌ها، کتاب‌های پژوهشی، فیلم‌های داستانی و مستند نیز از اسم شهر پاریس نام‌برده شده. شما در هرجایی می‌توانید شگفتی‌های بی‌نظیر و بی‌سابقه این شهر را پیدا کنید و به همین دلیل ممکن است در هر داستانی اسم این شهر را بشنوید. آیا می دانستید که در تور پاریس می توانید موزه های کتاب پاریس دیدن کنید و حتما هم برای رفتن به پاریس به ویزای توریستی فرانسه نیاز دارید.

کتاب‌های پاریس

ما اکثراً ممکن است بعد از مطالعه یک کتاب مشتاق شویم که به یک مکان مشهور و معروف برویم. این قدرت کلمات و ادبیات است که می‌تواند تصویر یک مکان ناشناخته و نادیده را در ذهن بسازد. زمانی که شما یک رمان را می‌خوانید یا مطالعه می‌کنید، شهری که رمان در آن اتفاق افتاده است را هم می‌شناسید و از مکان‌ها و جذابیت‌ها و رازهای آن شهر نیز مطلع می‌شوید. در این مدت کوتاه که آن شهر را مطالعه می‌کنیم اطلاعات بیشتری درباره آن شهر به دست می‌آوریم. حتی اگر این شهر مشهور و معروف باشد توانسته است که هنرمندان و نویسندگان زیادی را از اطراف دنیا به سمت خودش جذب کند. زمانی که شما درباره یک شهر از قبل مطالعه کرده باشید، داستان خوانده باشید، فیلم یا مستند دیده باشید وقتی وارد آن شهر می‌شوید تمام این خاطرات برای شما تداعی می‌شود و لذت بیشتری را در آن لحظه احساس خواهید کرد.

پاریس در کتاب‌ها و فیلم‌ها

ادبیات فرانسه از زمان قرون‌وسطی در اغوا کردن خواننده‌های کتاب و داستان‌های خود موفق بوده است. از آثار معروف این کشور می‌توان به رمان اَستره، تارتوف و خسیس، سیندرلا، زیبای خفته و حکایت‌های لافونتن اشاره کرد. ادبیات فرانسه در قرن نوزدهم تعداد زیادی کتاب‌های ادبی را به جهان عرضه کرد مثل رمانتیسم شاتوبریان، دوما و هوگو، رئالیسم استاندال و دو بازاک و فلوبر، ناتورالیسم زولا. سپس در قرن بیستم که هنرمندان بیشتری از سراسر جهان وارد ادبیات فرانسه شدند، آثار بیشتری مانند آلبر کامو، مارگریت دوراس، آندره زید و رمون رولان و رومن گاری به این ادبیات راه یافتند.

فهرست برخی از کتاب‌های پاریس

 • پاریس از دور نمایان شد، اثر علی‌اکبر شیروانی
 • پاریس جشن بیکران، اثر ارنست همینگوری، A Moveable Feast
 • گوژپشت نوتردام، اثر ویکتور هوگو، Notre-dame De Paris
 • آس وپارس در پاریس و لندن، اثر جرج اوروِل، Down and Out in Paris and London
 • شبح اپرا، اثر گستون لورو، Le Fantome de I Opera
 • تک‌وتنها در پاریس، اثر جوجو مویز، Paris for One & Other Stories
 • مولن روژ، اثر پی‌یر لامور، Moulin Rouge
 • از پاریز تا پاریس، اثر محمدابراهیم باستانی پاریزی
 • ما و پاریس، اثر امیر سعیدالهی

فهرست برخی از فیلم‌های پاریس

 • نیمه‌شب در پاریس، به کارگردانی وودی اَلن، Midnight in Paris
 • قبل از غروب آفتاب، به کارگردانی ریچارد لینک لیتر، Before Sunset
 • هوگو، به کارگردانی مارتین اسکورسزی، Hugo
 • ماری آنتوانت، به کارگردانی سوفیا کاپولا، Marie Antointte

فیلم‌های پاریس

داستان‌های پاریس فقط در کتاب‌ها خلاصه نمی‌شوند. پاریس در اصل یک سینمای واقعی است که به‌قدری جریانات و داستان‌های متعدد دارد که شما از شنیدن، دیدن و خواندن این داستان‌ها سیر نمی‌شوید. اولین فیلمی که به دست برادران لوبِر (اوگوست و لویی) در سال 1895 با عنوان “کارگردان در حال خروج از کارخانه ” ساخته شد، برای اولین بار در کافه “گران کافه کاگوسین ” به نمایش گذاشته شد. این شهر عملاً سینما را به وجود آورده است و به‌طوری آن را وارد فرهنگ‌ها کرد، پس چطور انتظار دارید که در سینما نقشی نداشته باشد؟ در هر فیلمی که نگاه کنید و هر داستانی که بخوانید این شهر در آن‌یک گل سرسبد به‌حساب می‌آید.

انیمیشن رتتویی Ratatolle یک تصویر واقعی از فرهنگ پاریس

اگر بخواهم یک تجربه شخصی را بگویم برای اولین بار من پاریس را در انیمیشن و یا کارتون Ratatolle (موش سرآشپز) دیدم و از جذابیت‌های آن مطلع شدم. این انیمیشن موضوع یک موش است که در حین یک حادثه از خانواده خودش جدا می‌شود و خانه خود را از دست می‌دهد. در این حین با یک کتاب خود را از رودخانه نجات می‌دهد و آن کتاب برای آشپزی معروف به نام گوستیو می‌باشد که با این کتاب این موش عاشق غذاهای فرانسوی و پاریس می‌شود و بعد از یک رستوران سردر می‌آورد و با دوست شدن با یک پسر تازه‌کار به یک آشپز بزرگ تبدیل می‌شود.

پاریس در کتاب‌ها و فیلم‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.