مجله فرانسه

گورستان پاسی | قبرستانی در نزدیکی برج ایفل در قلب شهر پاریس

گورستان پاسی

گورستان پاسی (به فرانسوی: Cimetière de Passy) یک گورستان در محله پاسی، در منطقه 16 پاریس، فرانسه می‌باشد. این گورستان کوچک پاریسی دارای منظره‌ای استثنایی از رودخانه سن، کاخ دو چایلو و برج ایفل است. برخی از این گورهای عجیب‌وغریب و اغلب یادآور همان شکوه و عظمت را به تصویر می‌کشند که ساکنان آن زمان تجربه کردند: ساکنان آن شخصیت‌های اشرافی، مالی، صنعتی و سیاسی از پاریس قرن نوزدهم بودند. تعدادی از چهره‌های معروف هنری نیز در اینجا دفن شده‌اند، مانند ادوارد مانه، تریستان برنارد و کلود دبوسی. این گورستان توسط صدها درخت شاه‌بلوط که در مسیرهای پیاده‌روی قرار دارند، احاطه‌شده است. دیگر آرامستان های پاریس که باید آن ها را ببینید

تاریخ و سرگذشت گورستان پاسی

قبرستان فعلی جایگزین قبرستان قدیمی (l’ancien cimetière communal de Passy واقع در خیابان لکاین) شد که در سال 1802 بسته شد. در اوایل قرن نوزدهم، به دستور ناپلئون اول، امپراتور فرانسه، همه گورستان‌های پاریس در خارج از محدوده پایتخت با چندین گورستان بزرگ جایگزین شد. گورستان مون مارتر در شمال، گورستان پر لاشز در شرق و گورستان مون پارناس که در جنوب شهر ساخته‌شده است. گورستان پاسي بعدها ساخته شد، اما منشاء آن در همان فرمان است. ورودی فعلی در سال 1934 (طراحی‌شده توسط رنه برگر) ساخته شد. دیوار حائل گورستان با نقش برجسته (توسط لوئیس جانتیال) به یاد سربازان کشته‌شده در جنگ جهانی اول تزئین شده است.

گورستان پاسی

گورستان پاسی

گورستان پاسی زیر سایه برج ایفل پاریس

گورستان پاسی در سال 1820 در مناطق مسکونی و تجاری گران‌قیمت در ساحل سمت راست در نزدیکی شانزه لیزه افتتاح شد تا سال 1874 قبرستان کوچک پاسی به حومه اشرافی پاریس تبدیل شد. این تنها قبرستانی در پاریس است که دارای اتاق انتظار می‌باشد. این گورستان در نزدیکی برج بلوط قرارگرفته و زیر سایه برج ایفل قرار دارد. این گورستان روزگاری محل مجسمه‌ای از دانیکوفسکی با عنوان روح فرار از بدن بود. این مجسمه در بالای قبر تشریفاتی آنتونی سییرپلیکوفسکی قرار داشت. مردم بسیاری مجسمه را می‌شناختند اما با پاک‌سازی قبرها در سال 2004، این مجسمه برداشته شد. این قبرستان به‌عنوان یک گورستان کوچک اما پربازدید شناخته می‌شود.

ورودی قبرستان در Rue du Commandant Schlœsing واقع‌شده است. خیابانی که این قبرستان در آن واقع‌شده است خلبان آزاد فرانسوی، اسکادران ژاک هنری شلزینگ (1919-1944) نام خود را گرفته است که با RAF زمان جنگ پرواز کرد تا در عملیات کشته شد، روزی که پاریس آزاد شد. قبرستان پشت تروکادرو است.

گورستان پاسی

سنگ‌قبرها و مقبره‌های خانوادگی که در گورستان پاسی وجود دارد

این گورستان شامل 2615 سنگ‌قبر می‌باشد که به‌طور دائم نگهداری می‌شوند. این قبرستان به 15 بخش تقسیم می‌شود برخی سنگ‌قبرهای این گورستان ساده هستند، برخی دیگر نیز قبرهای تاریخی و مقبره‌های خانوادگی هستند. بیش از 290 درخت فضای رمانتیک خاصی را می‌سازند که مهم‌ترین آن‌ها، درختان شاه‌بلوط می‌باشند. در مورد قبرستان‌های دیگر پاریس، دفن اجساد در قبرستان که قوانین سختی دارد و بسیار دشوار است: فقط افرادی که در پاریس فوت کرده‌اند یا در آنجا زندگی کرده‌اند می‌توانند در آنجا دفن شوند. امروزه قبرستان Passy ازنظر اداری بخشی از قبرستان Montparnasse است.

گورستان Passy

افراد مشهوری که در گورستان Passy دفن شده‌اند

اولین گورستانی که مردم در پاریس به آن فکر می‌کنند، گورستان پر لاشز است که قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین قبرستان پاریس محسوب می‌شود؛ اما گورستان پاسی اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند. این قبرستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه مد روز Passy، شامل قبر افراد مشهوری مانند Guerlain و Givenchy است؛ اما این فهرست بسیار گسترده‌تر است، ازجمله سیاستمداران، دیپلمات‌ها، هنرمندان، آهنگسازان و موارد دیگر نیز در این قبرستان دفن شده‌اند.

 همچنین هنرمندان برجسته‌ای ازجمله آهنگساز کلود دبوسی، نویسندگان موریس ژنواکس، ژان ژیرادو و اکتاو میرابو، طراح برجسته هوبرت دی ژانشی، بازیگر فرناندل و نقاش ادوارد مانه در این گورستان دفن شده‌اند. گورستان Passy از موقعیت بسیار مطلوبی برخوردار است، نزدیک باغ Trocadero. شما حتی می‌توانید از میان درختان شاه‌بلوط فراوان آن، برج ایفل را در ساحل دیگر رود سن ببینید! ازنظر حکایت، گورستان Passy ابتدا یک قبرستان کوچک بود که ظاهر چندانی نداشت؛ اما بعد از سال‌ها به یک مکان بی‌نظیر برای گردشگری تبدیل شد؛ بنابراین، اگر به دنبال آرامش هستید، دور از هیاهوی Trocadero، یک بازدید کوچک از قبرستان Passy شما را بسیار خوشحال می‌کند! برای بازدید از این قبرستان با شکوه می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

گورستان Passy

گورستان Passy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.