ژیوارنامه

درصد مسلمانان و سیاه پوستان اروپا

درصد مسلمانان و سیاه پوستان اروپا

اروپا یکی از قاره‌های بزرگ و پیشرفته دنیاست که به دلیل ثروت و به‌وجودآوردن مشاغل مختلف، هرساله درخواست‌های زیادی برای مهاجرت به کشورهای مختلف این قاره فرستاده می‌شود.

اما دو گروه از مهاجرانی که این روزها حکم تهدید را برای کشورهای اتحادیه اروپا پیدا کرده‌اند مسلمانان و سیاه پوستان می‌باشند که جمعیتشان به‌طور چشمگیری در اروپا گسترش‌یافته و حتی برخی از سیاستمداران این کشورها به دنبال کاهش این جمعیت‌ها بوده‌اند.

درصد مسلمانان اروپا

در حال حاضر حدود 25 میلیون مسلمان در 28 کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند که درصد نسبتاً بالایی محسوب می‌شود. اکثریت قریب به‌اتفاق این مسلمانان برای به‌دست آوردن شغل مناسب به این کشورها سفر کرده‌اند و کارهای بسیار سختی را در این مناطق انجام می‌دهند.

در دهه 80 مهاجران مسلمان بیشتر از طرف مراكش و پاكستان وارد کشورهای اروپایی می‌شدند که بیشتر آن‌ها را به‌جای مهاجر با نام مسلمانان می‌شناختند و از این نظر تهدیدی برای جوامع اروپایی محسوب می‌شدند.

به‌علاوه حملات تروریستی توسط گروه‌های کوچک متعصب اسلام‌گرا و بومی بیش‌ازپیش، به احساسات ضد مسلمان در اروپا دامن زد.

نظر اروپاییان درباره مسلمانان

حضور حدود 25 میلیون مسلمان در 28 کشور اتحادیه اروپا در حال حاضر بحث، جنجال، ترس و حتی نفرت بسیاری از اروپایی‌ها را برانگیخته است. طوری که قبلاً چنین فضایی را بین مسلمانان و جوامع اصلی اروپا شاهد نبوده‌ایم.

از طرف دیگر، مسلمانان متقاعد شده‌اند که اکثریت اروپاییان حضور آن‌ها و دینشان را رد یا تحقیر می‌کنند و از این نظر زندگی برای مسلمانان معتقد در این کشورها بسیار سخت شده است.

همچنین نظرسنجی‌های عمومی نشان‌دهنده ترس روزافزون نسبت به مسلمانان اروپایی است.

البته حضور مسلمانان در اروپا پدیده جدیدی نیست. از سال 711 میلادی، مسلمانان بخش‌های زیادی از سواحل شمال مدیترانه را فتح کردند و حکومت خود را در شبه‌جزیره ایبری برای بیش از هفت قرن مستقر کردند؛ اما امروزه بیش از هرزمانی با افزایش آمار مسلمانان در اروپا روبرو هستیم.

تقریباً هم‌زمان، در مدیترانه شرقی، عثمانی‌های اسلام زده یونانیان را شکست داده، آن‌ها را از آناتولی بیرون کردند، قسطنطنیه (1453) را که بعداً به استانبول تبدیل شد، تصرف کردند و منطقه بالکان را فتح نمودند.

بوسنیایی‌ها، آلبانیایی‌ها و کوزووی‌های مسلمان از کشورهای اروپایی خارج نشدند و امروزه آن‌ها جمعیت مسلمانان بومی اروپا را تشکیل می‌دهند.

مسلمانان اروپا چه کسانی هستند؟

مسلمانان در اروپا به شش دسته تقسیم می‌شوند:

1) مسلمانان بومی که قرن‌ها در اروپا زندگی کرده‌اند، عمدتاً در بوسنی، آلبانی و کوزوو، جایی که اسلام عنصر بنیادی تاریخ آن‌هاست زندگی می‌کنند؛ اما همچنین در رومانی و بلغارستان که اقلیت بومی هستند و لهستان و کریمه نیز مسلمانانی وجود دارند که از قوم تاتار به‌جای مانده‌اند.

2) دانشجویان و بازرگانانی که از کشورهای مسلمان می‌آیند. فقط در فرانسه حدود 70.000 دانشجوی آفریقای شمالی وجود دارد و لندن پایتخت تجار عرب و مسلمان است.

3) مسلمانانی که در ابتدا بدون محدودیت وارد شدند، مانند شهروندان مشترک‌المنافع در انگلیس، الجزایری‌ها در فرانسه یا سورینامی‌ها و اندونزیایی‌ها در هلند.

4) مسلمانانی که در دهه‌های 1950 و 1960 به‌عنوان مهاجران کارگری به اروپای غربی آمده‌اند.

5) مسلمانان اروپایی که از والدین مهاجر در اروپا متولد می‌شوند.

6) و سرانجام پناهندگان و پناهجویانی که در سه سال گذشته تعداد آن‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. به‌عنوان مثال از ژانویه تا آگوست 2015، 235000 پناهنده به اروپا وارد شدند که اکثر آن‌ها از کشورهای همسایه مسلمان بودند.

درصد سیاه پوستان اروپا

جمعیت سیاه پوستان اروپا نیز طی دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است. بر اساس تجزیه‌وتحلیل مرکز تحقیقات پیو از داده‌های یوروستات، تقریباً یک میلیون متقاضی پناهندگی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا در اروپا وجود داشته است.

یک تحقیق از طرف این مرکز در سال 2017 که در شش کشور جنوب صحرا انجام شد، نشان داد که بسیاری از مردم این کشورها گفتند اگر فرصتی داشته باشند به کشور دیگری مانند کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند.

مهاجران جنوب صحرای آفریقا از مجموعه‌ای متنوع هستند؛ اما به‌طورکلی بیش از نیمی از مهاجران متقاضی پناهندگی در اروپا در سال‌های اخیر از نیجریه، آفریقای جنوبی، سومالی، سنگال، غنا، آنگولا، کنیا، جمهوری دموکراتیک کنگو و کامرون بوده‌اند.

مرکز تحقیقات پیو خاطرنشان می‌کند که تعداد کل مهاجران سومالیایی در اروپا در چند سال گذشته حدود 80000 نفر افزایش یافته است و هرساله تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود.

جمع‌بندی

در حال حاضر جمعیت زیادی از کشورهای اروپایی را مسلمانان و سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند که ازنظر اروپایی‌ها تهدیدی برای فرهنگ‌ها و خواسته‌های آن‌ها محسوب شده و روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.