مجله فرانسه

گورستان پر لاشز | اولین گورستان برای یهودیان و مسلمانان در پاریس

گورستان پر لاشز

گورستان پر لاشز بزرگ‌ترین قبرستان در پاریس، فرانسه است. این قبرستان با بیش از 3.5 میلیون بازدیدکننده سالانه، پربازدیدی‌ترین گورستان جهان است. گورستان پر لاشز در منطقه 20 پارسی واقع‌شده است و اولین گورستان سرسبز و همچنین اولین گورستان شهرداری در پاریس بود. همچنین این قبرستان محل سه یادبود جنگ جهانی اول است. این گورستان در بلوار Ménilmontant واقع‌شده است. ایستگاه مترو پاریس فیلیپ آگوست در خط 2 در کنار ورودی اصلی قرار دارد، درحالی‌که ایستگاه پر لاشز، در خط 2 و خط 3، 500 متر دورتر از ورودی فرعی است. برای بازدید از این قبرستان زیبا می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

تاریخ و سرگذشت گورستان پر لاشز

گورستان پر لاشز در سال 1804 افتتاح شد و نام خود را از اعتراف گری به لوئی چهاردهم، P Franre François de la Chaise (1624-1709) که در خانه یسوعیان بازسازی‌شده در طول 1682 در محل نمازخانه زندگی می‌کرد، می‌گیرد. این ملک، واقع در دامنه تپه‌ای که پادشاه ازآنجا درگیری بین ارتش‌های کنده و تورن را در زمان فرنده تماشا می‌کرد، در سال 1804 توسط این شهر خریداری شد. در همان سال توسط ناپلئون به‌عنوان قبرستان تأسیس شد، نقشه‌هایش توسط الکساندر-تئودور برونگیارت طرح‌ریزی شد؛

دیگر قبرستان های پاریس که باید ببینید

گورستان پر لاشز

 ملک بعداً گسترش یافت. ناپلئون که سه روز قبل توسط سنا، امپراتور اعلام‌شده بود، در زمان کنسولگری اعلام کرد که “هر شهروندی حق دارد بدون در نظر گرفتن نژاد و مذهب در این گورستان دفن شود”. پس از بسته شدن قبرستان معصومین مقدس در 1 دسامبر 1780 و با پر شدن قبرستان‌های شهر پاریس، چندین گورستان جدید و بزرگ، خارج از حومه پایتخت، جایگزین آن‌ها شد: گورستان مون مارتر در شمال، گورستان پر لاشز در شرق و گورستان مونپارناس در جنوب. نزدیک مرکز شهر قبرستان Passy قرار دارد.

کرماتور و کلومباریوم

در سال 1823 یک کلیسای کوچک تشییع‌جنازه توسط ientienne-Hippolyte Godde در محل دقیق خانه قدیمی یسوعیان ساخته شد. همین معمار نئوکلاسیک چند سال بعد ورودی تاریخی گورستان را ساخت.

گورستان پر لاشز

گورستان پر لاشز

یک کلومباریوم و یک سوزاندار با معماری احیای بیزانس در سال 1894 توسط ژان کامیل فرمیگه در یک ساختمان طراحی شد. سقف شامل یک گنبد بزرگ آجری و ماسه‌ای، سه گنبد کوچک و دو دودکش است. در دهه 1920، گنبد اصلی توسط کارل موومژان با پنجره‌های رنگ‌آمیزی شده تزئین شد. کلومباریوم نهایی از چهار طبقه تشکیل شده است: دوطبقه در زیرزمین و دوطبقه بیرونی، هر دو می‌توانند شامل بیش از 40800 مورد باشند.

دین ها و مذاهب گورستان پر لاشز

یک قانون در سال 1804 که توسط ناپلئون وضع شد، به مسئله سازمان قبرستان در ارتباط با اعتقادات مذهبی پرداخت. لازم بود که یک گورستان کامل یا حداقل قسمتی از یک قبرستان بزرگ، به دین خاصی اختصاص داده شود. یک قانون دیگر در سال 1881 قانون سابق را لغو کرد، اما در آن زمان در گورستان پر لاشز، یک محوطه یهودی و یک محوطه مسلمان وجود داشت. قانون جدایی کلیسا و ایالت در 9 دسامبر 1905 هیچ تأثیری بر گورستان پر لاشز نداشت زیرا نشان‌های مذهبی هنوز بر روی آثار تاریخی مراسم تشییع‌جنازه مجاز بودند. صلیب قبرستان در ژوئن 1883 برداشته شد.

کلیسای کوچک

الکساندر تئودور برونگیارت جایی که خانه سابق پر لاشز در آن قرار داشت، هرمی برجسته را تصور می‌کرد که توسط همه فرقه‌های مسیحی مورداستفاده قرار می‌گرفت. که متأسفانه، هرگز ساخته نشد، اما معمار پاریسی Etienne Hippolyte Godde ساخت کلیسای کوچک را در سال 1820 آغاز کرد. این کلیسا در سال 1834 توسط کلیسای کاتولیک مقدس شد و توسط کلیسای نوتردام حمایت می‌شود.

Perlashes Cemetery

Perlashes Cemetery

محوطه یهودی در گورستان پر لاشز

در سال 1804، قانونی تصویب شد که اجازه می‌داد قبرستان‌ها بین ادیان مختلف تقسیم شود. محوطه یهودیان در گورستان پر لاشز در 18 فوریه 1810 در بخش 7 باز شد. این قسمت از گورستان که توسط یک دیوار محصورشده بود، دارای اتاق غسل و غرفه‌ای برای سرایدار بود. از سال 1865 تا 1887 بخش 87 نیز به‌عنوان محوطه یهودیان محسوب می‌شد. پس از لغو قانون تفکیک دین در قبرستان‌ها در سال 1881، دیوارهای محوطه تخریب شد و جسدهای یهودیان در بخش 96 دفن شدند. برخی از افراد قابل‌توجه که در قرن 19 در این گورستان دفن شده‌اند عبارت‌اند از بازیگر راشل فلیکس، اولین خاخام فرانسوی، دیوید سینتزهایم و روبلز، سینگر و فولد روچیلد.

محوطه مسلمانان در گورستان پر لاشز

در 1856، یک محوطه مسلمان در بخش 85 باز شد. بخشی از این قسمت از گورستان به‌تازگی در آخرین ساخت‌وساز در سال 1850 ایجادشده بود. کار بر روی مسجد در 1855 بر اساس طرح‌های ساخته‌شده توسط ماری گابریل جولیت شروع شد. این بنای یادبود شامل یک اتاق انتظار، یک استراحتگاه برای غسل مسلمانان و یک پیشخوان برای آثار مذهبی بود. محوطه مسلمانان در 1 ژانویه 1857 افتتاح شد و به اولین گورستان مسلمانان در فرانسه تبدیل شد. بین سال‌های 1856 و 1870، تنها 44 قبر وجود داشت. محوطه چندین بار کاهش یافت و در سال 1871، قسمتی بلااستفاده به دین یهود اختصاص یافت.

Perlashes Cemetery

Perlashes Cemetery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.