مجله فرانسه

میدان باستیل | از یک سپر جنگی تا یک زندان تاریک و سرانجام سمبل آزادی

میدان باستیل

درگذشته وقایع ناگواری در میدان باستیل رخ‌داده است، انقلاب‌هایی بزرگ در کشور فرانسه در این میدان با پا شدند. یکی از مشهورترین میدان‌ها در شهر پاریس «میدان باستیل» (Place de la Bastille) می‌باشد. اسم این میدان از بنایی تاریخی که قبلاً در آن قرار داشته است گرفته‌شده. هنوز که هنوز است مردم در کنار همدیگر جمع می‌شوند. بعضی از آن‌ها به اعتراضات می‌پردازند و بعضی دیگر هم در این میدان باشکوه جشن به پا می‌کنند. باستیل به دلیل شرایط ناامیدکننده‌ای که زندانیان در آن نگهداری می‌شدند، بدنام شده بود و شایعاتی از عذاب و قتل آن‌ها شنیده می‌شد. برای بازدید از این میدان با شکوه می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید.

قلعه باستیل تنها سپر دفاعی فرانسوی‌ها در جنگ

انگلیس در سال 1356 میلادی فرانسه را شکست داد. بعدازآن فرانسه برای اینکه بتواند در مقابل دشمنان خود مقاومت کند به یک سنگر دفاعی و یک قله نظامی نیاز داشت. به همین دلیل “قلعه باستیل” در بین سال‌های 1370 و 1383 میلادی به دستور “شارل پنجم” که آن زمان پادشاه فرانسه بود ساخته شد. ارتفاع این برج‌های این قلعه حدود 22 متر بود که باعث می‌شد مقاومت فرانسوی‌ها در مقابل دشمنان تقویت شود.

میدان باستیل | از یک سپر جنگی تا یک زندان تاریک و سرانجام سمبل آزادی

میدان باستیل | از یک سپر جنگی تا یک زندان تاریک و سرانجام سمبل آزادی

اما بعداً این قلعه به یک زندان تاریک تبدیل شد. جایی که زندانی‌های سیاسی و مخالفان شاه را در آن نگه می‌داشتند و آن‌ها را شکنجه می‌کردند. کاردینال دی ریشلیو اولین کسی بود که از باستیل به‌عنوان یک زندان دولتی استفاده کرد. کاردینال دی ریشلیو باستیل را به‌عنوان یک زندان دولتی برای افراد ممتاز به‌عنوان ویژگی تمرکز نفوذ خود تحت لوئیس سیزدهم پایه‌گذاری کرد. بسیاری از آن‌ها به دلایل سیاسی یا سختگیرانه بازداشت می‌شدند. لویی چهاردهم، بر اساس این کار، از زندان برای محدود کردن دشمنان خود و افرادی که او را آزار می‌دادند استفاده کرد.

زمانی که زندان باستیل در انقلاب فرانسه با خاک یکسان شد

 اما این زندان در سال 1789 میلادی به دست گروهی از انقلابی‌های آن زمان فتح شد. آن‌ها زندانی‌های زندان باستیل را آزاد کردند و همین باعث شد که انقلاب فرانسه شکل بگیرد. مردم بعداً این روز را “روز باستیل” نام‌گذاری کردند و هرسال این روز را جشن می‌گرفتند. بعدازآن جشن “روز باستیل” به یکی از جشن‌های ملی در کشور فرانسه تبدیل شد. بعدها فرانسوی‌ها زندان را با خاک یکسان کردند به‌طوری‌که به‌جز یک علامت کوچک تاریخی چیزی دیگر از این زندان باقی نذاشتند. این نماد نشانه این بود که زمانی قلعه باستیل در این میدان وجود داشته است.

میدان باستیل | از یک سپر جنگی تا یک زندان تاریک و سرانجام سمبل آزادی

میدان باستیل | از یک سپر جنگی تا یک زندان تاریک و سرانجام سمبل آزادی

زمانی که میدان باستیل ساخته شد

فرانسوی‌ها درجایی که قبلاً زندان باستیل قرار داشت یک میدان را ساختند؛ و این میدان را به‌عنوان سمبل آزادی تلقی می‌کردند. بعدازاینکه شهر پاریس در سال 1808 نوسازی شد، به دستور ناپلئون یک بنای یادبودی به شکل فیل ساختند و در این میدان قراردادند و اسم آن را “فیل باستیل” گذاشتند؛ اما بعداً این بنای یادبودی نیز با خاک یکسان شد و از زندان باستیل فقط یک ستون بلند باقی ماند. اسم این ستون به مناسبت انقلابی که در سال 1833 اتفاق افتاد “ستون جولای” نام‌گذاری شد.

ستون جولای | نمادی از آزادی فرانسه و پاریس در میدان باستیل

ارتفاع ستون جولای حدود 52 می‌باشد و برای اینکه به نوک بلندی آن برسید باید بیش از 140 پله را پشت سر بگذارید. یکی دیگر از بناهایی که در میدان باستیل قرار دارد، «اپرای باستیل» (Opéra Bastille) می‌باشد. این ساختمان در سال 1989 میلادی برای برپا کردن جشن‌های دویست‌ساله انقلاب فرانسه ساخته‌شده است.

ستون جولای | نمادی از آزادی فرانسه و پاریس

ستون جولای | نمادی از آزادی فرانسه و پاریس

سفر دریایی سن، کانال‌های زیر میدان باستیل

همچنین شما می‌توانید قایق‌سواری کندی را بر روی کانال‌های ساخته‌شده توسط ناپلئون انجام دهید و درست از زیر میدان باستیل عبور کنید ناپلئون بناپارت دستور ساخت کانال سنت مارتین و آبراه‌های مربوط به آن را در زمان سلطنت خود صادر کرد. نیم‌قرن بعد، برادرزاده‌اش، ناپلئون سوم، پاریس را مدرن کرد، ازجمله ارسال بخشی از این آبراه معروف به زیرزمین از کار کارهای مدرن سازی شهر پاریس بود.

شما سوار یک قایق مخصوص کانال در شمال شرقی پاریس در Parc de la Villette می‌شوید، از یک حوضچه مصنوعی بزرگ عبور می‌کنید و سپس قایق وارد یک تونل می‌شود و درست از زیر میدان باستیل عبور می‌کند و سرانجام به سن می‌رسید. (برخی از سفرهای دریایی از راه دیگری شروع می‌شود، از سن شروع می‌شود و به ویلت ختم می‌شود.) این شاید غیرمعمول باشد، اما قطعاً برای افرادی می‌تواند سرگرم‌کننده و به طرز شگفت‌انگیزی آرامش بخشی باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.