ژیوارنامه

روز ملی لهستان | مراسمات روز ملی این کشور چگونه برگزار خواهند شد؟

روز ملی لهستان

روز ملی لهستان

کشور لهستان در مرکز اروپا واقع شده و با کشور آلمان از غرب و دریای بالتیک از شمال همسایه است. در سال 1918، پس از نزدیک به 123 سال حذف از نقشه سیاسی جهان، این کشور توانست با تلاش فرماندهان لایقی چون مارشال جوزف پیتسودسکی استقلال خود را به‌دست آورد.

روز 11 نوامبر (20 آبان) برای بسیاری از کشورها روز یادبود سربازان جنگ و روز ارتش است، اما برای مردم لهستان این روز، روز استقلال کشورشان هم هست.

اگر برای سفر به لهستان علاقه زیادی دارید، از تورهای اروپا سایت ژیوار بازدید نمایید. 

پیشینه روز ملی لهستان

قبل از سال 1918 لهستانی روی نقشه وجود نداشت، زیرا کشورهای مجارستان، روسیه، و آلمان هر یک بخشی از آن را اشغال کرده و متعلق به خود می‌دانستند. در یازدهم نوامبر سال 1918، روزی که جنگ جهانی اول خاتمه پیدا کرد، بخش‌های مختلف لهستان دوباره به هم ملحق شدند و این کشور توانست استقلال خود را به‌دست آورد.

بعد از شکست دادن نیروهای کشورهای اشغال‌کننده این کشور، لهستانی‌ها کم‌کم کنترل کشور را خود به دست گرفتند و قهرمان ملی معروف لهستان، جوزف پیتسودسکی، به عنوان رئیس دولت انتخاب شد. مارشال پیتسودسکی، یک دولت مرکزی تشکیل داد و خود فرماندهی قوای لهستان در جنگ معروف ورشو در سال 1920 را برعهده گرفت.

تعیین روز 11 نوامبر (20 آبان) به‌عنوان روز استقلال ملی، تنها در سال 1937 انجام شد و قبل از شروع جنگ جهانی دوم، فقط دو بار جشن گرفته شد. دیری نپایید که با استقرار حکومت مردمی لهستان، تاریخ روز ملی به 22 جولای منتقل شد.

در این روز در سال 1944، طی یک سند رسمی، کشور لهستان به‌عنوان یک کشور کمونیستی تحت سلطه شوروی به رسمیت شناخته شد. بعد از فروپاشی کمونیسم در سال 1989 این کشور مجدداً روز ملی خود را به 11 نوامبر تغییر داد.

آئین‌ها و مراسمات روز ملی در لهستان

روز یازدهم نوامبر (20 آبان) در کشور لهستان، یک روز تعطیل رسمی به‌شمار می‌رود. همه اماکن دولتی، بانک‌ها، مدارس و بیشتر اصناف در این روز تعطیل بوده حمل‌ونقل عمومی نیز محدود می‌شود.

بیشتر لهستانی‌ها از خانه بیرون می‌آیند و در راهپیمایی این روز شرکت می‌‌کنند. پس از پایان مراسم راهپیمایی و سخنرانی‌های رسمی، نوبت به جشن‌های غیررسمی‌تر همراه با رقص و پایکوبی می‌رسد.

بسیاری از سازمان‌های دولتی و غیردولتی، خانه‌ها، و وسایل حمل‌ونقل عمومی و خصوصی، پرچم لهستان را نصب کرده و به نمایش می‌گذارند. یکی دیگر از رسوم روز ملی لهستان، مسابقه‌ دوی روز استقلال است که هر ساله، تعداد زیادی از لهستانی‌ها در آن شرکت می‌کنند.

مهم‌ترین مراسم روز ملی لهستان، در میدان پیتسودسکی شهر ورشو پایتخت این کشور برگزار می‌شود. در میانه روز، طی مراسمی، دو سرباز گماشته شده برای مقبره‌ی سرباز گمنام عوض می‌شوند. بسیاری از کلیساها با انجام یک مراسم مَس ویژه این روز را جشن می‌گیرند.

از سال 2009، کنسرت روز استقلال در موزه ورشو برگزار می‌شود. این کنسرت یک نمایش موسیقی‌ – ‌کلامی است که آوازهای میهن‌پرستانه لهستانی را در قالب مدرن و با توجه به میراث فرهنگی که لهستانی‌ها از گذشتگان خود به ارث برده‌اند، به نمایش می‌گذارد.

برای کسب اطلاعات درباره ی ویزای اقامت در اروپا(ویزای شنگن) از ژیوار راهنمایی بگیرید.

روز ملی لهستان

جمع‌بندی

مراسم جشن روز ملی لهستان، هر ساله با شکوه تمام برگزار می‌شود و لهستانی‌های زیاد در آن شرکت می‌کنند. همین بهانه‌ای شده که در چند سال گذشته، گروه‌های راست‌گرای افراطی این کشور، از اهمیت این روز استفاده کنند و با گرد هم آمدن در مکان‌های جشن، تظاهرات ضددولتی راه بیاندازند. در برخی از این مواقع، پلیس مجبور به دخالت و پراکنده کردن مردم شده است. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.