ژیوارنامه

موزه پرادو | جامع ترین مجموعه نقاشی اسپانیایی در جهان

موزه پرادو موزه هنر در مادرید، غنی‌ترین و جامع‌ترین مجموعه نقاشی اسپانیایی جهان و همچنین شاهکارهای دیگر مکاتب نقاشی اروپا، به ویژه هنرهای ایتالیایی و فلاندی است.

آثار چه کسانی در موزه پرادو به نمایش گذاشته می‌شود

پرادو شامل کاملترین مجموعه‌ها در جهان از آثار ال گروکو، والاسکز و فرانسیسکو دو گویا، هیرونیموس بوش، پیتر بروگل بزرگ، رافائل، تینتورتو، پائولو ورونزی، پیتر پل روبنس، رامبراند، آنتونی ون دایک، نیکلاس پواسین، کلود لورین، آنتوان واتو و همچنین استادان اسپانیایی مانند خوزه دی ریبرا و فرانسیسکو دو زورباران است.

همچنین شامل مجموعه بسیار فوق العاده از مجسمه سازی یونانی-رومی می‌باشد.

در سال 1981 اثرPablo Picasso’s Guernica  به مجموعه پرادو اضافه شد.

با این حال، در اقدامی بحث برانگیز، این نقاشی  دیواری در سال 1992 به طور دائمی به موزه ملی آرته رینا سوفیا (موزه ملکه سوفیا) منتقل شد.

این امر نشان دهنده تمایل پرادو برای تمرکز بر آثاری است که از قرن نوزدهم و قبل از آن طراحی شده‌اند.

تاریخچه موزه پرادو

ساخت ساختمان موزه پرادو در سال 1785 آغاز شد، زمانی که چارلز سوم به معمار خوان دو ویلانوئوا سفارش داد یک موزه علوم طبیعی را طراحی کند.

ساخت این موزه به سبک نئوکلاسیک در طول جنگهای ناپلئون قطع شد، اما در زمان فردیناند هفتم در سال 1819 به پایان رسید و به عنوان موزه سلطنتی نقاشی برای عموم باز شد.

در سال 1868 پس از تبعید ایزابلا دوم، که مجموعه را با نقاشی‌های کاخ‌های سلطنتی و اسکوریال بزرگتر کرده بود، به موزه ملی پرادو تبدیل شد.

در آغاز جنگ داخلی اسپانیا، آثار هنری به زیر زمین منتقل و در کیسه‌های شن قرار گرفتند، تا از آنها در برابر بمباران احتمالی محافظت کنند.

سپس، به دنبال توصیه‌های اتحادیه ملل، آنها به والنسیا منتقل شده و سرانجام به مقر ژنو در LoN منتقل شدند.

زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید، مجموعه به موزه پرادو در مادرید بازگردانده شد.

جاذبه ها و آثار موجود در موزه پرادو

ساختمان Villanueva قسمت بزرگی از مجموعه باشکوه نقاشی‌ها و مجسمه‌های موزه  پرادو را در خود جای داده است.

درست در پشت این ساختمان، در کنار چارچوب Los Jerónimos ، محیط طراحی شده توسط معمار مدرنیست رافائل مونئو قرار دارد که میزبان نمایشگاه موقت، کارگاه های مرمت، سالن اجتماعات، کافه، رستوران و دفاتر است.

چند متر دورتر، در کنار پارک El Retiro ، El Casón del Buen Retiro را پیدا می کنید که متعلق به موزه است.

زمانی سالن رقص کاخ سابق El Buen Retiro بود، اما امروزه محل کتابخانه و اتاق مطالعه محققان است.

موزه پرادو شامل چه چیزهایی است

موزه پرادو جامع ترین مجموعه نقاشی اسپانیایی در جهان را در خود جای داده است.

شما می‌توانید بازدید خود در موزه پرادو را ابا نقاشی‌های دیواری موذارابی از کلیسای San Baudelio de Berlanga در قرن 11 آغاز کنید و از آنجا به بوم های نقاشی شده توسط Bartolomé Bermejo ، Pedro Berruguete ، Juan de Juanes  یا Luis de Morales بروید تا یک سفر تاریخی در  هنر اسپانیا داشته باشید.

گالری‌های اختصاص داده شده به ال گروکو برخی از برجسته ترین آثار او مانند شوالیه و تثلیث مقدس را به نمایش می گذارد.

در گالری‌ها مجموعه‌ای از آثار این هنرمند بزرگ را خواهید دید، از کاریکاتورهای ملیله کاری که برای کارخانه ملیله سازی ساخته شده است تا نقاشی‌های سیاه قلم که روی دیوارهای خانه La Quinta del Sordo (ویلا ناشنوایان) کشیده شده است.

در اتاق‌های اختصاص داده شده به هنر قرن نوزدهم، کارهایی از Fortuny ، Federico ، Raimundo Madrazo و Joaquín Sorolla ، هنرمند والنسیایی وجود دارد که از آثار فوق العاده موزه پرادو به شمار می‌روند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.