ژیوارنامه

میدان پراگ | یک بنای ملی فرهنگی در جمهوری چک

میدان شهر قدیمی در جمهوری چک

میدان شهر قدیمی در جمهوری چک

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی میدان شهر قدیمی اولدتاون در جمهوری چک بپردازیم. میدان شهر قدیمی یا (staroměstské náměstí) یکی از میدان های مهم شهر پراگ است.

میدان را در قرن 12 ایجاد کردند، این میدان شاهد اتفاقات تاریخی زیادی است. علاوه بر سالن شهر قدیمی، میدان تحت سلطه مکان های دیگری مثل کلیسای باروک سنت نیکلاس، کاخ روکوس و خانه گوتیک است.

پیاده روی میدان شهر قدیمی

میدان شهر قدیمی در جمهوری چک، شاهد اعدام 27 ارباب چک بود. اعدام این ارباب ها در سال 1621 انجام شد. یاد بود این 27 ارباب در پیاده روی میدان موجود است.

تاریخچه شهر پراگ در جمهوری چک نشان می دهد، میدان شهر قدیمی از مهم ترین نقاط تاریخی در شهر پراگ جمهوری چک است.

قرن 21 بود که میدان شهر قدیمی به عنوان یک تقاطع مهم در مسیر های تجاری اروپا انتخاب شد.

میدان قدیمی شهر در جمهوری چک

میدان قدیمی شهر در قرن دهم به خانه گمرکی نزدیک بود. خانه گمرکی مکانی بود که کالاهای خارجی بازرگانان را در آن پاکسازی می کردند.

کلیسای مریم مقدس و یک بیمارستان هم در قرن دهم تاسیس کردند. بازار هایی که به صورت سالانه در شهر پراگ برگزار می شد، در کنار میدان شهر قدیمی بود. فروشگاه های ثابت و قابل حمل را هم در کنار همین میدان برپا می کردند.

نام میدان قدیمی شهر

نام این میدان در طول سال های متمادی تغییر یافت. گذشتگان در شهر پراگ جمهوری چک نام این میدان را، هاول گذاشتند.

قرن چهاردهم میلادی بود که نام این میدان به میدان بازار تغییر یافت، اما در قرن هجدهم مردم شهر پراگ این میدان را میدان بزرگ شهر قدیمی نامیدند.

نام کنونی این میدان از دهه 1895 تغییری نکرده است. امروزه اطراف این میدان را خانه های متعددی ساخته اند، پایه بیشتر این خانه ها رومانس و اوایل گوتیک است.

میدان شهر قدیمی در جمهوری چک

تاسیس سالن شهر

سالن شهر در قرن چهاردهم میلادی در کنار میدان شهر قدیمی در جمهوری چک تاسیس شد. کلیسای اصیل شهر پراگ در مقابل TÝN ساخته شد.

وجود این مکان های مهم در کنار میدان شهر قدیمی، اهمیت اقتصادی و سیاسی آن را افزایش داد.

پادشاه کشور جمهوری چک، جان لوکزامبورگ در دهه 1311 با ملکه خود، الیزابت بوهیما از کنار این میدان شهر پراگ عبور کرد. میدان شهر قدیمی شاهد تمام خوشی و غم مردم چک است.

بازسازی میدان شهر قدیمی

طرح ایجاد پارک ماشین ها به صورت عمومی، در مجاورت میدان شهر در دهه 1979 به طور کلی لغو شد. دولت تصمیم گرفت میدان را بازسازی کند، و یک منطقه عابر پیاده را مجاور میدان ایجاد کند.

ترافیک بیشتر به خیابان های Pařížská و Dlouhá منتقل شد. بازسازی میدان قدیمی شهر در سال 1987 به پایان رسید. یادبود 27 ارباب هم بازسازی شدند.

میدان شهر قدیمی در جمهوری چک

میدان شهر قدیمی یک بنای ملی فرهنگی

جایگاه اصلی سالن شهر قدیمی در گذشته ها در واقع یک پارک بوده است. پارک ساخته شده در کنار میدان شهر قدیمی، در دهه 1945 در زمان جنگ تخریب شد.

محل استراحتی که در دهه 1998 ایجاد شد، تقریبا 2000 متر مربع بود. درختان افرای زیادی در این محل استراحت کاشته شد. امروزه مساحت این محل به 9000 افزایش یافته است.

ایجاد بناهای مهم و پیشینه این میدان باعث شد، میدان شهر قدیمی جمهوری چک در دهه 1962 به عنوان یک بنای ملی فرهنگی ثبت شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.