مجله فرانسه

مرکز خرید پرنتام | یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در قلب شهر پاریس

مرکز خرید پرنتام

مرکز خرید پرنتام، یک فروشگاه زنجیره‌ای فرانسوی است. فروشگاه‌های پرنتام بر روی زیبایی، شیوه زندگی، مد، لوازم جانبی و لباس مردانه تمرکز دارند. پرنتام از سال 1928 تا 1997 یک بنیان‌گذار مرکز خرید و عضو انجمن بین‌المللی فروشگاه‌های بزرگ بوده است، یک نهاد بین‌المللی که هنوز هم تا به امروز فعال است. از طریق تور فرانسه می توانید به پاریس بروید و از این فروشگاه بزرگ بازدید کنید.

مرکز خرید پرنتام در چه سالی و به دست چه کسی ساخته شد؟

مرکز خرید پرنتام در سال 1865 توسط ژول جالوزوت و ژان آلفرد دوکلو تأسیس شد. فروشگاه اصلی توسط معماران برجسته ژول و پل سدیل طراحی شد و در 3 نوامبر 1865 در گوشه لو هاور و بلوار هاوسمان در پاریس، فرانسه افتتاح شد. ساختمان اصلی مرکز خرید پرنتام در سال 1874 بسیار گسترش یافت و آسانسورها (که در آن زمان پدیده جدیدی محسوب می‌شدند) از نمایشگاه جهانی 1867 نصب شد. این فروشگاه پس از آتش‌سوزی در سال 1881 بازسازی شد و اولین مغازه‌ای بود که از روشنایی الکتریکی در سال 1888 استفاده کرد. (مشتریان می‌توانند عملکرد نیروگاه را در پشت دیوار شیشه‌ای این فروشگاه مشاهده کنند.) بازار پرنتام همچنین یکی از اولین فروشگاه‌های بزرگ با دسترسی مستقیم به مترو بود. مترو در سال 1904 به این فروشگاه متصل شد.

مرکز خرید پرنتام

مرکز خرید پرنتام

مراکز خرید پاریس | بهترین مرکز های خرید پاریس که حتما باید از آن‌ها خرید کنید

سیاست‌های تجاری مرکز خرید Printemps برای فروش

سیاست‌های پرنتام شیوه‌های تجاری خرده‌فروشی را متحول کرد. این فروشگاه اقلام را با قیمت‌های مشخص و مقطوعی می‌فروخت و از چانه‌زنی بر اساس ظاهر مشتری که قبلاً در خریدهای خرده‌فروشی استفاده می‌شد، اجتناب می‌کرد؛ مانند دیگر مغازه‌های بزرگ، مرکز خرید پرنتام از قیمت‌های اقتصادی برای ارائه کالاهایی با کیفیت بالا و با قیمت‌هایی که طبقه متوسط رو به گسترش می‌توانستند از عهده آن برآید، استفاده می‌کرد. آن‌ها همچنین برای فروش اجناس قدمی در انبار خود به مشتریان تخفیف می‌دادند و بعداً برای نمایش جدیدترین لباس‌های مد روز از مدل‌های لباس در پشت ویترین استفاده می‌کردند

فروشگاه زنجیره‌ای سکه که مرکز خرید پرنتام ساخت

در سال 1904، فروپاشی نزدیک این تجارت منجر به استعفای ژول جالوزوت شد. گوستاو لاگیونی جانشین او شد که سال بعد ساخت دومین فروشگاه را اعلام کرد. این فروشگاه که توسط معمار رنه بینه طراحی‌شده است، پنج سال بعد افتتاح شد و دارای یک سالن گنبدی شیشه‌ای به ارتفاع 42 متر و یک راه‌پله برجسته آرت نوو می‌باشد (که در سال 1955 آن را برداشتند). اولین فروشگاه خارج از پاریس در سال 1912 در دوویل افتتاح شد. پیر لاگیونی، پسر گوستاو، در سال 1920 مدیریت فروشگاه را بر عهده گرفت و پس از آتش‌سوزی بزرگ دیگر در سال 1921 آن را بازسازی کرد. در سال 1931، پرنتام زنجیره تخفیف فروشگاه سکه را ایجاد کرد.

مرکز خرید پرنتام

مرکز خرید پرنتام

شکست Printemps  در بحران اقتصادی و نابودی آن

تا سال 1970، 23 شعبه مرکز خرید پرنتام و 13 مرکز تخفیف فروشگاه سکه وجود داشت. بحران اقتصادی فرانسه در اوایل دهه 1970 ناشی از قیمت نفت، تجارت پرنتام را به‌طور قابل‌توجهی تهدید کرد. در پاسخ، این شرکت به یک شرکت کوچک تبدیل شد و سهام آن توسط برادران ماوس، یک شرکت هلدینگ سوئیسی خریداری شد. این شرکت به رهبری ژان ژاک دلورت، روش جدیدی را برای شروع به کار گرفت و فروشگاه‌ها و برندهای خصوصی (مانند پوشاک آرماند تیری) ایجاد کرد. در دهه 1980، این برند جهانی شد و فروشگاه‌هایی در ژاپن، استانبول، جده، دبی، سنگاپور و کوالالامپور افتتاح شد. پیر لاگیونی اولین رئیس انجمن بین‌المللی فروشگاه‌های بزرگ در سال 1928 بوده است، این موقعیت را در سال‌های 1937 و 1952 دوباره بر عهده داشت. ژان ژاک دلورت در سال 1981 نیز رئین این انجمن بود.

Printemps

Printemps

معرفی فروشگاه بزرگ چهار فصل لدفانس پاریس

اکنون چه کسی مالک  Printemps می‌باشد؟

پرنتام و شرکت‌های تابعه آن در سال 1991 توسط فرانسوا پینو خریداری شد و با سایر هلدینگ ها در Pinault-Printemps-Redoute، اکنون Kering، شرکت مادر Gucci و FNAC ادغام شد. در سال 1997، بازسازی کامل فروشگاه اصلی به پایان رسید. در سال 2006، شرکت PPR پرنتام را به گروه بورلتي ايتاليا (با شركت سهامي Deutsche Bank) فروخت، كه سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای براي بازسازي فروشگاه‌ها انجام می‌دادند. در 31 جولای 2013، Divine Investments SA (DiSA)، صندوق سرمایه‌گذاری تحت کنترل قطر، اعلام کرد که مرکز خرید پرنتام را خریداری کرده است. در 4 اوت 2013، سازمان‌های کارگری در فرانسه از دادستانی پاریس خواستند تا در پاسخ به شکایت نمایندگان کارگری، تحقیقات اولیه در مورد فروش پرنتام را آغاز کند. در 8 آگوست 2013، یک دادگاه فرانسوی درخواست توقف فروش را رد کرد.

Printemps

Printemps

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.