مجله انگلیس

ملکه انگلیس | زندگی‌نامه پیرترین ملکه جهان

ملکه انگلیس

نام: الیزابت دوم

تولد: در 2 آوریل 1926 در می‌فر لندن

مرگ: در 8 سپتامبر 2022

پدر: شاه جرج ششم

همسر: فیلیپ شاهزاده یونان و دانمارک ( عنوان دوک ادینبورو)

فرزندان: چارلز، آن، اندرو، و ادوارد

سال سلطنت: 1952 ( در تاریخ 2 ژوئن 1953 به‌صورت رسمی به عنوان ملکه قلمرو بریتانیا بر تخت نشست)

بریتانیا یکی از کشورهایی است که سلطنت در آن موروثی می‌باشد. برخلاف برخی از کشورها، در بریتانیا انتقال پادشاهی فقط در بین جمعیت مذکر خاندان سلطنتی جابه‌جا نمی‌شود و زن‌های این خاندان نیز در صف انتظار قرار می‌گیرند.

البته قانون “نخستین ذکور” همچنان در این کشور پابرجاست؛ یعنی اگر شاه یا ملکه صاحب فرزند پسری شوند، دختر اگر بزرگ‌تر هم باشد در ردیفی پائین‌تر از برادر خود قرار می‌گیرد.

البته در بریتانیا، سلطنت صرفاً یک مقام تشریفاتی است و به ملکه یا پادشاه هیچ‌گونه اختیارات اجرایی داده نشده است.

بنابراین خاندان سلطنتی و در صدر آن، ملکه یا پادشاه اجازه‌ی ورود به دنیای سیاست و اخذ تصمیمات سیاسی یا دخالت در امور اجرایی مملکت را ندارند.

معرفی انگلیس، مقاله‌ای کامل از انگلیس را در ژیوارنامه ببینید.

ملکه انگلیس

زنان برجسته‌ بسیاری عهده‌دار نقش ملکه در بریتانیا بوده‌اند و کارها و منش رفتاری آنها در تاریخ این کشور به‌خوبی ثبت شده است. آخرین ملکه بریتانیا، الیزابت دوم است که در این نوشتار، به اختصار درباره زندگی، منش و شیوه رفتاری او صحبت خواهیم کرد.

الیزابت دوم، ملکه انگلیس

الیزابت دوم در 2 آوریل 1926 در می‌فر لندن به دنیا آمد. وی دختر و فرزند بزرگ شاه جرج ششم و ملکه الیزابت است. در سال 1947 با فیلیپ شاهزاده یونان و دانمارک که اکنون عنوان دوک ادینبورو را داراست، ازدواج کرد و حاصل این ازدواج، چهار فرزند به نام‌های چارلز، آن، اندرو، و ادوارد بوده است. نام خانوادگی فرزندان الیزابت، علی‌رغم مخالفت فیلیپ، وینزز باقی ماند که نام خانوادگی خود الیزابت دوم است.

مدارک لازم برای ویزای توریستی انگلیس را می‌دانید؟

ملکه انگلیس

ملکه انگلیس در چه سالی به سلطنت رسید؟

بعد از درگذشت جرج ششم، الیزابت در سال 1952 به قدرت رسید و وارد کاخ باکینگهام شد. در تاریخ 2 ژوئن 1953 به‌صورت رسمی به عنوان ملکه قلمرو بریتانیا بر تخت سلطنت نشست. یک تفاوت ویژه این مراسم با مراسمات تاج‌گذاری پیشین این بود که مراسم تاج‌گذاری به‌صورت زنده از تلویزیون پخش شد.

رویدادهای جالب اروپا در 2020 مقاله‌ای مفید برای علاقه مندان است.

ملکه انگلیس

از زمان تولد الیزابت، امپراطوری بریتانیا رفته رفته به مجموعه‌ای از کشورهای مشترک‌المنافع تبدیل شد.

زمانی که الیزابت بر روی تخت سلطنت نشست، خیلی از مستعمره‌های انگلستان به استقلال رسیده بودند و او در واقع به ریاست چند کشور مختلف با دولت‌های مستقل رسیده بود.

در دوران حکومت الیزابت دوم، روند استعمارزدایی سرعت بسیاری پیدا کرده و بسیاری دیگر از کشورهای تحت سلطه‌ی انگلستان اعلام خودمختاری کردند.

ملکه الیزابت به بیشتر کشورهای دنیا سفر کرده و با اکثر قریب به اتفاق سردمداران جهان ملاقات داشته است.

ملکه انگلیس

منش اخلاقی ملکه انگلیس

ملکه‌ کهنسال انگلیسی زندگی سالمی دارد و هیچ دخالت آشکاری در سیاست‌های داخلی و خارجی کشور خود ندارد.

چندان اهل مصاحبه با رسانه‌ها نیست و نظرات سیاسی خود را در محافل عمومی ابراز نمی‌کند. از نظر مذهبی بسیار پای‌بند است و عضو هر دو کلیسای انگلستان و اسکاتلند می‌باشد. ملکه انگلیس علاقه زیادی به گفتگو و روابط میان دینی دارد و ملاقات‌های بسیاری با رهبران سایر فرقه‌های مسیحی و ادیان دیگر جهان داشته است.

وی علاقه‌ زیادی به ورزش اسب‌سواری دارد و بخشی از وقت خود را در روز به سوارکاری و بازی با سگ‌هایش می‌گذارند.

اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

ملکه انگلیس

اختیارات، ثروت و کارهای عام‌المنفعه ملکه انگلیس

در حال حاضر اختیارات ملکه انگلیس شامل مشورت دادن به نخست‌وزیر و ارائه‌ی ایده‌ها و سیاست‌ها به او می‌شود، ولی نخست‌وزیر در قبول یا رد این پیشنهادات مختار است و ملکه حق پافشاری در هیچ موردی را ندارد.

ثروت ملکه انگلیس، در حدود 500 میلیون پوند ملک شخصی و سرمایه‌گذاری‌های مختلف است که توسط سازمانی به نام املاک سلطنتی اداره می‌شود. کاخ ساندرینگهام و قلعه‌ بالمورال، جزو املاک ملکه انگلیس هستند ولی بسیاری از املاک و مستغلات دیگر که به املاک سلطنتی معروف هستند، تنها در اختیار خاندان سلطنت قرار دارند و ملکه اجازه دخل و تصرف و فروش آنها را ندارد.

همچنین، تمامی جواهرات سلطنتی و اشیاء هنری موجود در کاخ‌ها، جزو اموال شخصی خاندان سلطنتی نیستند. ملکه الیزابت، سرپرستی و حمایت از 600 خیریه و بنگاه عام‌المنفعه را به عهده دارد.

ملکه انگلیس

ملکه انگلیس پیشگفتاری را برای کتاب درباره ایمان خود می‌نویسد

به ندرت است که یکی از اعضای خانواده سلطنتی از اعتقادات خود صحبت کند، اما ملکه الیزابت برای جشن تولد 90 سالگی خود در کتابی درباره اعتقادات مذهبی خود نوشته است.

او در مقدمه اشاره می‌کند که چقدر از خدا و عموم مردم به خاطر دعا برای او سپاسگزار است.

به منظور ایجاد کتابی که به خوانندگان بینشی در مورد اعتقادات مذهبی ملکه و تأثیر آن بر زندگی او می‌دهد، سه موسسه خیریه مسیحی، HOPE، انجمن کتاب مقدس و LICC با هم همکاری کردند.

این کتاب توسط انجمن کتاب مقدس در آوریل 2016 منتشر شد. یکی از شرایطی که باید قبل از نوشتن پیشگفتار توسط ملکه رعایت می‌شد، این بود که از کتاب برای منافع تجاری استفاده نشود.

ملکه الیزابت

مرگ ملکه انگلیس

ملکه الیزابت دوم، پس از گذراندن 70 سال حکومت و پادشاهی بر بریتانیا و 14 کشور دیگر، در تاریخ 8 سپتامبر در قلعه بالمورال در اسکاتلند در سن 96 سالگی درگذشت. 

مراسم خاک سپاری و ادای احترام به وی با حضور اعضای خاندان سلطنتی و صدها رهبر و مقام خارجی در کلیسای جامع وست مینستر در لندن برگزار شد.

 جمع‌بندی

ملکه الیزابت دوم در طول دوران طولانی حکومت خود با چالش‌ها، سرزنش‌ها، و مشکلات بسیاری مواجه شده است. با این همه، روحیه محافظه‌کارانه و طبیعت صلح‌جوی الیزابت باعث شده که بتواند بر بسیاری از این چالش‌ها و انتقادات غلبه کند. الیزابت دوم، در تاریخ 8 سپتامبر 2022 درگذشت.

یک فکر در مورد “ملکه انگلیس | زندگی‌نامه پیرترین ملکه جهان

 1. امیرعلی گفت:

  ممنونم بابت توضیحات خوب تون

  1. وبلاگ ژیوار گفت:

   🌺🙏🏻

 2. reza گفت:

  امیدوارم اون دنیا بیادسراغتون وباهم محشور بشید !

 3. سعید حیدریان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من هم به شخصیت و منش اخلاقی ملکه الیزابت دوم علاقه مندم. بویژه اینکه ایشان نیکوکارند. و به عقاید مذهبی شان پایبند هستند. مایلم با ایشان در یک مصاحبه مذهبی شرکت کنم. و دیگاهم را راجع به کتاب مقدس با ایشان به مناظره بگذارم. وجوه مشترک زیادی بین قرآن و کتاب مقدس وجود دارد.

 4. مهدی بالنده گفت:

  سلام من بخاطر علاقه زیادی که به شخصیت ملکه الیزابت دارم سکه های باتصویر ایشان را جمع آوری میکنم و امیدوارم روزی ملکه را از نزدیک ببینم

 5. سلام من خیلی به ملکه اینگلیس علاقه دارم و خیلی امیدوار هستم روزی او را ببینم😍🥰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.