ژیوارنامه

رافائل نادال | کوتاه از زندگی تنیسور حرفه‌ای اسپانیا

رافائل نادال اسپانیا

رافائل نادال یک تنیسور حرفه‌ای متولد اسپانیا می‌باشد. او توسط اتحادیه حرفه‌ای تنیس (ATP) رتبه دوم جهان را در دست دارد و به مدت ۲۰۹ هفته در رده بندی همین اتحادیه جایگاه اول را بدست آورده است‌.

رافائل رکورد ۱۳ عنوان قهرمانی یک نفره آزاد فرانسه را کسب کرده و یکی از تنها دو مردی می‌باشد که موفق به کسب مدال طلای المپیک و چهار رشته اصلی شده است.

کودکی و خانواده رافائل نادال

او در شهر ماناکور واقع در جزیره مایورکا در جزایر بالئاریک اسپانیا متولد شد.

پدر او سباستین نادال همار تاجر و صاحب شرکت بیمه و رستوران بود .

عموی رافائل میگل آنخل نادال یک فوتبالیست حرفه‌ای بود که در تیم‌های بزرگی چون بارسلونا، مایورکا و تیم ملی اسپانیا بازی می‌کرد.

نادال در سن سه سالگی توسط عموی دیگرش تونی که مربی تنیس بود، استعدادش به این حرفه کشف شد و شروع به یادگیری کرد.

او در سن هشت سالگی در یک دوره از مسابقات قهرمانی تنیس زیر ۱۲ سال، موفق به کسب مقام شد و عمویش تمرینات بیشتری را برای او برنامه ریزی می‌کرد و  رافائل را به بازی با دست چپ برای داشتن مزیت در زمین تشویق کرد.

اما بعد از مدتی پدرش به او گوشزد کرد که برای جلوگیری از آسیب به درس‌هایش فقط یکی از حرفه‎ها را انتخاب کند و رافائل تنیس را انتخاب کرد.

موفقیت در نوجوانی

نادال یکی از موفق‎ترین نوجوانان در تاریخ ATP بود و در سن ۱۹ سالگی رتبه دوم جهان را کسب کرد و ۱۶ عنوان شامل اولین مسابقات آزاد کشور فرانسه و شش دوره مسابقات مستر را به دست آورد.

او در سن ۱۲ سالگی عناوین تنیس اروپا و اسپانیا را در گروه سنی خود کسب کرد و  در ۱۵ سالگی تقریبا حرفه‌ای شد.

نادال به خاطر داشتن مهارت در زمین‌های خاکی و شوت‌های سنگین و سرسخت اش با “عنوان پادشاه خشت” شناخته می‌شد.

پادشاه خشت در ۱۶ سالگی به نیمه نهایی مسابقات انفرادی پسران در ویمبلدون رسید،  و جوان‌ترین مردی بود که به دور سوم ویمبلدون راه یافته بود.

رافائل در نوزده سالگی در مسابقات قهرمانی آزاد فرانسه شرکت کرد و  به رتبه جهانی سوم دست یافت.

سبک بازی رافائل

جیمی کانورز سبک بازی رافائل را شبیه به خود وصف می‌کند و  معتقد است که هر دوی آنها از همه توانشان از اول تا آخر مسابقه بدون توجه به امتیازشان استفاده می‌کنند.

نادال بصورت تهاجمی و با ضربه‌های سنگین زمینی، سرعت پا و پوشش سرسختانه بازی را پیش می‌برد و علاوه بر تهاجمی بودن یک مدافع عالی نیز می‌باشد.

او به خوبی از ضربات شلیکی و موقعیت‌های ظاهراً دفاعی بازی استفاده می‌کند.

تنها نقطه ضعف رافائل سرویس‌های او بود که به مرور زمان به خوبی توانست در آن تغییراتی ایجاد کند.

او در طول دوران حرفه‌ای خود مربی‌هایی چون تونی نادال، کارلوس مویا و فرانسیسکو رویگ داشته است.

افتخارات رافائل برای اسپانیا

او قهرمانی جهان ITF در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۷ ، ۲۰۱۹ کسب کرده و بهترین بازیکن ATP سال‌های ۲۰۰۸ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ بوده است.

مدرسه بین المللی رافا نادال

رافا نادال  همیشه نگران این واقعیت بوده که آماده شدن برای زندگی به عنوان یک تنیسور حرفه ای همزمان با ادامه تحصیل و رفتن به دانشگاه دشوار است.

 بسیاری از تنیس بازان مجبور می‌شوند قبل از رسیدن به مرحله ای که آمادگی گذراندن دوره‌های دسترسی به دانشگاه را دارند، مدرسه را ترک کنند، و این می‌تواند یک نقص طولانی مدت باشد و گزینه های آینده آنها را محدود می کند.

به همین دلیل، رافا مشتاق ایجاد یک مدرسه بین المللی بود که انعطاف پذیری لازم را برای تنیس و مطالعات ایجاد کند تا واقعا سازگار باشد.

علاوه بر این، رافا همیشه به مجموعه ای از ارزشها وفادار بوده است که در طول زندگی حرفه ای او به او کمک کرده است و آنها را برای پیشرفت فردی و ورزشی ضروری می داند.

گنجاندن این ارزشها در برنامه آموزشی آکادمی از زمان تصور پروژه در اولویت بوده است.

فلسفه و ارزشها

  • روح برنده
  • ذهنیت رقابتی
  • شدت در آموزش و در طول مسابقات
  • تمرکز
  • پیشگیری
  • دانش تاکتیکی
  • یادگیری رقابت
رافا نادال

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.