مجله اتریش

پیدایش ردبول | نوشابه انرژی‌زا اتریشی

برند ردبول

نوشابه انرژی زا ردبول توسط کمپانی Red Bull GmbH عرضه می‌شود، که یک کمپانی اتریشی می‌باشد و در سال ۱۹۸۷ تأسیس‌شده است. ردبول پرفروش‌ترین نوشابه انرژی‌زا در دنیا می‌باشد که تا سال ۲۰۲۰، سالیانه ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون قوطی از آن فروخته می‌شد. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد نوشابه انرژی زا ردبول کسب خواهیم کرد. لیست جاذبه‌های اتریش را در اینجا ببینید.

معرفی نوشابه انرژی زا ردبول

یک کارآفرین اتریشی به نام “دیتریش ماتِسیتس” از یک نوشابه انرژی‌زا به نام “کراتینگ دائنگ” که در سال ۱۹۷۶ توسط چالئو یوویدیا در تایلند تولیدشده بود، الهام گرفت. در زبان تایلندی، “دائنگ” به معنای قرمز و “کراتینگ” به معنای گونه‌های بزرگی از گاوهای وحشی بومی شبه‌قاره هند می‌باشد. دیتریش محتویات آن را با ذائقه غربی متناسب کرد و به همراه “چالئو” شرکت Red Bull GmbH را در سال ۱۹۸۴ در فوشل آم سی اتریش تأسیس نمود. وارثین یوویدیا در هر دو برند سهام بسیاری دارند و هر دو برند نیز، با اینکه دو برند جدا هستند، از یک لوگو برای فروش محصولاتشان استفاده می‌کنند. بدین‌صورت بود که نوشابه انرژی زا ردبول به دنیا معرفی شد. شاید داستان پیدایش برند کیت کت برای شما جالب باشد.

نوشابه انرژی زا ردبول از قوطی‌های بلند آبی نقره‌ای استفاده می‌کند. اصل این نوشابه فقط یک طعم و دو نوع عادی و بدون قند داشت. در سال ۲۰۱۳، انواع رنگی با طعم‌های میوه‌ای مصنوعی نیز به خط تولید این نوشابه‌ها اضافه شد. شعار تبلیغاتی این نوشابه “ردبول به شما بال می‌دهد” می‌باشد. این برند مسیری جدا از بازاریابی مرسوم در پیش گرفت و ورزش‌هایی مخاطره‌آمیز و مختص خود را به دنیای ورزش معرفی کرد که دقیقا مصداق با یک تیر، دو نشان زدن، بود.

برند ردبول

محتویات نوشابه انرژی زا ردبول

محتویات نوشابه انرژی زا ردبول بستگی به کشوری که ارائه می‌دهد، شامل مقادیر متفاوتی از کافئین، تائورین، ویتامین‌های ب و قندهای معمولی در محلول بافر، سودا، سدیم هیدروژن کربنات و منیزیم کربنات می‌باشد. در تولید نوشابه انرژی ‌زا ردبول فاقد قند، قندهای ساکاروز و گلوکز با جایگزین‌های شکر، اسِسولفام پتاسیم و آسپارتام یا سوکرالوز جایگزین می‌شوند. قبلا در ترکیبات این نوشابه ۰٫۲۴% گلوکورونولاکتون نیز وجود داشت که بعدا حذف شد.

برند ردبول

فروش و بازاریابی نوشابه انرژی زا ردبول

نوشابه انرژی زا ردبول ورزش‌هایی مختص خود را ارائه کرده است. برای مثال مسابقات جهانی پرش از صخره، مسابقات هوایی، مسابقات کرشد آیس و حتی مسابقات جنجالی دیگری مثل پرش از فضا استراتوس متعلق به کمپانی ردبول می‌باشند این کمپانی از همین طریق توانست فروش خود را بسیار افزایش دهد.

همچنین این برند، چندین تیم ورزشی در رشته‌های فرمول یک و فوتبال دارد. به‌علاوه، از طریق لیبل رکورد موسیقی خود نیز اسپانسر سلبریتی ها و موسیقی‌های بسیاری در سطح جهان شده است.

برند ردبول

تاثیرات نوشابه انرژی زا ردبول روی سلامتی

ادعاهایی مبنی بر مضر بودن نوشابه انرژی زا ردبول مطرح‌شده است. سازمان استانداردهای تبلیغاتی بریتانیا تبلیغات این نوشابه را با توجه به شکایاتی که از سال ۱۹۹۷ داشت، در سال ۲۰۰۱ ممنوع اعلام کرد.

نوشابه‌های انرژی‌زا ضررهایی دارند که از کافئین و قند نشأت می‌گیرند. اما امروزه متخصصین اختلافاتی بر سر مضر بودن دیگر محتویات آن‌ها نیز دارند. بیشتر مضرات این نوشابه‌ها روی عملکرد ذهنی مثل افزایش تمرکز و سرعت عکس‌العمل‌ها می‌باشد که آن‌ها نیز از کافئین موجود درونشان نشأت می‌گیرند. شواهدی وجود دارد که این نوشابه‌ها عملکرد ورزشی و ذهنی را افزایش می‌دهند. تحقیقی که خود شرکت ردبول انجام داد، مشخص کرد که پس از مصرف نوشابه انرژی زا ردبول عملکرد راننده پس از رانندگی زیاد، افزایش پیدا می‌کند. مصرف بیش ‌از حد این نوشابه‌ها باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و روانی می‌شود که معمولاً با مصرف در درازمدت اجتناب‌ناپذیر است.

برند ردبول

جمع‌بندی

نوشابه انرژی زا ردبول نوعی نوشابه انرژی‌زا اتریشی می‌باشد. این نوشابه‌ها امروزه از طرفداران بسیاری در سراسر دنیا برخوردار هستند. طراحی اولیه آن‌ها از نوعی نوشابه انرژی‌زا تایلندی الهام گرفته ‌شد. کمپانی ردبول امروزه به ثروت بسیاری به دلیل برگزاری مسابقات ورزشی مختص خود، رسیده است. بحث‌هایی بر سر تاثیر این نوشابه‌ها بر روی سلامتی مطرح می‌باشد. با افزایش عملکرد ذهنی و فیزیکی در درازمدت، این نوشابه‌ها می‌توانند تأثیرات جبران‌ناپذیری بر روی سلامت روانی و جسمانی انسان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.