ژیوارنامه

بقایای باقی‌مانده از تایتانیک در اعماق اقیانوس

بقایای باقی مانده از تایتانیک

سفارش ساخت کشتی: شرکت حمل و نقل وایت استار لاین

سازندگان کشتی تایتانیک: کارخانه کشتی سازی هارلند و ولف 

سال ساخت: 1909-1911

اولین سفر: 10 آوریل 1912 از بندرساوت همپتون به مقصد آمریکا ( آخرین بندرگاه کوئین استون ایرلند 11 آوریل 1912) 

تعداد سرنشینان: 2224 نفر

زمان غرق شدن کشتی: 14 آوریل 1912، برخورد با کوه یخ (زمان دقیق غرق شدن کشتی، ساعات اولیه 15 آوریل 1912)

تایتانیک، مشهورترین کشتی جهان و در زمان خود لوکس‌ترین کشتی بود که تصور می‌شد هرگز غرق نخواهد شد. امروزه، لاشه این کشتی لوکس در عمق حدود 12،500 فوت در اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد.

در طی قرن گذشته لاشه آن به‌مرور خراب شده و تقریباً قابل‌شناسایی نیست و اکنون پوشیده از قندیل‌های یخ زنگ‌زده است. کارشناسان ادعا می‌کنند که تایتانیک تقریباً 20 سال دیگر فرصت دارد تا کاملاً تجزیه و از کف اقیانوس ناپدید شود.

برنامه‌های زیادی برای بیرون آوردن بقایای باقی‌مانده تایتانیک در اعماق اقیانوس وجود داشت، ولی این کشتی به‌اندازه‌ای فرسوده و شکننده شده است، که این امکان وجود ندارد.

درباره نماد یک کشتی واژگون شده در هلند چه می دانید؟

AnyConv.com__کشتی1

تاریخچه کشتی تایتانیک

کشتی تایتانیک در سال 1909 – 1911 توسط کارخانه کشتی‌سازی هارلند و ولف در بلفاست برای شرکت حمل‌ونقل وایت استار لاین ساخته شد. این یکی از سه کشتی اقیانوس‌پیما بود که توسط شرکت حمل‌ونقل وایت استار لاین سفارش داده‌شده بود.

این شرکت به کشتی‌سازان هارلند و ولف، در طراحی کشتی‌های سفارشی آزادی عمل زیادی داده بود. کشتی تایتانیک اولین سفر خود را در 10 آوریل 1912 از بندر ساوت همپتون با بیش از 2224 سرنشین به مقصد نیویورک آمریکا آغاز کرد اما آخرین بندرگاه آن در کوئین استون ایرلند در 11 آوریل 1912 بود.

تایتانیک یک کشتی لوکس و شامل یک سالن ورزشی، استخر شنا، کتابخانه و رستوران و کابین‌های عالی و همچنین یک سیستم تلگراف بی‌سیم برای راحتی مسافران (و همچنین برای استفاده عملیاتی) بود.

مسافران آن از طبقه ثروتمند و اشرافی بوده‌اند که اکثر آن‌ها به‌منظور مهاجرت از انگلیس، ایرلند و اسکاندیناوی به آمریکای شمالی این سفر را آغاز کرده بودند.

اگرچه کشتی تایتانیک از ویژگی‌های ایمنی پیشرفته‌ای برخوردار بود، اما فاقد قایق نجات کافی برای جا دادن همه مسافران کشتی بود. درواقع او تقریباً برای 1178 مسافر قایق نجات حمل کرد که این فقط یک‌دوم از کل ظرفیت خدمه و مسافران را شامل می‌شد.

همه چیز درباره کشتی‌های تفریحی کروز و اقیانوس پیما را بدانید.

AnyConv.com__کشتی2

راز و نحوه غرق شدن تایتانیک

با گذشت سال‌های زیادی از فاجعه غرق شدن کشتی تایتانیک هنوز هم کمی شک و تردید در مورد علت و نحوه غرق شدن این کشتی بزرگ، مجلل و غیرقابل غرق شدن وجود داشت. سؤالات طولانی در مورد آنچه ممکن است باعث غرق شدن کشتی به‌ظاهر تخریب ناپذیر شود، هرگز به‌طور کامل از بین نرفت.

پس از سال‌ها جستجو بقایای باقی‌مانده از تایتانیک در سال 1985توسط رابرت بالارد، اقیانوس‌شناس، در فاصله 2.5 مایلی در عمق اقیانوس اطلس پیدا شد. وی متوجه شد که درواقع قبل از غرق شدن، کف کشتی به دو قسمت شکسته شده است.

یافته‌های وی باعث شد تا کشتی تایتانیک بار دیگر در تصورات عمومی پررنگ‌تر شود. چراکه کارشناسان از ترک خوردن و شکستن کشتی تعجب کرده بودند. چند سال پس از کشف بقایای باقی‌مانده از تایتانیک در اعماق اقیانوس، اولین قطعات آن به سطح زمین آورده شد و هنگامی‌که شواهد فیزیكی مبنی بر این بود که احتمالاً فولاد با كیفیت پایین عامل وقوع این فاجعه بوده است، تعجب افراد زیادی را برانگیخت.

در شب 14 آوریل 1912، فقط چند روز باقی‌مانده بود که کشتی تایتانیک به مقصد خود برسد، پاشنه آشیل آن در معرض برخورد با کوه یخ قرار گرفت. کشتی به‌اندازه کافی فرز و چابک نبود تا از برخورد با کوه یخی که در آخرین لحظه در تاریکی دیده‌شده بود، جلوگیری کند.

درحالی‌که یخ در امتداد سمت راست آن برخورد کرده بود، سوراخ‌هایی بر روی صفحات فولادی کشتی ایجاد شد و شش محفظه را آب گرفت. کمی بیشتر از دو ساعت، تایتانیک پر از آب و غرق شد و بیش از 1500 مسافر خود را به عمق اقیانوس فرستاد.

کشتی3

تورهای غواصی برای بازدید از بقایای باقی‌مانده از تایتانیک در اعماق اقیانوس

سفری به اعماق سرد یک اقیانوس برای دیدن بقایای کشتی تایتانیک یک ماجراجویی است که هر فرد در طول عمر خود می‌تواند انجام دهد. این کشتی غرق نشدنی از سال 1912 تاکنون ما را شیفته خود کرده است. امروزه شرکت‌های گردشگری این امکان را برای توریست‌ها فراهم کرده‌اند تا این کشتی را از نزدیک با چشمان خود ببینند.

این تور غواصی ده‌روزه از می 2021 شروع می‌شود و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های غواصی، توریست‌ها را به عمق اقیانوس جایی که بقایای کشتی تایتانیک قرارگرفته است، می‌برد. افرادی که قصد دارند در این تور شرکت کنند ابتدا باید به مأموریت‌های اکتشافی و تخصصی اقیانوس گردی درخواست دهند و عضو تیم غواصی شوند.

پس‌ازآن با پرداخت 125000 دلار می‌توانند این سفر را شروع کنند. اگرچه هزینه این تور بسیار زیاد است اما تا قبل از این، امکان چنین تجربه‌ای برای توریست‌ها فراهم نبوده است و ظریفت آن بسیار محدود می‌باشد. همچنین افراد به‌عنوان عضوی از تیم غواصی برای این سفر آموزش می‌بینند.

بیشتر بخوانید: عصر طلایی برای دزدان دریایی تمام شده است؟ 

تایتانیک 4

نمایشگاه آثار تایتانیک

اشیایی از تایتانیک برای سال‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند، اگرچه تنها تعداد کمی از آن‌ها قبل از کشف کشتی در سال 1985 بازیابی شدند. موزه دریایی اقیانوس اطلس، نوا اسکوشیا دارای مجموعه‌ای از قطعات چوبی و یک صندلی تخت دست نخورده است که از دریا توسط کشتی‌های جستجوگر کانادایی که اجساد قربانیان را پیدا کردند، کنده شده است.

اولین نمایشگاه بزرگ آثار باستانی بازیابی شده در موزه ملی دریایی در سال‌های 1994-1995 برگزار شد. موزه‌های مختلف دیگری مانند: موزه دریایی مرسی ساید در لیورپول و موزه انجمن تاریخی تایتانیک نیز وجود دارند که دارای اشیایی هستند که توسط بازماندگان و بستگان قربانیان اهدا شده‌اند.

این مجموعه‌ها شامل مواردی مانند جلیقه نجات مادلین آستور، همسر قربانی میلیونر تایتانیک جان ژاکوب آستور چهارم، میخ پرچی که قبل از رفتن تایتانیک به دریا از بدنه برداشته شده بود، هشدار یخ که هرگز به پل نرسید، منوی رستوران و نمونه فرش مربعی از اتاق خواب درجه یکو… هستند.

تایتانیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.