مجله فرانسه

موزه رودن یا Rodin Museum | محل نگهداری آثار هنری و تاریخی آگوست رودن

موزه رودن

موزه رودن که در پاریس واقع‌شده است، موزه‌ای است که در سال 1919 افتتاح شد و در درجه اول به آثار مجسمه‌ساز فرانسوی “آگوست رودن” اختصاص داشت. این موزه شامل 6،600 مجسمه، 8000 نقاشی، 8000 عکس قدیمی و 7000 آثار هنری است. این موزه سالانه 700000 بازدیدکننده دارد. این بنای تاریخی در اوایل یک هتل بود که در اطراف آن محوطه‌ای از طبعیت زیبا قرار داشت. شما می توانید با تور فرانسه به پاریس بروید و از این موزه زیبا دیدن کنید.

زمانی که رودن خانه‌اش را به یک موزه تبدیل کرد

رودن هنگام زندگی در ویلا د بریلانز، از سال 1908 از هتل به‌عنوان کارگاه خود استفاده کرد و متعاقباً کل مجموعه مجسمه‌های خود را همراه با نقاشی‌های وینسنت ونگوگ، کلود مونه و پیر آگوست رنوار که به دست آورده بود اهدا کرد. موزه رودن شامل بیشتر آثار مهم رودن، ازجمله The Thinker، The Kiss و دروازه‌های جهنم است. بسیاری از مجسمه‌های او در باغ وسیع موزه به نمایش گذاشته‌شده است. این موزه شامل اتاقی است که به آثار کامیل کلودل اختصاص داده شده است. باغ‌های اطراف ساختمان موزه شامل بسیاری از مجسمه‌های معروف است. در پشت ساختمان موزه یک دریاچه کوچک و رستوران معمولی قرار دارد.

موزه رودن

موزه رودن

آثار هنری موجود در موزه رودن

در این موزه آثار زیادی از رودن قرار دارد که به‌عنوان‌مثال می‌توان به بالزاک، برگرهای کاله یا چشمگیر و ناتمام دروازه‌های جهنم است اشاره کرد. مجموعه هنری در موزه رودن شامل حدود 7000 نقاشی است. آن‌ها با سبک‌ها و دوره‌های مختلف مثل نقاشی مناظر، آثار فانتزی با الهام از دانته یا بودلر و پرتره شخصیت‌ها مرتبط هستند.

موزه رودن شامل مجموعه مهمی از 25000 عکس پرتره می‌باشد. در این میان، 7000 از این عکس‌ها توسط خود رودن جمع‌آوری‌شده است. این هنرمند درواقع علاقه زیادی به این علم و هنر نشان داد و با بسیاری از عکاسان مانند اوژن درو، ژاک ارنست بولوز، آدولف براون یا ادوارد اشتایکن همکاری کرد. آلبوم‌های شخصی رودن علاقه او به آثار هنری را تأیید می‌کند، درحالی‌که پرتره‌ها و عکس‌های روزنامه، کار و زندگی او را نشان می‌دهند. مهم‌تر از همه، این عکس‌ها اتفاق‌هایی که بین 1877 و مرگ رودن، در سال 1917 افتاده است را نشان می‌دهد.

Rodin Museum

Rodin Museum

اتاق کامیل کلودل که در Rodin Museum قرار دارد

اتاق Camille Claudel شامل آثار کلودل مانند بازیگران 1913 عصر بلوغ (1898)، موج (1897)، والس، ساکونتالا (1905) و بازیگران مجسمه نیم‌تنه رودن (1898-1888) در 1892 می‌باشد. کلودل، دانش‌آموز و مدل رودن بود که بعداً با او همکار او شد که باعث شد رودن شیفته و عاشق او شود. از سال 1884 تا اوایل دهه 1890 کلودل با رودن کار می‌کرد. آن‌ها تا سال 1899 باهم زندگی می‌کردند.

“آگوست رودن” کلکسیونر موزه رودن

رودن در بیست سال آخر زندگی خود، هنگامی‌که در مودون زندگی می‌کرد، مجموعه‌ای از آثار هنری باستانی را از مصر، یونان و روم، سپس بعداً از شرق جمع‌آوری کرد. با افزایش این مجموعه، آثار هنری که در خانه رودن بودند خیلی بیش‌ازحد زیاد شدند. با افزایش شهرت رودن، آدم‌های زیادی به او سفارش ساخت آثار هنری می‌دادند که این موضوع او را قادر ساخت تا مجموعه خود را بزرگ‌تر کند که در سال 1917 مجموعه آثار هنری او به بیش از 6000 اثر رسید.

Rodin Museum

Rodin Museum

علاوه بر این، دوستی‌ها و سلیقه‌های رودن باعث شد هرکسی که از آثار هنری اطلاع داشت با او به همکاری بپردازد. رودن از طریق یک سری تبادل‌نظر با دوستان هنرمندش، آثار هنری ژول دالو، الکساندر فالگیر یا ژان پل لورنز را در خریداری کرد. او همچنین آثار مهم ونگوگ که شامل (P Tre Tanguy، اواخر سال 1887)، رنوار در نور آفتاب و Belle-Île مونه را خریداری کرد

نمایشگاه‌های هنرهای معاصر که در Rodin Museum برگزار شدند

، نمایشگاه‌های هنر معاصر در اوایل سال 1949 هنگامی‌که اولین مجسمه Salon de la jeune در موزه رودن انجام ساخته شد برگزار شد. هنرمندانی مانند آنتونی کارو، اوژن دودینی، اتین بوسوت در این موزه آثار خود را به نمایش گذاشتند. بیل ویولا، عادل عبدسمد و میرچا کانتور دعوت شده بودند تا فیلم‌های «Nuit des musées» را در پارک نمایش دهند. در سال 2010، آثار هنری هنرمند بلژیکی Wim Delvoye و همچنین برنامه اجرای ویدیویی هنرمندانی مانند Vito Acconci، Sanja Iveković، Marina Abramović و Mona Hatoum به نمایش درآمد. نمایشگاه هنری مور که به آتلیه و مجسمه‌های کوچک او اختصاص داشت، از اکتبر 2010 تا فوریه 2011 در آنجا برپا شد.

موزه رودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.