ژیوارنامه

قنات سگویا | افسانه برای ساخت این قنات در اسپانیا

قنات سگویا

قنات سگویا در اسپانیا

این قنات تحت حاکمیت امپراطوری روم، قنات سگویا ساخته شد. این شاهکار مهندسی روم در اواخر قرن اول میلادی ساخته شده است و تا اواسط قرن نوزدهم همچنان مورد استفاده قرار گرفته است.

این قنات آب شهر را از رود دن تامین می کرد. قسمت باقی مانده قنات در حداکثر ارتفاع 28.5 متر و در قسمت اصلی تقریبا 6متر عمق قرار دارد.

معماری قنات سگویا

قنات سگویا دارای ستون ها و طاق های بلند که از بلوک های جامد ساخته شده است می باشد. در قوس های پایین تر متناسب با سازگاری سازه ، با خطوط زمین متناوب هستند.

این قنات در سال های 1970 و 1990 بازسازی شده است. قنات سگویا در سال 1985 در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. هم چنین

این قنات عنوان سالم ترین قنات های رومی در اروپا را به خود اختصاص داده است.

ساخت قنات سگویا یک افسانه بود

امروزه ساخت چنین سازه ی عظیمی  به دست بشر کار ساده ای نیست. به خصوص برای کسانی که بعد از عزیمت رومی ها در این مکان زندگی می کردند.

ساخت قنات سگویا یک موفقیت فوق بشری می باشد. پس جای تعجب نیست که یک افسانه باید در اطراف ساخت آن رشد کرده باشد.

حالا داستان از چه قرار است؟

افسانه از این قرار است که یک دختر خدمتکار برای آوردن آب، باید از کوه ها بالا می رفت. او که از این کار خسته شده بود از شیطان درخواست کرد که یک راه دیگری برای آوردن آب به اون نشان دهد.

شیطان با خواسته ی او موافقت کرد اما یک شرط گذاشت. دختر خدمتکار یک شب به قنات رفت و با دیدن لشکری از شیاطین که در آنجا کار می کردند به وحشت افتاد.

او با دیدن این صحنه از خدا خواست تا نقشه شیطان را خنثی کند به همین علت بعد از گذاشتن آخرین سنگ، خروس بانگ زد و شکافی در آن ایجاد کرد، که در آن شکاف مجسمه ی مریم عذرا قرار داشت.

کاوش در قنات سگویا

چیزی که بیشتر بازدیدکنندگان می بینند، پل قنات سگویا است. یعنی بخش اصلی و مرکزی این سازه است.

شما می توانید از روی پلکانی هایی که برای این پل قنات سگویا در نظر گرفته شده بالا بروید و از روی پل مناظر زیبایی که در اطراف وجود دارد، نگاه کنید.

اما چیزهای بیشتری هم برای دیدن وجود داد. از پله های اطراف بالا بروید و قوس ها را تا زمان تمام شدن طی کنید. سپس این قنات به دیوار کم ارتفاع تبدیل می شود و یک بنای کوچک سنگی نقطه ای را نشان میدهد.

در بازدید از این منطقه به دنبال یک ساختمان کوچک باشید. این ساختمان کوچک آب را قبل از اینکه به قنات برسد فیلتر می کند یعنی تمام شن ها و ماسه ها را از بین می برد و آب خالص را وارد قنات می کند.

بخشی از قنات سگویا در شهر

هنگامی که شما به بالای پل قنات سگویا می روید، چهار طاقی با یک ترکیب اصلی 9تایی حفظ شده است، ملاحظه می کنید.

این طاق ها قنات را تا قسمتی از دیوار با یک منحنی تیز به غرب، به سمت مرکز شهر می رساند.

جالب است بدانید که باستان شناسان امروزه یک حوزچه ی تمیزکننده و بخشی از قنات در زیر پلازار یافت شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.