ژیوارنامه

روز ملی رومانی | رومانیایی‌ها در این روز چه می‌کنند؟

روز ملی رومانی

روز ملی رومانی یا روز اتحادیه بزرگ در 1 دسامبر برگزار می‌شود و به دلیل تاریخچه پشت مناطقی که اکنون رومانی امروزی هستند، روز بسیار مهمی در رومانی در نظر گرفته می‌شود. رویدادی که اعلام کرد که اتحادیه بزرگ همان چیزی است که میلیون‌ها رومانیایی در سراسر جهان هر سال جشن می گیرند.

تاریخچه روز ملی رومانی

رومانی در سال 1877 استقلال خود را از امپراتوری عثمانی اعلام کرده بود و کشوری متشکل از حاکمیت های مولداوی و والاچیا بود.

پس از پایان جنگ جهانی اول، در زمان پادشاهی فردیناند اول، با اتحاد ترانسیلوانیا و استان‌های بسارابیا و بوکووینا با رومانی، وسعت رومانی تقریباً دو برابر شد.

روز ملی رومانی به عنوان روز یادبود اتحاد مناطق باستانی جداگانه ترانسیلوانیا، بسارابیا و بوکوینا با پادشاهی رومانی برای تشکیل رومانی امروزی و به عنوان روز استقلال این کشور برگزار می‌شود.

تاریخچه روز ملی فرانسه

 طبق شواهد، اسنادی که ادغام مناطق را تأیید می کند در شهر آلبا یولیا امضا شد و اعلامیه در سال 1918 برای مخاطبان زیادی از رومانیایی‌ها با صدای بلند خوانده شد. در طول جنگ جهانی دوم، رومانی در سال 1940 باسارابیا (مولداوی فعلی) و بوکوینا را از دست داد و هر دو منطقه به جمهوری شوروی ضمیمه شدند.

روز استقلال این کشور در گذشته چند بار تغییر کرده است: اول، 10 می بود، که نشان دهنده روزی است که شاه کارول اول اعلامیه استقلال از امپراتوری عثمانی را در سال 1877 تصویب کرد. سپس به 23 آگوست، از سال 1948، به نشانه سرنگونی دولت طرفدار نازی در کشور در سال 1944 منتقل شد. اما از سال 1990، روز استقلال رومانی در 1 دسامبر جشن گرفته می شود. روز ملی در رومانی از سال 1990 پس از سقوط حزب کمونیست رومانی جشن گرفته می شود.

روز ملی رومانی توسط مردم خارج از کشور بیشتر به عنوان اتحادیه بزرگ شناخته می شود، و رژه نظامی سالانه که در آن روز با جمعیت معمولاً زیادی از تماشاگران برگزار می شود و رومانیایی ها و خارجی ها در سراسر جهان از آن لذت می‌برند.

رومانی دوازدهمین کشور بزرگ اروپا و ششمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا است. در سال ۲۰۱۸ وقتی که این کشور به مناسبت 100امین سالگرد روز اتحاد جماهیر شوروی جشن گرفت، ۴۸۰۷ نفر برای بازسازی سیلوئت رومانی در آلبا با یکدیگر جمع شدند و رکوردی را به عنوان بزرگ‌ترین تصویر انسانی یک کشور ثبت کردند.

روز ملی اروپا چه روزی است؟

مردم در روز ملی رومانی چه می کنند؟

رومانی روز ملی خود را که در سال 1918 روز اتحادیه بزرگ یا روز اتحاد نیز نامیده می‌شود، با رژه‌های نظامی و سخنرانی‌های عمومی توسط رهبران ملی در شهرهایی مانند بخارست و آلبا یولیا («شهر اتحادیه») جشن می‌گیرد. بسیاری از مردم رومانی در این روز مهم تعطیل هستند.

روز ملی رومانی

نمادهای روز ملی رومانی

پرچم رومانی در روز ملی در رومانی به اهتزاز در می آید. پرچم ملی سه رنگ آبی، زرد، قرمز است که رنگ ها در نوارهای عمودی به اندازه مساوی چیده شده اند. نسبت عرض به طول آن 2:3 است. این 3 رنگ نماد 3 استان رومانیایی است – والاچیا (زرد)، مولداوی (قرمز) و ترانسیلوانیا (آبی).

سرود ملی “Deşteaptă-te, române!” (رومانیایی بیدار!) نیز اجرا می شود. این سرود نماد اتحاد، شجاعت و میهن پرستی در میان رومانیایی‌هاست.

روز ملی رومانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.