ژیوارنامه

کیلت، دامن مردانه اسکاتلندی | پیام‌های فرهنگی این پوشش در اسکاتلند

دامن مردانه اسکاتلندی ها

پوشش مردم هر کشور، یکی از نشانه‌های هویتی و فرهنگی آن مردم است. با وجودی که در دنیای امروز به دلیل سهولت رفت‌وآمد بین کشورها و ارتباط گسترده بین مردم جهان، شاهد پوشش‌های مشابه هستیم؛

اما هنوز کشورها سعی می‌کنند که از طریق پوشیدن لباس‌های سنتی، هویت مستقل کشور خود را حفظ کرده و فرهنگ کشور خود را به سایر ملت‌ها معرفی کنند.

دامن مردانه اسکاتلندی ها یکی از پوشش‌های مخصوص در فرهنگ اسکاتلند است که در این مقاله با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی دامن مردانه اسکاتلندی ها

دامن مردانه اسکاتلندی ها که تحت عنوان کیلت شناخته می‌شود؛ نوعی پوشش از پارچه پشمی چهارخانه با خط‌های مورب است که امروزه مردان اسکاتلندی در مراسم ملی آن را می‌پوشند. البته در برخی از جزایر اسکاتلند، مردان بزرگسال همچنان از این پوشش به‌صورت روزمره استفاده می‌کنند.

این دامن همراه با جوراب پشمی بلند، کیف دور کمری کوچک چرمی و یک چاقوی کوچک غلاف‌دار بر روی جوراب استفاده می‌شود. بخشی از پارچه اصلی این دامن تا روی شانه نیز کشیده می‌شود.

این دامن دارای دو بند مهار کننده در ابتدا و انتهای پارچه است که برای پیچیدن دور کمر و بستن بخش ابتدایی و انتهایی پارچه استفاده می‌شود.

نوع زنانه این دامن نیز وجود دارد، با این تفاوت که چهارخانه‌های آن به‌جای مورب به‌صورت خطوط مستقیم است. اما در فرهنگ اسکاتلندی نوع مردانه این پوشش از محبوبیت و اهمیت بیشتری برخوردار است.

دامن مردانه اسکاتلندی ها

ریشه طراحی دامن مردانه اسکاتلندی ها

ریشه اصلی طراحی دامن مردانه اسکاتلندی ها ناشی از طبیعت کوهستانی اسکاتلند است. چون اسکاتلند یک منطقه کوهستانی با هوای سرد است که در گذشته، مردان آن برای تأمین معاش و امنیت مجبور بودند چندین شبانه‌روز متوالی را خارج از خانه و در کوهستان به سر برند.

طبق مطالعات انجام‌شده، چهار عامل زیر در طراحی دامن مردانه اسکاتلندی ها مؤثر بوده است:

  • از پارچه پشمی برای این پوشش مردانه استفاده می‌شد تا آن‌ها را در هوای سرد کوهستان از سرما محافظت کند.
  • به‌صورت چین‌دار دوخته می‌شد تا به اندازه‌ای آزاد باشد که مردان بتوانند در زمین‌های سنگلاخی کوهستان به‌راحتی حرکت کنند.
  • مقدار پارچه به‌کار رفته در آن به‌اندازه تمام بدن مردها بود تا به هنگام شب نیز به‌عنوان پتویی برای گرمایش خود استفاده کنند.
  • استفاده از چاقوی غلاف­دار و کیف دور کمری نیز نشان‌دهنده مسئولیت و هویت مردانه آن‌ها بود که برای تأمین معاش و امنیت خانواده خود به کوهستان می‌رفتند.

پیام‌های فرهنگی دامن مردانه اسکاتلندی ها

در طول تاریخ، دامن مردانه اسکاتلندی ها به‌عنوان پوشش واحد سربازان ارتش این کشور انتخاب شد. شاید دلیل اصلی این انتخاب در این بوده که به مردان حاضر در ارتش اجازه حرکت سریع‌تر و نبرد آسان‌تر می‌داد.

البته این مورد را نیز باید در نظر داشت که در فرهنگ اسکاتلندی‌ها، کیلت یا همان دامن مردانه نماد بسیار قابل‌تقدیری از هویت مردانه بوده است و شاید فرماندهان ارتش اسکاتلند با انتخاب این پوشش برای سربازان خود می‌خواستند مسئولیت مردانه آن‌ها را در تأمین امنیت برای خانواده‌ها و هم‌وطنان خود یادآوری کنند.

این یادآوری موجب می‌شد که این سربازان با نهایت حس شجاعت و فداکاری در میدان نبرد حاضر شوند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه اسکاتلند همواره تلاش داشته که هویت مستقلی نسبت به بریتانیا داشته باشد؛ انتخاب این لباس نوعی حس استقلال‌طلبی برای ارتش این کشور بوده است.

جمع‌بندی

در این مقاله با یکی از پوشش‌های کشور اسکاتلند تحت عنوان کیلت یا دامن مردانه اسکاتلندی ها آشنا شدیم.

این پوشش از زمان‌های بسیار دور که مردان اسکاتلند مجبور بودند به مدت طولانی در کوهستان‌ها بمانند، رایج شد و از پارچه پشمی دوخته می‌شد تا روزها به‌عنوان لباس و شب‌ها به‌عنوان پتوی گرم استفاده شود.

به‌مرورزمان، این پوشش به‌عنوان لباس رسمی و واحد ارتش اسکاتلند معرفی شد. امروزه در جشن‌ها و مراسم مذهبی شاهد رژه سربازانی هستیم که دامن مردانه اسکاتلندی ها به عنوان بخشی از لباس رسمی آنها استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.