ژیوارنامه

هفت سین | معنای سفره هفت سین ایرانیان چیست؟

هفت سین

فرهنگ پارسی یکی از غنی ترین فرهنگهای جهان است و فرهنگهای دیگر را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به طور معمول از ایران به عنوان مهد تمدن یاد می شود و تأثیر آن بر مناطق و سنت های مختلف هنوز قابل مشاهده است.

 یکی از زیباترین آداب و رسوم که اکنون بیش از 3000 سال است که در ایران جشن گرفته می شود، نوروز است. نوروز به معنای “روز جدید” است و آغاز سال جدید ایرانی است که در اولین روز بهار، حدود 21 مارس برگزار می شود.

مردم ایران برای گرامیداشت چنین روزی بزرگی، آداب و رسوم مختلفی را دنبال می کنند. هر یک از آنها معنای خاصی دارند و به یک جنبه مهم و اساسی فرهنگ فارسی اشاره دارند.

در این مقاله ، ما قصد داریم هفت سین ، یکی از زیباترین سنتهای نوروز و معنای پنهان آن را بررسی کنیم.

هفت سین

هفت سین چیست؟

هفت سین در واقع، سنت قرار دادن 7 شی نمادین در کنار هم است که نام آنها با “سین” شروع می شود. سایر موارد نمادین این 7 شی را همراهی می کنند و با هم، یک هفت سین ایجاد می کنند.

در گذشته ، مردم همه این وسایل را روی مانتوی یا پارچه ای طراحی شده مشابه رومیزی می انداختند که آن را “سفره” می نامند. به همین دلیل است که از هفت سین به طور معمول “سفره هفت سین” یاد می شود.

امروزه اکثر افراد ترجیح می دهند به جای قرار دادن سفره هفت سین روی زمین، آنها را روی میز بچینند. اما، بخشهای دیگر این سنت کاملاً دست نخورده باقی مانده است و مردم هنوز هم آنچه والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان برای سالها انجام داده اند را دنبال می کنند.

قبل از آغاز سال جدید، مردم ایران شروع به تهیه وسایل ضروری می کنند و پس از چیدن هفت سین، تا آخرین روز تعطیلات سال جدید که 13 روز طول می کشد، در خانه های آنها باقی می ماند.

عناصر سفره هفت سین

این اقلام در مناطق مختلف کشور کمی متفاوت است، اما عناصر خاصی وجود دارد که یک هفت سین را تعریف می کند. این عناصر عبارتند از سبزه (علف گندم که در یک ظرف پرورش داده می شود) ، سمنو (پودینگ شیرین ساخته شده از جوانه گندم)، سنجد (میوه خشک شیرین درخت نیلوفر)، سرکه (سرکه ایرانی) ، سیب ، سیر و سماق.

علاوه بر این عناصر ، ایرانیان تمایل دارند چیزهای دیگری مانند آینه، شمع، تخم مرغ های رنگی، یک کاسه آب با پرتقال شناور در آن ، ماهی قرمز، سکه، سنبل و شیرینی های سنتی مانند نوخودچی قرار دهند.

مورد مهم دیگر “کتاب حکمت” است که می تواند قرآن، اوستا ، شاهنامه فردوسی یا دیوان حافظ باشد. هنگامی که سال جدید آغاز می شود، اعضای بزرگتر خانواده کتاب را باز می کنند و برای قطعنامه یا بینش برای شروع سال جدید تفالی به کتاب می زنند.

علاوه بر این ، این لحظه ای است که افراد سالخورده به جوانان و کودکان پول می دهند که “عیدی” نامیده می شود. آنها به طور معمول اسکناس های جدیدی را بین صفحات کتاب می گذارند و به محض شروع سال جدید، آن را باز می کنند و پول را به اعضای خانواده هدیه می دهند.

خاستگاه هفت سین

در دوران سلسله کیانی ها، هفت سین هفت شین بود (هفت حرف SH) و اقلام اصلی شامل شراب بود. از آنجا که شراب در اسلام گناه محسوب می شود، پس از فتح اسلامی ایران با سرکه جایگزین شد و متعاقباً ، بقیه موارد با عناصر دیگر با حرف سین جایگزین شدند.

اهمیت واقعی هفت نشان دادن “هفت قانون ابدی” بود که تعالیم زرتشت را در بر می گیرد. این روش حفظ و یادآوری آموزه های زرتشت بود.

معنای پشت هفت سین چیست؟

هر مورد در هفت سین نمادی از یک مفهوم در فرهنگ فارسی می باشد. سبزه نمادی از تجدید حیات و تجدید طبیعت است. سمنو نمایانگر باروری و شیرینی زندگی است. سنجد برای عشق و علاقه است.

سرکه نماد صبر و سن است. سیب نمادی از سلامتی و زیبایی است. سیر برای سلامتی و سماق نماد طلوع آفتاب و ادویه زندگی است.

آینه نماد آسمان و بازتاب خود است. ماهی قرمز و کاسه آب نمایانگر حرکت و زندگی است. ماهی قرمز در تقویم فارسی (اسفند) نیز علامت ماه آخر است و چرخش آن به دور کاسه نشانه چرخش و تغییر سال است.

شمع ها هفت سین را زنده می کنند. برای باروری، تخم مرغ رنگ می شود و برای ثروت و شکوفایی، مردم مقداری سکه در هفت سین خود قرار می دهند.

وقتی به همه این موارد با هم فکر می کنید، به راحتی می فهمید که چرا این قسمت مهم آغاز سال جدید ایرانی است. هر یک از این عناصر نمادی از یک مفهوم دوست داشتنی است و تازه ای از زندگی تازه را برای ما به ارمغان می آورد، دقیقاً مانند زمینی که با رسیدن بهار زندگی جدیدی را آغاز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.