ژیوارنامه

راز ساخت قلعه سنگی دوین در عصر سنگ | اسلواکی

قلعه دِوین اسلواکی

این قلعه در چند کیلومتری غرب براتیسلاوا واقع شده است. قلعه ابتدا بخشی از مرز رومیان در قرن اول میلادی بود و بعدها به عنوان محل امپراطوری بزرگ موراوی و یک پست استراتژیک در طول جنگ های ترکیه تبدیل شد.
قلعه Devín ایستاده در تپه سنگی عظیم، در مجاورت رودهای دانوب و موراوا یک نقطه عطف غیر قابل تصور است که بخشی از قدیمی‌ترین تاریخ اسلواکی است.
طرح زمین آن بسیار نامنظم است. امروز ما از طریق دروازه غرب موراوی وارد قلعه می‌شویم. دروازه جنوبی که توسط یک حصار نیم کره‌ای محافظت شده در قرن 15 میلادی، در یک ردیف بزرگ استحکامات موراوی ساخته شده است.

 

قلعه دِوین اسلواکی

قلعه سنگی دوین

نزدیک دروازه و در سمت راست مسیر، یک بنای تاریخی باستان شناسی ارزشمند از تاریخ رومی Devíns قرار دارد. طرح اولیه بقایای یک ساختمان سنگین از قرن چهارم نشان می‌دهد که آن یک آرامگاه کلاسیک است.
این مسیر به دو تپه قلعه منتهی می‌شود. شاخه چپ منتهی به یک کلیسای بزرگ موراوی در قرن نهم می‌شود و مسیر دیگر منجر به ویرانه‌های محافظت شده از قسمت‌های وسط و بالای قلعه قرون وسطایی می‌شود. در نیمه اول قرن بیستم کاخ گوتیک Garay در دو مرحله ساخته شد و کاخ رنسانس و استحکامات آن در قرن شانزدهم اضافه شد.

 

قلعه دِوین اسلواکی

موقعیت استراتژیک قلعه دوین

برخی از فضاهای طاقدار این کاخ امروزه برای نمایشگاه موزه شهر براتیسلاوا استفاده می‌شود. چاه عمیق 55 متری در وسط حیاط قلعه است. در نزدیکی چاه منظره یک تراس متروکه، دانوب و کوه Braunsberg در اتریش دیده می شود.
اجرای نمایش‌های تاریخی در طول فصل توریستی سازماندهی شده است. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند سیب یا تبر را پرتاب و یا تیراندازی با کمان را امتحان کنند. قایق‌ها به بندر کوچک زیر قلعه براتیسلاوا یا هینبورگ در اتریش می‌رسند. سفر کوتاه با قایق به رودخانه موراوا نیز امکان پذیر است.

 

قلعه دِوین اسلواکی
ساخت قلعه دوین

ساخت قلعه سنگی دوین در عصر سنگ

این قلعه از زمان عصر سنگ ساخته شده است و از زمان عصر برنز و آهن و بعد از آن توسط سلت‌ها و رومی ها تقویت شده است.
صخره (ارتفاع 212 متر) یک مکان ایده آل برای قلعه است که به دلیل موقعیت آن در تقسیم رودخانه‌های دانوب و موراوا است. قلعه در مسیر تجاری مهم در کنار دانوب و همچنین یک شاخه از جاده امبر است.
قلعه فقط در داخل سرزمین اسلواکی در مرز بین اسلواکی و اتریش قرار دارد. مرز آن از غرب به شرق در امتداد رودخانه موراوا و پس از آن در دانوب ادامه دارد. پیش از 1989، پرده آهنی بین بلوک شرق و غرب فقط در مقابل قلعه بود. اگر چه قلعه برای عموم باز بود، حوزه اطراف آن یک منطقه نظامی محدود بود و به شدت با برج‌ها و سیم خاردار تقویت و محافظت شده بود. پس از انقلاب نرم این ناحیه غیرنظامی شد.

 

قلعه دِوین اسلواکی

 

نمایشگاه برج خیمه بالای رودخانه‌های دانوب و موراوا

بخش زیبایی از قلعه، برج خیره کننده‌ای است که به عنوان برج خیمه شناخته می‌شود. جدا از قلعه اصلی، آن را به طرز چشمگیری در دل یک سنگ تنها، متعادل قرار می‌گیرد و افسانه‌های بی‌شماری را در مورد دختران دوست داشتنی زندانی که به مرگ آنها منجر شده است، ایجاد کرده است.
در داخل قلعه، چشم انداز گسترده‌ای از دیوارها، پله‌ها، حیاط‌های باز و باغ‌های از بین رفته وجود دارد. با این حال، همه آنها به آسانی قابل دسترسی توسط پروژه‌های بازسازی و باستان‌شناسی است که از زمان تأسیس شهر Devin از آلمان نازی که مدت کوتاهی قبل از جنگ جهانی دوم آن را ضمیمه کرده بود، قابل دسترسی بود.

قلعه دِوین اسلواکی
تاریخچه قلعه

خرابه های قلعه دوین

قلعه Devín یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های اسلواکی است. این قلعه ابتدا در سال 864 در منابع کتبی ذکر شده بود، زمانی که لوئیس آلمانی شاهزاده راتیسلاوف را در یکی از جنگ‌های مکرر بین فرانک‌ها و موراویای بزرگ در “قلعه دوین” محاصره کرد. از سوی دیگر، شناسایی داوینا با قلعه Devín بر اساس استدلال‌های زبان شناختی و عدم وجود شواهد قانع کننده باستان شناسی تحت بحث است.
در طول دوره موراوی بزرگ، Devín مرکز تجمع بود. نقش دفاعی آن توسط قلعه کوچک تپه در Devínska Kobyla (Na pieskach، Nad lomom) تشدید می‌شد. کلیسای رومی ای در قلعه تقریبا بین سال‌های 850 تا 863/870 ساخته شده است.

سبک نادر آن نزدیک به کلیساهایی از Dalmatia و Noricum است که از مناطق با سنت پایدار از معماری دیرپای عتیقه و بیزانس هستند. داخل کلیسا با نقاشی‌های آبرنگ به وسیله رنگ‌های اصلی (بر اساس تجزیه و تحلیل شیمیایی) در شمال ایتالیا تزئین شده است.

دو قلم که در تحقیقات بعدی کشف شد، نشان دهنده کار اداری یا تحصیلی کشیش‌های محلی است. همراه با مصنوعات دیگر، شش قبر مربوط به دوران موراوی بزرگ در نزدیکی کلیسا یافت شد و به اعضای پیرو حاکم محلی و اعضای خانواده آنها اعطا شد.

 

قلعه دِوین اسلواکی

قلعه دوین در زمان

در قرن 13 یک قلعه سنگی برای حفاظت از مرزهای غربی مجارستان ساخته شده است که وجود آن در سال 1271 ثبت شده است که اشاره به ظهور Devin در سال 1326 دارد. بین سال‌های 1301 و 1323، قلعه (همراه با براتیسلاوا / شهرستان Pressburg) توسط سلطنت اتریشی که آن را به اتو ون Tellesbrunn داد، نگه داری می‌شد. در سال 1323 پادشاهان شهر Pozsony را به پادشاه چارلز اول از مجارستان منتقل کردند و قلعه Devín متعلق به شهرستان سر (Ispáns) شد. در سال 1385، قلعه توسط مارگراف ایوبوست از موراویا اشغال شد و آن تا سال 1390 در دست او بود تا زمانی که پادشاه سیگسموند از مجارستان مجددا آن را بازپس گرفت و به دوک Stibor of Stiboricz داد. پس از آن، پادشاه، قلعه Devín را به یک شوالیه اتریشی، Lessel Hering که در سال 1414 میلادی پادشاهی را به نیکلاس دوم (پادشاه سلطنت) انتقال داده بود، مرتهن کرد. در سال 1444، پادشاه فردریک IV آلمان را اشغال کرد، اما در سال 1450 آن را به Ladislaus Garai اعطا کرد.

زیبایی‌های قلعه دوین اسلواکی

یک قصر به آن در قرن 16 اضافه شد و در طول جنگ علیه امپراتوری عثمانی تقویت شد. قلعه هرگز تسخیر نشد، اما بعد از اینکه پادشاهی مجارستان به سلطنت حبسبورگ پیوست و عثمانی‌ها سرانجام شکست خوردند، آن تبدیل به یک قلعه مرزی مهم شد و دیگر مورد استفاده نظامی نبود. قلعه به پادشاه استفان باتری به عنوان هدیه اهدا شد. اما استفان بودوری، Keglević را مالک قلعه می دانست. Keglević قلعه را برای 40،000 نگهبان از خانواده Palocsai رهن کرد و پول آن را پرداخت نمود. در سال 1609، ماتیاس دوم تأیید کرد که Keglević هنوز صاحب قلعه بود، اما Keglević پولی برای خرید قلعه از خانواده Palocsai نداشت. تقریبا 100 سال بعد در سال 1635 Palatine Pál Pálffy قلعه را از تعهد خانواده Palocsai پس گرفته است. آخرین صاحبان قلعه Devín خانواده Pálffy بودند. در سال 1809، پس از محاصره Pressburg، قلعه توسط نیروهای عقب مانده ناپلئون I از فرانسه نابود شد. ناپلئون و لئوپولد پالفی بعدا مذاکره کردند و هر دو موافقت کردند که وین توسط محصولات پالفی ساخته شود.

 

قلعه دِوین اسلواکی

قلعه دفاعی سنگی

Devín از قرن نوزدهم، تاریخ خود، الهام گرفته از چند شاعر رمانتیک، پیروان Ľudovít Štúr، نماد ملی مهم برای اسلوواکی تبدیل شده است. مجارها آن را دروازه غربي پادشاه مجارستان دانستند. اندر ادی شاعر مجارستانی آن را به عنوان نمادی از مدرنیزم و غربی بودن در شعر من پسر خاخو و مجوگ یاد کرده است. برخی از قسمت های قلعه در قرن بیست و یکم بازسازی شده و قلعه دارای موزه جالبی است. کارهای باستان شناسی در این محل، بقایای یک برج رومی را که از قرن اول میلادی ساخته شده است، نشان می دهد و شواهدی از یک راه پیمایی تاریخی دارد.

طریقه دسترسی به قلعه دوین

برای مردم محلی، بخش غربی براتیسلاوا یکی از محبوب ترین مکان های سفر است. فقط در 10 کیلومتری غرب مرکز شهر، قلعه Devín در مناظر زیبای طبیعی قرار دارد. آن در روستای کوچک Devín و رود دانوب و رودخانه Morava که مرز با اتریش را تشکیل می دهند، قرار دارد. در واقع دو قلعه در براتیسلاوا وجود دارد. به طور متناقض، هر دو آنها در طی یک دوره دو ساله نابود شدند.

 

قلعه دِوین اسلواکی

چشم انداز 360 درجه قلعه دوین

در حالی که قلعه براتیسلاوا بازسازی شد، Devín یک خرابه عاشقانه باقی مانده است. با این حال، جاذبه‌های آن را کاهش نداده است؛ کاملاً برعکس، این قلعه محل برگزاری گشت و گذار در کل اسلواکی است. این یکی از بزرگترین قلعه‌های کشور است و از طریق مرکز، براتیسلاوا، به راحتی از طریق ماشین، اتوبوس یا دوچرخه قابل دسترسی است. در زیر قلعه نیز یک محل مناسب برای پارکینگ ماشین است. همچنین می‌توان به وسیله قایق نیز از Bratislava و Hainburg به بندر Devín رفت و سپس در حدود 15 دقیقه پیاده روی به قلعه راه یافت. ورود به قلعه از طریق دروازه‌ای که در پشت هتل Castle Gate قرار دارد میسر شده است. تلاش برای صعود به بخش مرکزی قلعه، با چشم انداز زیبا از اطراف آن پاداش داده می‌شود. شما می‌توانید عمق قلعه را با ریختن آب از یک سطل، امتحان کنید. با این حال، شما هنوز هم برای دیدگاه‌های دیدنی و جذاب قلعه از پانوراما استفاده کنید. یک پرواز طولانی و ظاهراً بی پایان از مراحل شیب دار در انتظار شما است. قلعه فوقانی از سال 2008 به عموم بسته شده است، اما مناطق باقی مانده قلعه برای عموم مردم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.