ژیوارنامه

تقابل مرگ و انسان- فلسفه گاوبازی اسپانیایی

گاوبازی-اسپانیایی

تاریخچه گاوبازی را باهم بخوانیم

برگزاری مسابقات گاوبازی به 2000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. که دلیل آن تابلوی نقاشی شده از نبرد انسان و گاو است که این قدمت را می‌رساند. نبرد انسان و گاو در تماشاخانه های روم بود آغاز شد و بعد از آن در شبه جزیره ایبری به طور عمومی‌تر رشد کرد.

گاوبازی امروزه به دو صورت برگزار می‌شود. یک روش آن این است که به صورت، پیاده ماتادور باید در مقابل گاو مسابقه بدهد و روش دیگر این است که ماتادور بر روی اسب باید به مقابله با گاو بپردازد. در مسابقه با پای پیاده فرد ماتادور لباس هایی تزیین شده و ترجیحاً جذب می‌پوشد، رنگ لباس ها اکثراً شاد و هیجان آفرین است، در نوع دوم که با اسب برگزار می‌شود فرد ماتادور لباس هایی گشاد و ساده به تن دارد و بیشتر در روستاها این روش اجرا می‌شود.

گاو-بازی-اسپانیایی

گاو ها رنگ ها را نمی‌شناسند!

تمام گاوها کور رنگ هستند و علت استفاده رنگ و لعاب برای لباس ماتادور، شنل در دست ماتادور و زرق و برقی که در مراسمات است فقط برای خوش رنگ تر شدن مسابقه است!

در اصل گاو فقط ابعاد را می‌بیند و چون شنل دست ماتادور پهن تر از جثه خودش است، پس گاو به شنل حمله می‌کند.

ژِیوار سفیر نوین

فلسفه گاوبازی را می‌دانید؟

از آنجا که انسان مرگ را یک چالش بزرگ می‌پندارد و در تقابل با انکار و عدم پذیرش مرگ بوده و همچنان نیز هست، گاو را یک نماد از مرگ مجسم می‌کند و در برابر او به نبرد می‌پردازد، نبرد با مرگ که با لباس هایی رنگی و تزیین شده و با شنلی که اعصاب مرگ را تحریک کند بر قدرت انسان در مقابل کوچک کردن مرگ می‌افزاید.

او با انجام حرکاتی موسوم به رقص مرگ، گاو را تحریک می‌کند تا با او به نبرد بپردازد و تا زمانی که مرگ را از پا درنیاورد، دست از تمسخر آن برنمی‌دارد.

سرانجام خود را بر مرگ پیروز می‌داند.

گاو-بازی-اسپانیایی

قاعده گاو بازی اسپانیایی

این مراسم معمولاً بعد از ظهر ها و از ساعت 5 شروع می‌شود.

سالانه تماشاگران زیادی برای دیدن مسابقات گاوبازی به اسپانیا می‌روند و 9 روز کامل مسابقه ادامه خواهد داشت، باوجود مخالفت هایی که در حین برگزاری مراسم ممکن است پیش بیاید، اما این مراسم با تاریخچه کهن خود همچنان قوی در حال برگزاری است.

شش گاو تحریک شده از ورودی گاوهای تماشاخانه وارد میدان می‌شوند.

سکوهای یک تماشاخانه گاوبازی باید تقریباً کوتاه باشند تا تمام افراد حاضر لذت تماشای مراسم را دریافت کنند، افرادی که در سکوهای عقبی نشسته اند اکثراً مسابقه را بهتر از سایر گردهمایی هایی که می‌روند دنبال می‌کنند.

در طرف دیگر میدان سه ماتادور پا به زمین می‌گذارند با لباس هایی مزین شده و اغلب با ریسمان هایی طلایی و دکمه هایی به رنگ زرد و شنل هایی سرخابی رنگ که داخل شنل غالباً زرد رنگ است.

گاو-بازی-اسپانیایی
گاو-بازی-اسپانیایی

قوانین گاوبازی اسپانیا جالب و منحصر به فرد است

سه ماتادور باید هر کدام با دو گاو نر و عصبی مسابقه دهند. ماتادور اول، از دو نفر دیگر حرفه ای تر و کار بلد تر است.

هر کدام از ماتادورها باید 15 دقیقه با هر گاو بازی کنند، و بعد نوبت به نفر بعدی می‌رسد و قانون مسابقه این است که اگر هر کدام از ماتادورها خسته و یا زخمی شدند باید ماتادور ارشد به جای او ایفای نقش کند.

مسابقه فقط زمانی پایان می یابد که گاو ها کشته شوند و در بدبینانه ترین حالت ماتادورها یا یکی از آنها…

بعد از پیروزی ماتادورها، این تماشاگران هستند که با تشویق های خود انتخاب می‌کنند کدام ماتادور کارش را بهتر انجام داده است و ماتادور برنده می‌تواند تکه ای از شاخ یا گوش و یا هر قسمت دیگری از بدن گاو را قطع کند و در کلکسیون افتخارات خودش ثبت نگه بدارد.

گوشت گاو هم سلاخی می‌شود و از آن کباب تهیه می‌شود که در کنار تماشاخانه به مردم داده می‌شود.

حادثه وحشتناک گاوبازی در اسپانیا

ویکتور باریو یک ماتادور حرفه ای در مراسم گاوبازی بوده است. او اسپانیایی بود و 29 سال سن داشت و از کودکی به گاو بازی علاقه داشته است.ویکتور در اوج شهرت از دنیا رفت اما نه با یک مرگ معمولی بلکه با شاخ یک گاو عصبانی، آن هم در برابر چشم میلیون ها بیننده حاضر و رسانه ای. مرگ دلخراش ویکتور باریو ماتادور حرفه ای، در حالی که همسر باریو نیز در بین تماشاگران حضور داشت اتفاق افتاد و او شاهد صحنه ای وحشتناک از مرگ باریو بود.

در 100 اخیر مرگ ویکتور باریو برای اولین بار در تاریخ گاوبازی ثبت شد.

قاتل این گاوباز حرفه ای، یک گاو نر 529 کیلویی به نام لورنزو بود که برای چند بار شاخ خود را در سینه ماریو وارد کرد و سرانجام با پاره شدن ریه اش در گذشت.

گاوبازی-اسپانیایی

لحظه دلخراش از پا در آمدن ویکتور باریو، ماتادور حرفه ای اسپانیایی توسط گاو نر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.