مجله اسپانیا

صنعت خودروسازی اسپانیا | معروفترین خودروهای اسپانیایی

صنعت خودروسازی اسپانیا

اسپانیا در صنعت خودروسازی بسیار موفق است و در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته است. این کشور به عنوان دومین خودروساز بزرگ در اروپا و هشتمین خودروساز بزرگ در جهان شناخته می شود. درواقع صنعت خودروسازی اسپانیا 10 درصد از تولید ناخالص داخلی و 18 درصد از کل صادرات این کشور را شامل می شود. در این مقاله به اهمیت صنعت خودروسازی و برخی برندهای آن در اسپانیا می پردازیم.

پیشرفت صنعت خودروسازی اسپانیا

در سال‌های 2014 الی 2019، تولید خودرو در این کشور حدود 17.5 درصد رشد کرده است. براساس برخی آمارها در سال 2019، تعداد 2 میلیون و 800 هزار خودرو در اسپانیا تولید شد. همچنین صنعت خودرو تا حد زیادی باعث رونق اشتغال می شود. در این حیطه حدود دو میلیون شغل مرتبط با صنعت خودروسازی ایجاد شده است. همچنین در این رقم، 300 هزار شغل به صورت مستقیم درباره این صنعت بوده اند.

صنعت مونتاژ باعث به وجود آمدن 10.6 میلیارد یورو مازاد تجاری می شود. این صنعت از طریق تامین و مونتاژ خودرو، سالانه به طور متوسط 4 میلیارد یورو در بخش توسعه و نوسازی کارخانه‌ها سرمایه گذاری می نماید. جالب است بدانید که این صنعت در سال 2019، 2.7 میلیارد یورو سرمایه گذاری کرده بود.

صنعت خودروسازی اسپانیا

صادرات خودروهای تولید شده در اسپانیا

در سال 2019، 82 درصد از خودروهایی که در اسپانیا تولید شده بودند، به 100 کشور مختلف صادر شدند. همچنین در این سال 2 میلیون و 310 هزار و 70 دستگاه خودرو روانه بازارهای جهانی شد. حدود دو میلیون از این خودرو‌ها به کشورهای اتحادیه اروپا ارسال گشتند. در این موقعیت صنعت خودروسازی اسپانیا توانست صادرات خود را به شکل چشمگیری افزایش دهد. این صادرات به آفریقا، الجزایر، مصر،آفریقای جنوبی و تونس حدود 48.5 درصد افزایش پیدا کرد و همچنین نظر برخی دیگر از مقصد‌های خارج از اتحادیه اروپا مانند مکزیک، شیلی و برزیل را جلب کرد.

برندهای مشهور خودروسازی اسپانیا

برند‌های زیادی در صنعت خودروسازی اسپانیا مشغول به کار هستند. این برند‌ها با تولید خودروهای باکیفیت و به روز سعی دارند در این بازار رقابتی به فعالیت بپردازند. در این بخش به معرفی چند برند مشهور خودروسازی در این کشور می پردازیم.

برند سیات

برند سیات در سال 1950 تاسیس شد و از بهترین گزینه‌ها در صنعت خودروسازی اسپانیا محسوب می شود. این برند خودروسازی معروف، برنده 2 مدال طلا و نقره با 2 خودروی “سیات ایبیزا” و “سیات لئون” شده است که به ترتیب آمار فروش آنها 14 هزار و 22 دستگاه برای ایبیزا و 12 هزار و 692 دستگاه برای لئون ثبت شده است. این برند تولیدات خود را با هدف رقابت با برترین برندهای جهان پیش می برد. معمولا تولیدات جدید آن همیشه سر و صدا به پا می کنند و مورد استقبال خوبی قرار می گیرند. در ابتدا سیات شهرت چندانی نداشت اما امروزه تقریبا مهم‌ترین برند تولید خودرو در این کشور محسوب می شود. خودرو‌های این برند حتی به اروپا و ایالات متحده نیز راه پیدا کرده اند.

صنعت خودروسازی اسپانیا

برند هیسپانو سویزا

برند هیسپانو سویزا در سال 1904 شروع به کار کرد. دفتر مرکزی آن نیز در بارسلونا اسپانیا واقع شده است. این برند عموما به خاطر اتومبیل‌های خاصش که خلاقیت این برند را نشان می دهند مشهور است. دلیل اینکه ممکن است نام آن را به اندازه دیگر برند‌ها نشنیده باشید، این است که در سال 1939 فعالیتشان را متوقف کردند و به تولید هواپیما پرداختند. با اینکه این تصمیم برایشان سودآور بود، آن ها از سال 2019، دوباره وارد عرصه خودروسازی شدند.

این برند جدیدترین خودروی خود را که یک ابر خودرو با نیرومحرکه گرفته شده از لامبورگینی است، معرفی کرده است. نام این خودرو Mugari HS GTC است. نام این خودرو برگرفته از یک لک لک در آمریکای جنوبی است، زیرا با شتاب صفر تا صدی 2.8 ثانیه و بیشینه سرعت 380 کیلومتر بر ثانیه است که حقیقتا این ماشین پرواز می‌کند!

صنعت خودروسازی اسپانیا

برند جی.تی.ای اسپانو

این برند اسپانیایی در سال 2005 تاسیس شده است. این برند تمرکز خود را بر تولید ماشین‌های مسابقه‌ای گذاشته است. خودروهای پر سرعت این برند شهرت زیادی دارند. درواقع آن‌ها به تولید اتومبیل‌های سریع و اسپرت معروف هستند. به طور کلی این برند بیشتر بین طرفداران ماشین‌های مسابقه‌ای محبوب است و در زمینه‌های دیگر پیشرفت چشمگیری نداشته است.

صنعت خودروسازی اسپانیا

جمع بندی

اسپانیا یکی از مهم ترین کشورهای تولید کننده خودرو در سراسر جهان محسوب می‌شود. صنعت خودروسازی اسپانیا همواره در حال پیشرفت بوده است. بخش مهمی از اقتصاد این کشور مربوط به صادرات خودروها به کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. این کشور با در نظر گرفتن راه‌های جایگزین و تولید وسایل نقلیه سازگارتر با محیط زیست، در فکر برداشتن قدم‌های مهمی در زمینه تولید خودروهای الکتریکی و امثال آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.