ژیوارنامه

افسانه ای که منبع الهام گائودی شد

سنت جورج

از نکات برجسته تاریخی اسپانیا مانند الحمرا، میدان گاوبازی مادرید و… که بگذریم، قصد داریم این بار توجه تون رو به دنیای تخیلی تاریخی اسپانیا معطوف کنیم. اژدها و جن ها، ترول ها و جادوگران تو ذهن اسپانیایی ها محبوبیت خاص خودشون رو دارند. با هم به دنیای تخیلی و افسانه ای اسپانیایی ها سری میزنیم.

در افسانه ها اومده، اژدهایی در مونتبلانک (Tarragona) ساكن بوده و قادر بوده هوارو مسموم کنه و آدم هارو با نفس خودش بکشه.

به همین دلیل، ترس اهالی روستارو فراگرفته بوده و ساکنین ترسیده و خسته از آزارها و اذیت های اژدها تصمیم میگیرن که اون رو با تغذیه روزانه یک نفر که به طور تصادفی و در یک قرعه کشی انتخاب میشه، آروم کنن.

با ناامیدی تمام، روستایی ها هر روز فردی رو قربانی اژدها می کردن. متأسفانه، روزی قرعه به نام شاهزاده خانم میوفته. با وجود اعتراض بسیاری از اهالی روستا، شاهزاده خانم برای پذیرش سرنوشت خود به لانه اژدها میره. به طرز معجزه آسایی، یک شوالیه در زره درخشان و سوار بر اسب سفید در آخرین لحظه با کشتن اژدها، شاهزاده خانم را نجات میده.

یک بوته گل رز از زخم اژدها جوانه میزنه که شوالیه یکی از گل های رز رو انتخاب میکنه و اون رو به شاهزاده خانم هدیه میده. شوالیه سپس خود را به عنوان سنت جورج نشون میده.

داستان افسانه سنت جورج The Legend of Saint George

سنت جورجججج

ژیوار سفیر نوین

کازا باتیو (کاسا باتیو) به سه بخش تقسیم شده است که هر کدام نشان دهنده بخشی از آناتومی هستند. طبقه همکف از سازه هایی شبیه به استخوان ساخته شده است، طبقه بالاتر حالت انتزاعی از رگ های خونی و ماهیچه ها را نشان می دهد و سقف آن به گونه ای طراحی شده که شبیه به کمر یک اژدها است.

casa

افسانه ای که منبع الهام آنتونی گائودی برای بازسازی کازا باتیو شد

افسانه سنت جورج منبع الهام بسیاری از هنرمندان بوده. آنتونی گائودی افسانه سنت جورج را در معماری Casa Batlló به صحنه برد تا با گذشت سالها، این سنت خارق العاده ادامه پیدا کنه.

این افسانه در Casa Batlló در نما و در دو مکان خاص در داخل خانه نشان داده شده است.

rosa

در طبقه آخر یک بالکن به شکل گل مشاهده می کنیم که اشاره به بالکن شاهزاده دارد.

jomjome

در طبقات پایین، بقایای قربانیان اژدها به شکل جمجمه و ستون های گالری شبیه استخوان در بالکن ها قرار گرفته است.

قسمت بالایی نمای خارجی ساختمان پشت بام است که به شکل اژدهاست و با کاشی های سرامیکی کار شده.

نمای خارجی ساختمان ۹ بالکن دارد.

باتلو

در سالن ورودی اختصاصی خانواده Batlló راه پله ای وجود دارد که قسمت فوقانی آن مانند مهره های حیوان است و طبق فرهنگ عامه می تواند به ستون فقرات دم اژدها اشاره داشته باشد. سرانجام در اتاق زیر شیروانی، سالن اصلی طاقهای شیشه ای ما را به یاد RIBCAGE یک حیوان بزرگ می اندازد.

کاسا

افراد محلی به این بنا «خانه استخوانی» میگن.

saint geo

در اسپانیا برخی روز سنت جورج رو روز ولنتاین کاتالان ها به حساب میارن، چون که اعتقاد دارن سنت جورج، عالی ترین حامی عاشقان در کاتالونیاست.

در بارسلونا، خیابان هایی مانند لاس رامبلاس Las Ramblas، پسژ د گراسیا و رامبلا Rambla به خاطر ازدحام جمعیت و تعداد دکه های فروش گل رز و کتاب متمایز و جالب توجه هستن. اتمسفر بسیار ویژه ای وجود داره و یک روز ایده آل برای تأمل و لذت بردن هست.

روز ولنتاین کاتالونیا

جشن سنت جورج روزی است که در کاتالونیا با شور و شوق و شادی زیادی برگزار میشه. هر ساله در تاریخ 23 آوریل، خیابان های شهرهای اسپانیا بویژه بارسلونا مملو از جمعیت و غرفه های فروش کتاب و گل سرخ میشه. تداوم این سنت بر اساس عشق و فرهنگ هست و براساس رسم این جشن آقایان اغلب گل های رز رو به خانم هایی که دوستشون دارن هدیه میدن.

saint geotge

افسانه سنت جورج در برخی دیگر از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، یونان و پرتغال رایج هست.

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “افسانه ای که منبع الهام گائودی شد

  1. مجید گفت:

    ممنونم واقعیت اطلاعات جالبی بود

    1. آیسان حقیقی گفت:

      خواهش میکنم . خوشحالیم که مورد توجه تون قرار گرفته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.