ژیوارنامه

کلیسای سنت مارک | علت ساخت این کلیسا در ایتالیا

کلیسای سنت مارک

کلیسای سنت مارک در شهر ونیز است. کلیسای سنت مارک یکی از کلیساهای جامع در شمال کشور ایتالیا است.

مشهورترین ترین کلیسا در ونیز سنت مارک است، چرا که معماری‌های بی نظیر ایتالیایی- بیزانسی آن چشم هر بیننده‌ایی را به خود جذب می‌کند.

مکان این کلیسا در انتهای شرق میدان مهم سن مارکو است. سنت مارک به کاخ دوژ متصل است.

پیشینه کلیسای سنت مارک

پیشینه کلیسای سنت مارک در ایتالیا به سال 978 میلادی برمی‌گردد. سنت مارک را معماران توانستند، در سال 1092 تکمیل کنند. کسانی که این کلیسا را ساختند، دارای فرقه کاتولیک رومی بودند.

سنت مارک در سال 1117 میلادی به طور رسمی تقدس داده شد. اینجا کلیسای بزرگی نیست، اما زیبایی و شکوه آن سالانه تعداد زیادی از توریست‌ها را از همه جای دنیا به خود جذب می‌کند.

کلیسای سنت مارک

ویژگی‌های فنی کلیسای سنت مارک

طول کلیسای سنت مارک 76.2 متر است. عرض کلیسا 62.5 متر و تعداد گنبدهایش 5 عدد است.

ارتفاع گنبد بیرونی کلیسای سنت مارک چیزی حدود 43 متر می‌باشد، که معادل 141 فوت است.

گنبد داخلی کلیسا 28.15 متر است.  مدیریت کلیسای سنت مارک در حال حاظر با اسقف اعظم کلیسا است.

کلیسای سنت مارک در ایتالیا در گذشته، کلیسای جامع دوج بوده است.

تزئینات داخلی کلیسای سنت مارک

کلیسای سنت مارک در شهر ونیز، زیبایی‌های زیادی دارد. تزئیناتی که بر روی فضای داخلی کلیسا سنت مارک شده است، آن را خارقالعاده کرده است.

نمای اصلی این کلیسا که در زیبایی مشهور است، سقف آن با مهارت خاصی مزین شده است. موزاییک‌های زمین کلیسای سنت مارک در ایتالیا به رنگ طلا است، که این امر باعث شده هرکسی را مبهوت خود بکند.

کلیسای سنت مارک

نیکوپیا در کلیسای سنت مارک

نیکوپیا، معروف به نماد باکره است. نیکوپیا زمانی در صومعه استودیوس بود، اما غارت شد.

نیکوپیا از گرانبهاترین‌ها در شهر ونیز است. نیکوپیا در طول سال‌های مختلف غارت می‌شد، در آخر امپراطورهای بیزانس به جنگ منتقل شد.

نیکوپیا را در سال 1205 میلادی، شخصی به  نام  Enrico Dandolo به شهر ونیز در ایتالیا آورد. Enrico محراب Virgin Nicopeia را در کلیسای سنت مارک گذاشت. این محراب هنوز هم در سنت مارک است.

لقب کلیسای سنت مارک در ایتالیا چیست؟

سنت مارک را بیشتر مردم به خاطر زمین طلایی رنگش می شناسند. مردم ونیز این کلیسا را نمادی از ثروت و قدرت می دانند، به همین دلیل این کلیسا را کلیسای طلا یا Chiesa d’0ro می‌نامند. تمامی عناصری که در معماری این کلیسا به کار رفته است، دارای سبک ونیزی و رنسانس است. کلیسای سنت مارک هنوز هم منحصر به فرد باقی مانده است.

علت ساخت کلیسای سنت مارک چه بود؟

کلیسای سنت مارک در ایتالیا به دلیل یک آدم ربایی ساخته شد. افرادی که دستور ساخت این کلیسا را دادند، قصد داشتند آثارهای مقدس را به سرقت ببرند و آن را در داخل این کلیسا قرار دهند. بازرگانان کشور ونیز در دهه 828 بود که جسد مارک انجیلی را که یکی از چهار رسول بود به سرقت بردند. بازرگانان معتقد بودند باید بر طبق افسانه‌ها، جسد را از پشت محافظان مسلمان عبور دهند، و در آخر جسد را زیر لایه‌های گوشت خوک که در داخل بشکه است پنهان کنند!

کلیسای سنت مارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.