مجله فرانسه

مجسمه آزادی در پاریس | چرا در پاریس قرار دارد؟

مجسمه آزادی در پاریس

هر شهر یا کشور با پرچم، آثار و یا نماد خاصی شناخته می‌شود. آثار تاریخی و باستانی می‌توانند معرف آن شهر باشند. به عنوان مثال وقتی نام برج ایفل را می‌شنوید، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند، شهر پاریس است.

بی شک همه کشورها و شهرها نماد مخصوص به خود را دارند. مجسمه‌ آزادی یادآور شهر نیویورک و کشور آمریکاست، اما اگر بگوییم که فرانسه هم این نماد را دارد، حتما تعجب خواهید کرد.

برای دانستن اینکه مجسمه‌ آزادی در پاریس چه می‌کند، خواندن این مقاله را از دست ندهید. همچنین برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبا پست دیگر ژیوار را مطالعه کنید.

تاریخچه مجسمه آزادی در پاریس

مجسمه آزادی در پاریس بنای یادبود تاریخ و فرهنگ دو ملت آمریکا و فرانسه است. یک مسافر هنگام بازدید از پاریس، ممکن است از این واقعیت تعجب کند که مجسمه افسانه‌ای آزادی، نماد تغییرناپذیر و شناخته شده آمریکا، در کنار برج ایفل قرار دارد.

بسیاری ممکن است، پس از دیدن تصویر این منظره که این دو نماد در نزدیکی هم قرار دارند، با خود فکر کنند که این یک تصویر مونتاژ شده است، اما اشتباه می کنند. این مجسمه آزادی است که در پاریس هم قرار دارد. اما این نماد آمریکایی در پاریس چه می‌کند؟

در واقع ایده مجسمه آزادی متعلق به آدوارد دو لابولت فرانسوی بود. وی به عنوان مخالف برده‌داری در سراسر جهان، می‌خواست به افتخار صدمین سالگرد استقلال آمریكا در سال 1865 به آمریكا هدیه‌ای بدهد و بدین ترتیب اندیشه‌ مثبت و رهایی از جنگ داخلی بین سفید‌پوستان و ‌بردگان را تداوم بخشد.

فردریک آگوست بارتولدی نام مجسمه سازی است که در ساخت این بنای تاریخی کار کرده است. مجسمه آزادی در پاریس نماد یک‌ زنی است که لباس های رومی به تن دارد و ‌در دست راست او یک مشعل و‌ در دست چپ او یک لوحه قرار دارد که در آن تاریخ و بیانیه استقلال آمریکا بیان شده است.

این مجسمه در کنار برج ایفل زیبایی خاصی را رقم زده، اما مجسمه آزادی پاریس ۴ برابر کوچک‌تر از مجسمه ی اصلی که همان مجسمه  آزادی آمریکاست، می‌باشد.

مجسمه آزادی چرا در پاریس است؟

جالب اینجاست که مجسمه آزادی معروف نیویورک هدیه‌ای از فرانسه در سال ۱۸۸۶ به مناسبت صدمین سالگرد آزادی فرانسه است و مجسمه پاریس هدیه‌ای است که ‌در سال ۱۸۸۹ از آمریکا به کشور فرانسه اهدا شد.

مجسمه آزادی در پاریس فقط 11.5 متر ارتفاع دارد. در بسیاری از ایالات آمریکا و همچنین در بسیاری از شهرهای فرانسه و سایر کشورها، نسخه های کوچکی از نماد افسانه ای آزادی نیویورک وجود دارد.

مجسمه آزادی پاریس که توسط دولت آمریکا به فرانسه اهدا شده، در جزیره سوان نزدیک برج ایفل قرار دارد. چهره این مجسمه به طرف غرب چرخیده، درست شبیه به جایی که مجسمه هم‌‌‌شکل آن که در آمریکا نصب شده است.

مجسمه آزادی در پاریس در دست راست او مشعلی  نگه داشته و در سمت چپ او یک لوح سنگی که دو سابقه تاریخی کودتاها که در فرانسه و آمریکا رخ داده‌اند را نشان می‌دهد‌.

مجسمه آزادی در پاریس در چهار مکان نیز نصب شده است: در پل گرنل (که در کنار برج ایفل قرار دارد)، در باغ لوکزامبورگ و دو مجسمه‌ به طور همزمان در موزه هنرها و صنایع دستی.

لیست بهترین گزینه‌های خرید از پاریس

مجسمه آزادی پاریس

مجسمه آزادی نشان‌گر چیست؟

حقایقی جالب در مورد مجسمه آزادی که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

  • نام مجسمه آزادی «آزادی که سرتاسر جهان را در بر می گیرد»، است.
  • برسر این مجسمه ۷ تیزی قرار دارد که نشان دهنده‌ی ۷ اقیانوس و ۷ قاره‌ی جهان است.
  • در ساخت مجسمه آزادی از«Pagan Goddes Libertas» ایده گرفتند.
  • سر این مجسمه سال ۱۸۷۸ در پاریس، در نمایشگاه جهانی در معرض دید گذاشته شد.
  • در طراحی چهره مجسمه آزادی از صورت مادر مجسمه‌ساز الهام گرفته شده است‌‌.

جمع بندی

مجسمه آزادی در پاریس نمادی از مجسمه آزادی در آمریکا و هدیه‌ آمریکا به فرانسه است. سالانه مسافران زیادی به فرانسه سفر می‌کنند و یکی از جاهای دیدنی که در برنامه سفر خود می‌چینند، دیدن از مجسمه آزادی در پاریس است.

چرا پاریس شهر عشاق است؟

پاریس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.