ژیوارنامه

وضعیت مسافران واکسینه شده با «سینوفارم» در اروپا

نوع دلتا COVID-19 هم‌چنان در قاره اروپا و بیشتر نقاط دیگر جهان شایع است. اما اکثر کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن مسافرانی را که کاملاً در برابر این بیماری واکسینه‌شده‌ باشند، می‌پذیرند. اکثر کشورهای اروپایی تصمیم گرفته‌اند که شرایط واکسیناسیون را برای تسهیل سفر و هم‌چنین حفظ سلامت عمومی ایجاد کنند.

بخش بزرگی از کشورهای اتحادیه اروپا/منطقه شنگن فقط واکسن‌هایی که توسط آژانس دارویی اروپا (EMA) تأییدشده است را به‌عنوان مدرک معتبر واکسیناسیون به‌رسمیت می‌شناسند.

در نتیجه همه مسافرانی که واکسیناسیون خود را با تزریق فایزر، آسترازنکا، جانسون و مدرنا تکمیل کرده‌اند، هنگام ورود به این کشورها، مشکلی نخواهند داشت. اما واکسن‌های دیگر، مانند واکسن سینوفارم هنوز تاییدیه این آژانس را کسب‌نکرده است.

سفر ایرانی ها در جستجوی دریافت واکسن کرونا درست یا غلط؟

درباره واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم توسط، یک شرکت دولتی در چین ساخته‌شده است. استفاده از آن در بیش از 50 کشور مجاز می‌باشد. ده‌ها میلیون دوز از این واکسن در سراسر جهان تزریق‌شده است. از این میزان بیش از 100 میلیون دوز آن خارج از چین مصرف‌ گردید. درنتیجه، این محصول بخش عمده‌ای از برنامه‌های واکسیناسیون را در بسیاری از کشورها تشکیل می‌دهد.

واکسن سینوفارم یک واکسن غیرفعال است، یعنی حاوی یک ویروس کرونا کشته‌شده می‌باشد که نمی‌تواند زنده شود. این واکسن از رویکرد متفاوتی نسبت به واکسن‌های مبتنی بر سیستم‌عامل‌های حامل ویروس ضعیف‌شده استفاده می‌کند.

ازلحاظ تاریخی بسیاری از واکسن‌ها از این روش استفاده کرده‌اند. به‌عنوان مثال می‌توان موارد مربوط به هاری و فلج اطفال را نام برد. ساخت واکسن‌های غیرفعال آسان است و به دلیل ایمنی آن‌ها، مشهور هستند. اما در مقایسه با برخی دیگر از انواع واکسن‌ها واکنش ایمنی ضعیف‌تری را ایجاد می‌کنند.

کارت دیجیتال واکسن کرونا حاوی QR-Code را چگونه بگیرم؟ لیست واکسن های مورد تایید کشورها به صورت ویدیو

وضعیت مسافران واکسینه شده با «سینوفارم» در اروپا

کشورهای اروپایی که ورود مسافران واکسینه شده با سینوفارم را می‌پذیرند

با توجه به داده‌های ارائه‌شده، برخی کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن واکسن سینوفارم را به‌عنوان مدرک معتبر مصونیت در برابر  COVID-19می‌پذیرند. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس اما از پذیرش مسافر به داخل کشور ممانعت می‌کنند.

اسپانیا یکی از اولین کشورهایی است که واکسن سینوفارم را به‌رسمیت شناخته است. درحالی‌که سایر کشورها در ابتدا فقط به مسافرانی اجازه ورود می‌دادند که با واکسن تأییدشده توسط EMA واکسینه‌شده بودند. در آن زمان، مقامات کشورهای اروپایی تأکید کردند که “هر واکسنی که توسط آژانس دارویی اروپا، EMA و WHO مجاز است، پذیرفته می‌شود”.

هم‌چنین هلند برای ورود گردشگران و حرکت آزادانه آن‌ها، اجازه ورود به تمام مسافرانی را که با واکسن سینوفارم واکسینه‌شده‌ بودند، داد. این کشور تا زمانی که گواهی واکسیناسیون حاوی تمام اطلاعات لازم باشد و نشان دهد که واکسیناسیون با سینوفارم انجام‌شده است، ورود مسافران را می‌پذیرد.

علاوه بر هلند، فنلاند به‌منظور رعایت بهداشت، اعلام کرد که همه مسافرانی که از واکسن‌های تأییدشده توسط EMA یا WHO ازجمله واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند، کاملاً واکسینه‌شده تلقی می‌شوند. درنتیجه، در هنگام ورود به کشور فنلاند قرنطینه نخواهند شد.

در مورد اتریش، این کشور سینوفارم را به‌عنوان یک سند معتبر مصونیت به‌رسمیت می‌شناسد. اما مقامات خاطرنشان کرده‌اند، مسافرانی که با سینوفارم واکسینه شده‌اند مجاز به ورود به هتل‌ها، رستوران‌ها یا دسترسی به سایر خدمات در این کشور نیستند.

وضعیت مسافران واکسینه شده با «سینوفارم» در اروپا

دلیل به رسمیت نشناختن واکسن سینوفارم در برخی از کشورهای اروپایی

وقتی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) صحبت از تزریق واکسن اضطراری می‌شود، بخشی از کشورهای اروپایی، استفاده از واکسن سینوفارم را مدنظر قرار می‌دهند. اما این واکسن در کشورهای اروپایی کمتر شناخته‌شده می‌باشد، زیرا هنوز توسط EMA تأیید‌ نشده است. کشورهای اروپایی اطلاعات زیادی در مورد عملکرد واکسن‌های آسترازنکا و فایزر در اختیار دارند. اما در مورد سینوفارم، اطلاعات زیادی در مورد عملکرد آن در دست نیست. بنابراین نمی‌توانند از اثربخشی آن مطمئن باشند.

در کشورهای غربی، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای، توجه افراد بر روی هر یک از واکسن‌های COVID-19 ساخت غرب متمرکزشده است. اما در سطح جهانی، واکسن‌های ساخته‌شده در غرب تنها محصولات موجود نیستند. به‌عنوان مثال، چین چندین واکسن COVID-19 تولیدکرده است اکنون از این واکسن‌ها برای محافظت از مردم در داخل و خارج از چین استفاده می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده موقت از واکسن سینوفارم را توصیه می‌کند. این سازمان اعلام کرده است که سینوفارم به‌اندازه کافی ایمن و مؤثر می‌باشد. با این ‌وجود در برخی از کشورها با تزریق سینوفارم، موارد مبتلا به COVID-19 افزایش‌یافته است. حتی گزارش‌هایی مبنی بر آلوده شدن افراد واکسینه‌شده نیز وجود دارد.

انواع واکسن های رایج کرونا در جهان را بشناسید.

وضعیت مسافران واکسینه شده با «سینوفارم» در اروپا

یک فکر در مورد “وضعیت مسافران واکسینه شده با «سینوفارم» در اروپا

  1. زهرا قیاسی پور گفت:

    امیدوارم که سازمان جهانی واکسن سینوفارمو قبول کنه و خوب هست

  2. سارا رابعی زاده گفت:

    امیدوارم که سازمان جهانی واکسن سینوفارمو قبول کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.