مجله انگلیس

استون هنج | معمای حل نشده ستون‌های ایستاده سنگی در انگلیس

استون هنج

بناهای زیادی در جهان وجود دارند که به طرز عجیب و رمزآلودی هزاران سال پیش ساخته شده‌اند. با نگاه کردن به چنین بناهایی ممکن است از خود بپرسید چه کسی، چگونه و با چه ابزاری توانسته این بنا را بسازد.

راز ساخت استون هنج در چیست؟

معمولاً در قدیم بناها برای هدف خاصی ساخته می‌شدند و برای همین باز کردن رمز و راز آنها نیازمند تحقیقات بسیار و تامل و پیدا کردن سرنخ است. در انگلستان بنای عجیب و شگفت‌انگیزی به نام استون هنج Stonehenge وجود دارد که تحقیقات زیادی برای یافتن سبب، نحوه و دلیل ساخت آن انجام گرفته است. برای بازدید از این بنا در انگلیس به ویزای توریستی انگلیس و همچنین به یک تور اروپا با قیمت مناسب نیاز دارید.

این بنا از سنگ‌های بزرگ و عظیم مستطیلی شکل ساخته شده که به صورت دایره کنار هم چیده شده‌اند. روی این سنگ‌ها هم سنگ‌هایی به صورت افقی قرار گرفته‌اند که بر میزان عجیب بودن این بنا اضافه می‌کنند.

 اینکه این بنا دقیقا کجای انگلیس واقع شده و هدف از ساخت آن چیست را در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد. به راستی چه راز عجیبی پشت این سنگ‌ها نهفته شده که هنوز بعد از این همه سال پرده از آن برداشته نشده است؟

ملکه انگلیس، پیرترین ملکه زنده جهان

هدف از ساخت استون هنج

بنای استون هنج کجاست؟

این بنای زیبا یعنی استون هنج در جنوب انگلستان، شهر ویتشر Wiltshire و دشت زیبا و سرسبز سالزبری Salisbury واقع شده است. برای رسیدن به آنجا باید از تپه‌های زیادی گذر کرد و به یک دشت یکنواخت و صاف رسید. برخی باستان شناسان بر این عقیده هستند که منطقه سالزبری خیلی پیشتر از ساخت استون هنج برای برگزاری مراسم مذهبی و آیینی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

هدف از ساخت استون هنج

تاریخچه بنای استون هنج

قدمت بنای استون هنج به دورانی که عصر سنگی و مفرغ نام داشت بازمی‌گردد، یعنی چیزی حدود به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح! به اعتقاد باستان شناسان چیزی که رمزآلودتر از دلیل ساخت این بنا باشد، نحوه قرارگیری سنگ‌ها کنار و روی هم است. سنگ‌های عمودی این بنا هر یک به ارتفاع شش متر و وزن ۵۰ تن به شکل یک دایره متحدالمرکز با قطر ۱۰۰ متر کنار هم چیده شده‌اند.

بررسی و تحقیقات در مورد استون هنج نشان می‌دهد که برای حرکت دادن سنگ‌هایی با این عظمت حدود ۶۰۰۰ مرد تنومند مورد نیاز بوده است.

جابجا کردن هر قطعه سنگ این بنا توسط ۱۰۰ مرد و در طی سه هفته به طول می‌انجامید و این یعنی ساخت و پایان قسمت مرکزی این بنا چیزی حدود ۱۰ سال طول کشیده است. برخی از محققان نیز عقیده دارند شاید در ساخت این بنا موجودات فرازمینی دست داشته‌اند؛ زیرا کار کردن ۶۰۰۰ مرد آن هم به مدت ۱۰ سال کمی عجیب و باورنکردنی به نظر می‌رسد.

هدف از ساخت استون هنج

هدف از ساخت بنای استون هنج

گفته می‌شود که بنای استون هنج و شکلی که سنگ‌ها کنار هم چیده شده‌اند قطعاً برای هدف نظارت و همچنین معبدی به جهت عبادت و ستایش بوده است.

در بنای استون هنج یک سنگ قرار دارد که از بقیه سنگ‌های بنا بلندتر است و به آن سنگ پاشنه یا Heel گفته می‌شود. وقتی در طولانی‌ترین روز سال یعنی 22 ژوئن آفتاب به این سنگ بتابد، یک سایه بلند ایجاد می‌شود که رفته رفته از مرکز دایره عبور می‌کند. این امر ثابت می‌کند که این بنا با انجام محاسبات نجومی و به اهداف مذهبی ساخته شده است. از نظر جرالد هاوکینگ این بنا یک تقویم یا یک رصدخانه بسیار پیچیده بوده است و سازندگان آن قطعاً علوم ریاضی را خوب می‌دانستند.

استون هنج

نکات طلایی راجع به بنای استون هنج

  • مردم منطقه معتقدند که مرلین جادوگر سنگ‌ها را در زمان آرتور پنجم و در قرن پنجم میلادی به این منطقه آورده است. ولی تحقیقات نشان داده که قدمت این سنگ‌ها به پیش از میلاد می‌رسد و حتی از اهرام مصر هم قدیمی‌تر هستند.
  • برخی متخصصان عقیده دارند که استون هنج یک تقویم در مقیاس بسیار بزرگ است که مردمان اولیه از آن برای تعیین فصل‌های سال و حتی زمان برداشت محصولات خود استفاده می‌کرده‌اند.
  • برخی معتقدند که این بنا به صورت خود به خودی و بر اثر یخچال‌های طبیعی به وجود آمده است. ولی کشف دو معدن در منطقه پرسلی توانست این فرضیه را رد کند.
استون هنج

جمع‌بندی

نظریه‌ها و داستان‌ها در مورد استون هنج بسیار زیاد هستند. به هرحال این بنای رمزآلود با این دقت و ظرافت نمی‌تواند به صورت طبیعی و خودبه خودی به وجود آمده باشد و حتما توسط انسان‌های هوشمند با دانش کافی از نجوم و ریاضیات برای اهداف خاصی ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.