ژیوارنامه

تنگه جبل الطارق کجاست؟ | واقعیت‌های جالبی از این تنگه

تنگه جبل الطارق

تنگه جبل الطارق کانال اتصال دریای مدیترانه با اقیانوس اطلس و واقع در جنوبی‌ترین نقطه اسپانیا و شمال غربی آفریقا می‌باشد. طول این تنگه 36 مایل (58 کیلومتر) است و عرض آن بین Point Marroquí (اسپانیا) و Point Cires (مراکش) تا 13 مایل (13 کیلومتر) ادامه دارد. نام این تنگه از زبان عربی گفته و به معنای کوهستان طارق است.

منتهی الیه غرب تنگه 27 مایل (43 کیلومتر) بین کوههای ترافالگار (شمال) و اسپارتل (جنوب) و انتهای شرقی آن 14 مایل (23 کیلومتر) عرض بین ستون‌های هراکلس است که به عنوان تنگه شناخته می‌شود. اگر علاقمند سفر به اسپانیا هستید، از تور اسپانیا ژیوار دیدن کنید.

این تنگه یک شکاف مهم است و عمق آن در قوس تشکیل شده توسط کوههای اطلس در شمال آفریقا و فلات مرتفع اسپانیا به عمق 1200 فوت (365 متر) احاطه شده است.

بادهای موجود در این تنگه معمولاً شرقی یا غربی هستند. توده‌های هوای کم عمق که از شمال به مدیترانه غربی حمله می‌کنند، معمولاً از طریق یک باد شرقی با سرعت کم و با سرعت بالا جریان می‌یابند، که به محلی به عنوان لوانتر معروف است.

اهمیت تنگه جبل الطارق

تنگه جبل الطارق از اهمیت استراتژیک و اقتصادی زیادی نیز برخوردار است. این تنگه توسط بسیاری از مسافران استفاده می‌شده و همچنان برای جنوب اروپا ، شمال آفریقا و غرب آسیا به عنوان یک مسیر حمل و نقل حیاتی است.

بیشتر تاریخ این منطقه شامل رقابت بر سر کنترل تنگه جبل الطارق بود. با افتتاح کانال سوئز در سال 1869، اهمیت استراتژیک جبل الطارق افزایش یافت و موقعیت آن به عنوان یک بندر تأمین کننده بسیار افزایش یافت.

از زمان جنگ جهانی دوم پادگان نظامی انگلیس و ناوگان دریایی ارتش هنوز بخشی مهم در اقتصاد جبل الطارق است و عملیات دریایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اغلب از امکانات بندری استفاده می‌کند.

تنگه جبل الطارق

چند واقعیت جالب درباره تنگه جبل الطارق

تا زمان کشف قاره آمریکا به غرب، تصور عمومی این بود که اروپا لبه جهان را تشکیل می‌دهد. غیر از ملل اسکاندیناوی شمالی و کشورهای آفریقای جنوبی، یک ویژگی جغرافیایی منحصر به فرد وجود داشت که مرز را نیز مشخص می کرد.

این ویژگی، تنگه جبل الطارق بود که به ستون های هرکول نیز معروف است. این تنگه ها که در افسانه های یونان گنجانده شده اند، از قبل از سال 500 قبل از میلاد نقش عمده ای در تمدن بشری داشته اند.

در ادامه برخی از حقایق جالب در رابطه با تنگه جبل الطارق را با هم مرور می کنیم.

کلمه “جبل الطارق” از عبارت عربی “jabal al tarigh” آمده است.

یکی از برجسته ترین ویژگی های تنگه جبل الطارق، سنگ بزرگی است که در هوا بیرون زده است و بیش از 460 متر ارتفاع دارد. این ویژگی است که در واقع نام جبل الطارق از آن نشات گرفته است.

در زبان عربی ، جهان “جبل” یا “جبل” به معنی کوه است. طارق به یکی از فرماندهان بربر از شمال آفریقا اشاره دارد که زمانی یک لشکر کشی بزرگ را به تنگه ها هدایت می کرد.

تنگه جبل الطارق

جبل الطارق با وجود نزدیک بودن به اسپانیا، قلمرو انگلیس است.

هنگام مشاهده نقشه جبل الطارق، به راحتی می توان آن را با یکی از شهرهای اسپانیا اشتباه گرفت. با این حال، جبل الطارق در واقع یک قلمرو ویژه در خارج از کشور انگلیس است.

اگرچه این تنگه بخشی از اسپانیا بوده است، اما پس از جنگ جانشینی اسپانیا به انگلیس واگذار شد.

تنگه جبل الطارق و یک قله آفریقای شمالی با هم “ستون های هرکول” را تشکیل می دهند.

تنگه های جبل الطارق با اشاره به قهرمان اسطوره ای یونان – هرکول ، توسط ستون های افسانه ای هرکول گسترش می یابد. این افسانه بیان می دارد که طی 12 حرکت ، هرکول کوه کوه اطلس را برای ایجاد تنگه ها شکست.

جبل الطارق به خاطر “Eroupa point” مشهور است.

آبهای دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس نمی توانند متفاوت باشند. دریا از میزان شوری بسیار بالایی برخوردار است، در حالی که اقیانوس محیط معتدل تری را برای زنده ماندن موجودات مختلف فراهم می کند. تنگه جبل الطارق نقطه دقیق تلاقی این 2 نوع آب است.

اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

تنگه جبل الطارق

 نحوه شکل گیری تنگه ها 

علیرغم افسانه های هرکول که کوه اطلس افسانه ای را در 2 قسمت کرده و تنگه های جبل الطارق را تشکیل می‌دهد، زمین شناسی واقعی تشکیل تنگه‌ها جذابیت چندانی ندارد. بخشی از دریای مدیترانه در نزدیکی تنگه‌ها توسط 2 برخورد شهاب سنگ ایجاد شد که دهانه ای عمیق اما تدریجی را در این منطقه ایجاد کرد.

هنگام حرکت در این محدوده، می‌توانید شیب تدریجی تنگه‌ها و حتی برخی از موج‌های بستر دریا را که توسط موج های لرزه‌ای برخورد دهانه ایجاد شده است، تشخیص دهید.

تنگه جبل الطارق

جبل الطارق دارای یک هزارتوی زیرزمینی است که در جنگ های بزرگ نقش داشته است.

جبل الطارق از قرن 2 میلادی تاکنون محل جنگ های بی شماری بوده است. از حملات بربر که نام منحصر به فرد خود را به این منطقه بخشید، تا تلاش های بی شمار اسپانیا برای بازگرداندن جبل الطارق به سلطه خود، این منطقه نقش اصلی را در این نبرد داشته است.

یکی از دلایل اصلی این مسئله محل قرارگیری تنگه ها است. به همین دلیل، کشوری که بر جبل الطارق تسلط دارد، در صورت جنگ قادر به محاصره و جلوگیری از قایقرانی کشتی ها خواهد بود.

وجود کشتی ها و خدمات منظم بین قاره ای در تنگه جبل الطارق

تنگه های جبل الطارق به عنوان نزدیکترین حلقه دریایی بین قاره های آفریقا و اروپا مشهور هستند.  فقط در 13 کیلومتری باریکترین نقطه، می توان انتهای دیگر تنگه را در یک روز صاف مشاهده کرد.

علاوه بر این، در بعضی از نقاط عمق کمی دارد و می توان به راحتی از آن پیمایش کرد. خدمات کشتی های بی شماری وجود دارد که به طور منظم بین بندرهای مختلف در هر ساحل حرکت می کنند و رسیدن به یک قاره کاملا متفاوت بیش از چند ساعت طول نمی کشد.

برنامه ای برای یک تونل بین قاره ای در زیر دریا وجود دارد

جبل الطارق در خط ساحلی اروپا یکی از نزدیکترین نقاط تماس بین قاره های آفریقا و اروپا است. عرض آن در باریکترین نقطه فقط 8 مایل (یا 13 کیلومتر) است. چندین کشتی و خدمات دریایی وجود دارد که بین هر دو نقطه انجام می شود.

با این حال ، برنامه ای برای ساخت یک تونل زیر دریا برای ارتباط مستقیم هر دو قاره وجود دارد. این طرح در سال 1979 زمانی آغاز شد که دولتهای اسپانیا و مراکش مطالعه امکان سنجی اولیه این طرح را انجام دادند.

جبل الطارق یکی از شلوغ ترین تنگه های جهان است.

جبل الطارق به عنوان رابط بین اقیانوس اطلس و مدیترانه، یکی از شلوغ ترین آبراهه های دنیا محسوب می شود. هر پنج دقیقه یک بار یک کشتی بزرگ در حال عبور از تنگه ها است ، با تعداد بی شماری قایق و قایق تفریحی که مرتباً از آنجا عبور می کنند.

در اینجا ، کشتی اصلی هر کشتی است که بتواند بیش از 10000 DWT بار یا تعداد معادل مسافر را حمل کند. دلیل اصلی شلوغ بودن بسیار اهمیت جغرافیایی و اقتصادی موقعیت مکانی آن است.

شما برای سفر به اروپا، به ویزای شینگن نیاز دارید.

مطالب مرتبط

1 نظر در “تنگه جبل الطارق کجاست؟ | واقعیت‌های جالبی از این تنگه

  1. امیر یوسف نواز گفت:

    جبل الطارق بهترین منطقه است البته درکنار ایران جبل الطارق بدون ایران هفتاددرصد اهمیت خودراازدست میددهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.