مجله ایران

زیر شاخه‎‌های اصلی گردشگری سلامت کدامند؟

انواع گردشگری سلامت

1- گردشگری پیشگیرانه 

مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت را گردشگری پیشگیرانه یا تندرستی می گویند. گردشگری سلامت و درمان چیست؟

این امکانات طبیعی هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر جسمی و فیزیکی به افراد کمک می کند.

افرادی که در این طیف قرار می گیرند بیماری خاصی ندارند بلکه با استفاده از این ناراحتی ها و بیماری های روحی و جسمی جلوگیری می کند انواع گردشگری پیشگیرانه شامل موارد زیر است:

 • اسپاهای زیبایی

تمرکز اصلی اصفهان های زیبایی بر بدن و درمان های زیبایی مانند ماساژ صورت یا رایحه درمانی است.

 •  اقامتگاه های سبک زندگی

اقامتگاه های سبک زندگی عموماً بر یک برنامه جامع تغییر سبک زندگی متمرکز است. فعالیت ها و سمینارهای مرتبط با تناسب اندام تغذیه سالم مشاوره تکنیک‌های مدیریت وزن و مدیریت استرس را شامل می شود.

 •  گردشگری اماکن معنوی 

درمان های معنوی ممکن است مذهبی یا غیرمذهبی باشد. اما همواره عناصری فکری را شامل می‌شود و تمرکزشان بر یک فعالیت خاص همچون  یوگا، تای چی، بیوفیدبک و یا تکنیک های مدیتیشن است.

انواع گردشگری سلامت

2- گردشگری درمانی

به این شاخه از گردشگری سلامت، گردشگری شفابخش نیز گفته می‌شود. پیروزی بایدن نامزد دموکرات چه اثری بر صنعت گردشگری می‌گذارد؟

در این شاخه برای درمان از امکانات طبیعی استفاده می شود، گردشگران این بخش دو دسته هستند:

 گردشگران با هدف درمان یا رفع نارسایی جسمی مانند بیماریهای پوستی، درد مفاصل و مشکلات عضلانی و روماتولوژی، مشکلات تنفسی.

در مناطق شفابخش طبیعی مانند آبهای گرم معدنی، دریاچه های نمک، شن های رادیواکتیو، حمام های گیاهی، خورشید و آب و هوا و مانند آن. در دوره زمانی متوسط دو تا 4 هفته و بسته به افراد و بیماری ممکن است تا ماه ها در آنجا بماند بیمار می‌تواند تحت نظارت کامل و یا نسبی پزشک باشد.

انواع گردشگری سلامت

3-گردشگری پزشکی 

گردشگری پزشکی نوعی از گردشگری سلامت است که شامل سفر در سراسر مرزهای بین المللی برای به دست آوردن طیف گسترده ای از خدمات پزشکی باشد.

 این موقعیت معمولاً شامل اوقات فراغت، سرگرمی و فعالیت های آرامش بخش و همچنین خدمات سلامت و بهداشت می‌باشد.

گردشگری پزشکی می‌تواند به عنوان مراقبتهای پزشکی و به صرفه برای بیماران در همکاری با صنعت گردشگری باشد.

این فرایند معمولاً توسط بخش خصوصی پزشکی تسهیل شده است. در حالی که هر دو بخش خصوصی و عمومی در این صنعت درگیر هستند با سفر به خارج از کشور برای عمل جراحی و انواع درمان های پزشکی گردشگران پزشکی نیز فرصت بازدید از مقاصد گردشگری را خواهند داشت و در نتیجه امکان ترکیب مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی با تعطیلات را دارند.

مولفان گردشگری پزشکی را به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گردشگری سلامت تعریف می‌کنند. که تعریف گسترده‌تر شامل: سفر سازمان یافته به خارج از محیط محلی برای نگهداری افزایش یا ترمیم سلامت فردی در جسم و روان می‌باشد در شاخه پزشکی با توجه به وسعت مداخله و نیاز بیمار به مراقبت های بهداشتی و درمانی و یا جراحی می توان درمان را به دو دسته تقسیم کرد: درمان های سبک و سنگین.

انواع گردشگری سلامت

یک فکر در مورد “زیر شاخه‎‌های اصلی گردشگری سلامت کدامند؟

 1. ainaz گفت:

  من به عنوان دانش اموز رشته گردشگری باید بگم این مطالب کاملا مفید و مختصر است

  1. atamir گفت:

   خوشحالیم که مطالبت براتون مفید بوده🙏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.