مجله اتریش

تاریخچه برند سواروسکی | تولیدکننده‌ اکسسوری شیشه و کریستال اتریشی

برند سواروفسکی

برند سواروفسکی یک برند تولیدکننده شیشه و کریستال در واتنس اتریش می‌باشد. این برند از زمان تأسیس در سال ۱۸۹۵ توسط دنیل سواروفسکی، یک بیزینس خانوادگی بوده است. در ادامه اطلاعات بیشتری را از برند سواروفسکی ارائه می‌نماییم.

معرفی برند سواروفسکی

کمپانی سواروفسکی سه بخش اصلی صنعتی دارد. اول، تجارت شیشه و کریستال سواروفسکی که تمرکز آن بر روی تولید شیشه کریستال، جواهرات و اکسسوری‌ها می‌باشد. دوم، اپتیک سواروفسکی که وسایل چشمی همچون تلسکوپ، دوربین اسلحه‌ها و دوربین‌های شکاری را تولید می‌کند. سوم، تیرولیت که ابزار سنگ زنی، اره کردن، دریل کردن و تراشکاری را می‌سازد. امروزه، تجارت شیشه و کریستال سواروفسکی به یکی از پرفروش‌ترین بیزینس‌ها در خود برند سواروفسکی تبدیل‌شده است. این برند در کل دنیا چیزی حدود ۳۰۰۰ شعبه دارد که مجموعاً در ۱۷۰ کشور هستند و بیش از ۲۹۰۰۰ نفر نیز برای آن کار می‌کنند. تا سال ۲۰۱۸ برند سواروفسکی حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو درآمد داشت. شاید تاریخچه پیدایش شکلات کیت‌کت برای شما جالب باشد.

امروزه پنجمین نسل سواروفسکی در حال اداره این کمپانی می‌باشد. البته امسال اعلام گردید که برای اولین بار در تاریخ این شرکت، مقامات مدیریتی اصلی توسط افرادی بیرون از نسل این خانواده، اداره خواهد شد.

برند سواروفسکی

تاریخچه برند سواروفسکی

“دنیل سواروفسکی” خالق برند سواروفسکی در شمال بوهمیا در جمهوری چک امروزی که 20 کیلومتر با مرز امروزی لهستان فاصله داشت، متولد شد. پدر او شیشه‌بر بود و یک کارخانه کوچک شیشه‌بری داشت. آنجا بود که سواروفسکی جوان به‌عنوان کارآموز در زمینه شیشه‌بری خبره شد. در سال 1892، او یک ماشین شیشه‌بری الکتریکی اختراع نمود که تولید شیشه کریستال را بسیار راحت‌تر می‌کرد.

در سال ۱۸۹۵، سواروفسکی به همراه یک سرمایه‌گذار به نام آرماند کاسمن و فرانتس ویس برند سواروفسکی را تأسیس نمودند که آن زمان به نام کاسمن و سواروفسکی ثبت‌شده بود. این شرکت یک کارخانه شیشه‌بری در واتنس واقع در شهر تیرول اتریش افتتاح کرد تا از برق‌آبی موجود در منطقه برای پروسه‌های انرژی‌بر سنگ‌زنی خود استفاده کند. این پروسه‌ها نیز توسط شخص دنیل سواروفسکی پدید آمده بود. او می‌خواست تا با ساخت کریستال‌های قیمت مناسب برای همه طبقات اجتماعی، الماس تولید کند.

در سال ۱۸۹۹، برند سواروفسکی از گل سپید گوهر به‌عنوان لوگوی خود استفاده می‌کرد. این برند تا فرانسه نیز کار خود را گسترش داد و نامش در آنجا به “سنگ‌های بریده‌شده از تیرول” معروف بود. در سال ۱۹۱۹ سواروفسکی تیرولیت را افتتاح کرد و ابزار سنگ‌زنی و پولیش کردن را از بیزینس کریستال به یک بازار دیگر آورد.

در سال ۱۹۳۵ پسر سواروفسکی، “ویلهلم” یک دوربین شکاری اختصاصی ساخت که همان باعث تولید بخش اپتیک سواروفسکی در ۱۴ سال بعد شد. این بخش وسایل چشمی مانند دوربین‌های شکاری، دوربین اسلحه‌ها، تلسکوپ‌ها و منظربین‌ها را تولید می‌کند. در آخر نیز برند سواروفسکی در سال ۱۹۷۷ وارد بازار جواهرفروشی آمریکا شد.

برند سواروفسکی

محصولات برند سواروفسکی

برند سواروفسکی محصولاتی همچون مجسمه‌های شیشه‌ای، مجسمه‌های مینیاتوری، جواهرات، وسایل تزیینی خانه و لوستر تولید می‌کند.

بر روی تمامی مجسمه‌ها، لوگوی سواروفسکی حک‌شده است. گل سپید گوهر که لوگوی اصلی این برند بود جای خود را به لوگوی S.A.L داد که بعداً در سال ۱۹۸۸ با یک قو جایگذین شد.

شیشه‌های این برند با ذوب کردن ترکیبی از ماسه کوارتز، سدیم کربنات، پتاس و دیگر مواد در دمای بالا تولید می‌شود. سرب نیز که معمولاً به فرم مینیوم استفاده می‌شد، از سال ۲۰۱۲ در محصولات برند سواروفسکی استفاده نگردید. سواروفسکی برای ساخت شیشه کریستالی که پدیده شکست نور و سپس طیف رنگی در آن اتفاق افتد، تعدادی از محصولاتش را با مواد شیمیایی متالیک آغشته می‌کند. برای مثال محصولاتی با کد AB در معرض نور، رنگی رنگین‌کمانی به خود می‌گیرند. تعدادی دیگر از محصولات نیز با مواد خاص دیگری پوشش داده می‌شوند که هرکدام ویژگی منحصربه‌فرد خود را دارند.

جمع‌بندی

“دنیل سواروفسکی” کسی است که کارخانه شیشه‌بری کوچک پدرش را تبدیل به یک کمپانی و برندی بزرگ کرد. محصولات سواروفسکی در تمامی دنیا طرفدار دارند و رنج قیمتی آن‌ها به‌گونه‌ای در نظر گرفته‌شده است که تمامی افراد با طبقات مختلف اجتماعی، قادر به خریدن آن‌ها باشند. برند سواروفسکی جدا از تولید شیشه کریستال، خط تولیدهای دیگری نیز دارد که در زمینه تولید دوربین‌های تیراندازی، لوازم اپتیک و همچنین تولید ابزار شیشه‌بری فعالیت می‌کنند و مشتریان بسیاری نیز دارند.

1 نظر در “تاریخچه برند سواروسکی | تولیدکننده‌ اکسسوری شیشه و کریستال اتریشی

  1. احسان محمدی گفت:

    یکی از موفق ترین برند های دنیا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.