مجله ایران

روز معلم در ایران 1401 | تاریخچه این روز در ایران

روز معلم

آینده یک کشور همواره در دست نسل آینده آن سرزمین است و موجبات رشد و شکوفایی آن­ها تنها با آموزش مناسب میسر خواهد بود. کودکان امروز همان رهبران، مهندسان، پزشکان و بزرگان فردا هستند و وظیفه این تبدیل بزرگ برعهده معلمان است. در واقع این معلمان هستند که با پرورش نسلی آگاه، ناجی سرزمین‌­ها خواهند بود.

شاید تصور شود که تعلیم و تربیت وظیفه‌­ای است که تنها بر دوش خانواده‌هاست، اما پرورش نسل امری تخصصی است و نیاز به مهارت­های زیادی دارد.

البته به هیچ­ وجه نمی­توان نقش پررنگ خانواده‌­ها را نادیده گرفت ولی بااین­حال تاثیری که معلم و استاد بر دانش­پذیر خود دارد غیرقابل انکار است. 

 پیشنهاد میشود در صورت تمایل مقاله روزجهانی زنان را نیز مطالعه کنید.

اهمیت روز معلم

شاگرد و دانش­پذیر چه در جایگاه دانش ­آموز و چه در جایگاه دانشجو، دید ویژه­‌ای به مدرسین خود دارند و در بسیاری از موارد رفتارهایشان ناخودآگاه تقلیدی از منش و کردار استادانشان است.

آن­ها حتی دیدگاه­‌های مشترکی نیز با معلمین خود دارند. به همین دلیل می­‌گویند معلمی شغلی است که با عشق سروکار دارد و به‌راستی که همین­طور است. چگونه می­توان بدون عشق برای سالیان درازی از عمر، کاری چنین دشوار را انجام داد و حتی در واپسین سال­‌های کاری محبوب شاگردان ماند؟

معلمان نماد خرد و آگاهی هستند. زیرا نسل آینده را برای فردایی بهتر آماده می‌کنند و به مردم عادی آگاهی می­‌دهند. می­توان گفت آن­ها منبع نور در جهانی هستند که با جهل تاریک شده است.

آن­ها به ما کمک می‌­کنند مهارت‌­ها و توانایی‌­های خود را بشناسیم و در راه بهبود آن­ها قدم برداریم. در یک کلام برای برداشتن گام­‌های صحیح موفقیت؛ این معلمان هستند که هموارکننده و راهنمای مسیر هستند.

زحمتی که معلمان در دوران تحصیل برای ما کشیده‌­اند برکسی پوشیده نیست. اما هیچ­گاه آن­چنان که شایسته‌شان و منزلتشان بوده‌­است نتوانسته‌­ایم قدردان آن­ها باشیم. شاید روز معلم فرصت خوبی باشد تا بتوانیم ذره‌ای از حس قدردانی خود را به این انسان­‌های شریف نشان دهیم.

در طول تاریخ و در همه فرهنگ­‌ها، آن کسی که وظیفه آموزش جامعه را برعهده داشته از بزرگترین مردمان روزگار خود بوده و احترام ویژه‌­ای نزد همگان داشته است.

معلمان همیشه جزء فرهیختگان زمان خود بوده‌­اند و به راستی چه شخصیتی را می­توان بهتر از معلم فرهیخته به حساب آورد؟ و چه روزی شایسته‌تر از روز معلم برای سپاس و قدردانی از زحمات این عزیزان است؟

جایگاه ویژه معلمان در اسلام

مقام معلم همیشه در دین اسلام ستایش شده است. چنان چه پیغمبر (ص) فرموده‌اند: معلمی شغل انبیاست و امام علی (ع) می‌فرماید: به احترام پدر و معلمت از جای برخیز هرچند فرمان روا باشی.

در قرآن نیز بارها از مقام معلم تجلیل شده و خداوند عالم ارزش بسیار فراوانی برای این شغل قائل است. تا جایی که آن را به خودش نسبت داده است. در بسیاری از آیات قرآن خداوند آموزش دانش و معرفت صحیح را از لحاظ شرافت و ارزش در اوج همه مقامات برای آدم بیان می‌کند.

در برخی آیات نیز صراحتاً برتری معلمان را نسبت به سایر خلق جهان اعلام کرده است. ازجمله این آیات می‌توان به «من احیاها فکانما احیا الناس جمیعاً…» (مائده / ۳۲) اشاره کرد که می‌فرماید: هر کس نفسی را زنده کند به‌واقع، تمام جهانیان را زنده گردانیده است.

همانطورکه می‌دانید زنده کردن روح و دل آدمی به علم و دانش، برتر از زندگی بخشیدن به بدن مادی است که وظیفه معلمان می‌باشد.

روز معلم در جهان

تمام ملل دنیا از آن­جایی که به ارزش والا و مقام معلم واقف هستند، یک روز از سال را به­‌عنوان روز معلم نام‌گذاری کرده‌­اند و حتی در تقویم بین­ المللی هم به پیشنهاد یونسکو روز 5 اکتبر (13 مهر) به این نام ثبت شده است.

با وجود روزی همگانی در تمام ملل جهان برای تکریم جایگاه معلم، برخی از فرهنگ­ها به دلیل تاریخچه خاصی که دارند، در روزی متفاوت و منحصر به آن سرزمین نیز به‌عنوان روز معلم، مقام معلم را گرامی می‌­دارند. بیشتر بخوانید: روز جهانی هنرمندان

روز معلم در ایران 1401

روز جهانی معلم 2022

روز جهانی معلم در سال 2022 در تاریخ 5 اکتبر یا 13 مهر 1401 می‌باشد. در این روز، از معلمان به خاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان برای ادامه تدریس حتی در زمان‌های سختی مانند همه‌گیری کووید-19 قدردانی می‌شود. معلمان همیشه سخت کار می‌کنند تا به جوانان کمک کنند تا یاد بگیرند و رشد کنند، با توجه به اینکه معلمان نسل‌های آینده را شکل می‌دهند، اختصاص یک روز در سال برای تشکر از آنها کمترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.

این روز از نظر غلبه بر این مشکلات و نشان دادن پیشرفت آنها بسیار مهم است. روز جهانی معلم همچنین بر شرایط کاری و چشم انداز شغلی معلمان در سراسر جهان و همچنین شیوه‌های تبعیض علیه آنها تمرکز می‌کند.

روز معلم در ایران

در سرزمین ما نیز معلمان بسیاری بودند و هستند که با علم و دانش بالا و منش نیک خود شایسته قدردانی و تکریم می‌­باشند. یکی از این معلمان گران­قدر، فردی آزادی‌­خواه و دغدغه‌­مند نسبت به مسائل روز بود که حتی در ثانیه‌­های پایانی زندگی نیز با دادن جان خود، آخرین درس حیاتش را تدریس کرد و آن درس استبداد ستیزی بود.

در سرزمین ما روز کشته شدن معلمی مبارز به­نام ابوالحسن خانعلی که در حکومت پهلوی در تجمعی اعتراض‌آمیز در میدان بهارستان مقابل مجلس به شهادت رسید را روز معلم نام نهاده‌­اند.

خانعلی معلمی ساده بود که هیچ گرایشی به هیچ­کدام از احزاب سیاسی زمان خود نداشت و تنها خواهان آزادی و برابری بود. درست مانند تمامی معلمان شریفی که الگوی آزادگی هستند.

12 اردیبهشت سال 1340 خانعلی به ضرب گلوله رییس شهربانی بهارستان کشته شد و حکومت پهلوی برای دلجویی از مردم و معترضین، این روز را روز معلم نام­گذاری کرد.

پس از انقلاب اسلامی نیز حادثه ترور سیدمرتضی مطهری در شبانگاه 11 اردیبهشت توسط گروه فرقان رخ داد و صبح روز بعد این خبر منتشر شد.

به دلیل اینکه مطهری استادی برجسته در فلسفه و علوم اسلامی بود و خبر شهادتش نیز در روز معلم منتشر شد، پس از انقلاب اسلامی، روز 12 اردیبهشت باری دیگر به نام روز معلم در تقویم سرزمین ما خوش درخشید.

جمع‌بندی

ایران ما هنوز هم خانه معلمان و اساتید بزرگ و به‌ نامی است که هریک وظیفه سنگین پرورش نسل و ساخت آینده را عهده‌دار هستند و ما همیشه و به ویژه در این روز خاص قدردان زحمات بسیار و بی­‌دریغ آن­ها هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.