مجله یونان

تئاتر دیونیسوس زادگاه هنر ششم در یونان

تئاتر دیونیسوس

تئاتر که به هنر ششم نیز معروف است قدمتی به بلندی چند هزار سال دارد. آن‌هایی که با هنر بیشتر آشنا هستند و در مورد آن اطلاعاتی دارند می‌دانند که تئاتر از کلمه یونانی Thearton گرفته‌شده است.

گفته می‌شود که تئاتر نیز در یونان باستان به وجود آمده است. دنیای باستان بسیار پررمزوراز است و همیشه با دید حیرت و تحسین به آن نگاه شده است. بناهای بزرگ و عظیم یکی از مواردی که بسیار مورد تحسین جامعه امروزی است، بناهایی که امروزه بعد از گذشت چند صد سال هنوز وجود دارند و سؤال‌های بسیاری در مورد چگونگی ساخت بسیاری از آن‌ها وجود دارد. از بناهای عظیم دوران یونان باستان که به هنر ششم هم ارتباط دارد، می‌توان به تئاتر دیونیسوس که در دامنه آکروپولیس یونان واقع‌شده است، اشاره کرد.

بنایی با قدمتی در حدود 2700 سال که هنوز هم بسیار دیدنی است. مکانی پرآوازه و بسیار مشهور که هنرمندان بسیاری بر روی سن آن اجرا کرده‌اند و نمایشنامه‌های بسیاری در این محل بازی شده است. مکانی که بسیاری از اولین‌های هنر ششم را به خود اختصاص داده است. بهترین تورهای اروپایی ژیوار را از دست ندهید.

 

تئاتر دیونیسوس زادگاه هنر ششمتاریخچه تئاتر دیونیسوس

اولین آمفی‌تئاتر دنیا نیز توسط یونانیان در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح ساخته‌شده است. بر اساس رسمی که در آن روزگار در یونان وجود داشت این بنای زیبا را به دیونیسوس، خدای میگساری، زراعت انگور و هنر پیشکش کردند. این آمفی‌تئاتر در طول تاریخ محل برگزاری جشن باستانی دیونیسیا بوده است. جشنواره‌ای معروف که در فصل برداشت انگور، به احترام خدای می و زراعت انگور دیونیسوس برگزار می‌شد. برای تمام بینندگان این بنا این نکته همیشه حیرت‌انگیز بوده است که چگونه در دنیای سنتی و بدون تکنولوژی آن زمان صدای مراسم به بهترین شکل ممکن به 13 هزار نفر جمعیتی که در این آمفی‌تئاتر جمع می‌شدند، می‌رسیده است. خدایان یونان | قدرمندترین خدای یونانیان .

 

تئاتر دیونیسوس زادگاه هنر ششمبنایی که هم‌اکنون در این مکان می‌بینیم باقی‌مانده بنایی است که در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته‌شده است اما اجرای نمایش در این محل قدمتی بیشتر از خود ساختمان آن دارد و به حدود قرن ششم قبل از میلاد مسیح می‌رسد. بر اساس نظر باستان شناسان ابتدا تمام صندلی‌های این مکان چوبی بوده اما پس از فاجعه‌ای که به علت شکستن تعدادی از همین صندلی‌های چوبی رخ می‌دهد در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن چهارم قبل از میلاد این بنا مجهز به صندلی‌های سنگی می‌شود و به مرور تغییراتی در سن و صندلی‌ها انجام می‌شود اما سرانجام در دوران بیزانتین این بنا دچار آسیب‌های فراوان شد و از یادها رفت. تا این‌که باستان شناسان یک‌بار در سال 1476 به‌صورت جزئی به کشف این بنا پرداختند و بار دوم تمام قرن نوزدهم مشغول اکتشاف، حفاری و کندوکاو برای یافتن کامل بقایای این اثر باستانی بوده‌اند. موزه بیزانتین یک جاذبه شگفت انگیز از یونان

تماشاگران و گذر زمان در تئاتر دیونیسوس

ساختمانی که در پشت سن قرار داشت به احتمالاً فراوان اولین پشت‌صحنه برای تئاتر در تاریخ است. 67 تخت از جنس مرمر در جلوی سن قرار داشت که جایگاه مقامات بزرگ و عالی‌رتبه بود. در این میان یک‌تخت از بقیه آن‌ها بزرگ‌تر و متعلق به کاهن اعظم دیونیسوس بود. باقی مردم به ترتیب به سمت بالای این بنا می‌نشستند. با تغییر حکومت و آغاز حکومت رومی‌ها این تئاتر نیز دستخوش تغییر می‌شود. در قرن اول پس از میلاد کف سن این بنا را با سنگ مرمر می‌پوشانند و یک جایگاه مخصوص برای امپراتور رم و کاهن اعظم دیونیسوس ساخته می‌شود. در قرن سوم حجاری‌ها برجسته بر روی قسمت جلویی سن انجام می‌گیرد. هنوز می‌توانید بقایای این حجاری‌ها را در مکان تئاتر دیونیسوس ببینید.

تئاتر دیونیسوس زادگاه هنر ششماورسیتا عصری جاودان در تئاتر دیونیسوس

زمانی که صحبت از نمایشنامه‌نویسی و آثار کلاسیک عصر باستان می‌شود، نمی‌توان نامی از تئاتر دیونیسوس نبرد. مکانی که برای نخستین بار فستیوال رقابتی درزمینهٔ نمایشنامه‌نویسی در آن برگزار شد و سالیان زیادی پس از آن نیز میزبان این مراسم و فستیوال بوده است. فستیوال‌هایی که رقابتی بین نمایشنامه‌نویس‌ها بود و شامل 4 بخش می‌شد. برگزاری این فستیوال‌ها باعث شده تا بسیاری این عقیده را پیدا کنند که محل تولد آثار تراژدی نیز تئاتر دیونیسوس و فستیوال‌های آن است. سه‌گانه معروف اورستیا اثر آشیلوس که به شاهکار شاهکارها شهرت یافته و اکنون با گذر هزاران سال هنوز در مورد آن صحبت می‌شود، در این فستیوال اجراشده است. نمایش که شامل سه‌گانه الهگان انتقام، نیازآوران و آگا ممنون بوده و برنده رقابت ماندگار سال 485 قبل از میلاد دیونیسوس است. داستانی که نفرین خاندان آترئوس را به تصویر می‌کشید و برای ابد در آمفی‌تئاتر دیونیسوس جاودانه شد. در زمان اجرای این نمایش‌نامه مشهور از یک پس‌زمینه حیرت‌انگیز و همچنین پشت‌صحنه‌های متحرک و جلوه‌های ویژه در کنار یک بالابر و همچنین یک بدلکار که آن روزها بازیگر سوم نامیده می‌شد، استفاده‌شده است.

تئاتر دیونیسوس، محل تولد بسیاری از اولین‌های دنیای تئاتر

دیونیسوس و آکروپولیس را می‌توان مشهورترین آثار باستانی آتن از دوران یونان باستان نامید، دیونیسوس محل تولد بسیاری از اولین‌ها در هنر تئاتر و بازیگری است. از این بنا به‌عنوان اولین آمفی‌تئاتر جهان، زادگاه نخستین تراژدی‌ها است. همچنین محل به وجود آمدن و اجرای اولین گریم، اولین پشت‌صحنه، اولین جلوه‌های ویژه، اولین اجرا و اولین صداگذاری است.

تئاتر دیونیسوس زادگاه هنر ششمبازسازی بنای تئاتر دیونیسوس

دولت یونان در سال 2009 تصمیم به بازسازی بخش‌هایی از این گرفته است. لازم به ذکر است که این آمفی‌تئاتر در شیب جنوبی آکروپولیس قرارگرفته و اغلب توریست‌ها آن را با تئاتر اودنون که در شیب جنوب غربی وجود دارد اشتباه می‌گیرند. تئاتر اودنون قدمتی کمتر از تئاتر دیونیسوس دارد و بسیار کوچک‌تر است، همچنین گذر ایام آسیب کمتری به آن وارد کرده است و از تئاتر دیونیسوس بسیار سالم‌تر باقی‌مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.