ژیوارنامه

روز ملی تایلند | 5 دسامبر، روز استقلال تایلندی‌ها

روز ملی تایلند

5 دسامبر( 14 آذر ) به عنوان یک روز خاص در پادشاهی تایلند در نظر گرفته شده است زیرا توسط دولت سلطنتی تایلند به عنوان روز ملی این کشور اعلام شده است. این روز همچنین به یاد سالگرد تولد اعلیحضرت پادشاه فقید بهومیبول آدولیادج و روز پدر تایلند است. او که با نام راما نهم شناخته می شود، از 9 ژوئن 1946 ( 19 خرداد 1325 ) تا زمان مرگش در 13 اکتبر 2016 ( 22 مهر 1395 ) بر تایلند سلطنت کرد و او را به طولانی‌ترین سلطنت تاریخ تایلند تبدیل کرد. علیرغم اینکه بهومیبول یک پادشاه مشروطه بود و از نظر قانونی اجازه ایفای نقش در سیاست را نداشت، چندین مداخله قاطع در حوزه سیاسی تایلند انجام داد و به کمک تسهیل گذار تایلند به دموکراسی در دهه 1990 اعتبار داشت. شاید دانستن تاریخچه روز ملی سوئیس برای شما جالب باشد!

پادشاه کنونی واجیرالونگکورن یا شاه راما X است که پس از مرگ پدرش در سال 2016 بر تخت نشست. او همچنان روز ملی کشور را در تاریخ مشابه تولد پدرش جشن می‌گیرد.

تاریخچه روز ملی تایلند

پیش از این، روز ملی تایلند در 24 ژوئن جشن گرفته می شد تا تغییر از سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه در 24 ژوئن 1932 ( 3 تیر 1311 )جشن گرفته شود. در 21 مه 1960 ( 31 اردیبهشت 1339 )، فیلد مارشال ساریت تانارات به نخست وزیری منصوب شد و تغییر دیگری در این کشور صادر شد. عوامل زیادی برای تغییر در نظر گرفته شد، از جمله این واقعیت که بسیاری از پادشاهی‌ها در سراسر جهان مانند انگلستان، ژاپن، سوئد و غیره روزهای ملی خود را در روز تولد پادشاه خود جشن می‌گیرند. از این رو از سال 1960 تایلند روز تولد اعلیحضرت پادشاه را که هر سال در پنجم دسامبر مصادف با 5 دسامبر است به عنوان “روز ملی” در نظر گرفته است. اطلاعات کامل درباره‌ی تاریخچه روز ملی فرانسه، انقلاب فرانسه از کی آغاز شد؟

روز ملی تایلند

جشن‌های روز ملی تایلند

تعطیلات خود یک امر رنگارنگ است. ساختمان‌های تایلند پرچم‌ها، بند و پرتره‌های پادشاه فقید  را به نمایش می‌گذارند، در حالی که اطراف منطقه کاخ بزرگ بانکوک، خیابان‌ها با هزاران گل همیشه بهار تزئین شده‌اند.

گل همیشه بهار برای رنگ آنها انتخاب می شود، زیرا زرد رنگ غالب جشن هاست. از آنجایی که پادشاه در روز دوشنبه متولد شد و در تایلند، رنگ زرد رنگ دوشنبه است.

در شب، خیابان‌های اطراف Ratchadamnoen و Sanam Luang به روی ترافیک و ماشین‌ها بسته است و بسیاری از مردم برای تماشای آتش بازی‌های جشن می آیند.

روز ملی تایلند

یک فکر در مورد “روز ملی تایلند | 5 دسامبر، روز استقلال تایلندی‌ها

  1. خلیلی گفت:

    هر کشوری روز مخصوص به استقلال خود را دارد و برای مردمانش بسیار مهم هست

  2. احسان محمد زاده گفت:

    محتوای خیلی خوبی در مورد روز آزاد سازی تایلند است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.