ژیوارنامه

سردترین نقطه جهان کجاست؟

سردترین نقطه جهان

روستای دورافتاده اویمیاکن (به روسی: Оймяко́н و به انگلیسی: Oymyakon) در شرق سیبری روسیه قرار دارد و نزدیک‌ترین سکونتگاه به دایره قطب شمال محسوب می‌شود. اویمیاکن در شمال دریای اختسک واقع شده است و با داشتن حدود 500 نفر جمعیت، سردترین نقطه جهان به شمار می‌رود که منطقه‌ای مسکونی به حساب می‌آید. در این مطلب می‌خواهیم سفری به این ناحیه منجمد و دورافتاده در قطب شمال داشته باشیم. همراه ما باشید. شاید دوست دارید بدانید که گرمترین نقطه جهان کجاست؟

اویمیاکن، آبی که یخ نمی‌زند!

اویمیاکن در زبان روسی به معنای «آبی که یخ نمی‌زند» است. این شهر کوچک در دهه 1920 متولد شد و گله‌داران گوزن‌های قطبی در آن زمان‌ها از چشمه‌های آب گرم اویمیاکن که تنها آب‌های یخ نزده آن حوالی بودند، برای آب دادن به گوزن‌های خود استفاده می‌کردند. همین چشمه‌های آب گرم باعث شدند نام اویمیاکن به سردترین نقطه جهان داده شود.

دمای اویمیاکن در زمستان به‌طور میانگین منفی 58 درجه سانتی‌گراد است و تنها 500 نفر آن‌قدر محکم هستند که این سرما را تحمل و در اویمیاکن زندگی می‌کنند. در مرکز اویمیاکن مجسمه‌ای از سیمان به شکل گاو نر ساخته‌شده که یادگار دمای منفی 102 درجه زمستان سال 1933 در این روستا است. این دما سردترین دمایی می‌باشد که تاکنون در یک منطقه دارای جمعیت، به ثبت رسیده است.

روستای اویمیاکن با خودرو، دو روز از یاکوتسک که نزدیک‌ترین فرودگاه منطقه می‌باشد، فاصله دارد که احتمالاً باعث می‌شود گردشگری منطقه با رونق چندانی روبرو نباشد. شاید مقاله 10 مکان خطرناک و عجیب دنیا برای شما جالب باشد.

سردترین نقطه جهان

امروز همه‌چیز در سردترین نقطه جهان، یخ‌زده است

جالب است بدانید که لوله‌ها در اویمیاکن یخ می‌زنند، بنابراین بیشتر دستشویی‌های خانه‌ها بدون لوله‌کشی هستند. زمین این ناحیه نیز یخ‌زده است و محصولات کمی در خاک آن رشد می‌کنند. بنابراین رژیم غذایی محلی بیشتر از گوشت و ماهی تشکیل‎شده است که اغلب به صورت منجمد مصرف می‌شوند. موتورها در دمای انجمادی اویمیاکن آن‌قدر سریع یخ می‌زنند که بسیاری از خودروها همیشه باید در حال کار باشند. وقتی در خیابان‌های سردترین نقطه جهان راه می‌روید، مژه‌ها و بزاق شما به صورت سوزن‌های کوچک دردناک روی صورت شما قندیل می‌بندند و اگر بطری آب را برای نوشیدن درآورید، با یک تکه یخ مواجه خواهید شد!

اکثر ساکنان اویمیاکن، مردم بومی معروف به یاقوت هستند. اما برخی از قومیت‌های روسیه و اوکراین نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، دولت با وعده دستمزدهای بالا برای کار در آب‌وهوای سخت این منطقه، کارگران بسیاری را متقاعد کرد تا به اویمیاکن نقل‌مکان کنند. غذاهای مقوی رژیم غذایی مردم محلی این ناحیه به آن‌ها کمک می‌کند تا سرحال بمانند. گوشت گوزن شمالی و ماهی، غذاهای اصلی مردم اویمیاکن هستند. البته گاهی اوقات تکه‌های خون یخ‌زده اسب نیز به وعده‌های غذایی راه پیدا می‌کند!

سردترین نقطه جهان

جشنواره یخ‌زده‌ی قطبی در سردترین نقطه جهان

در پایان هر زمستان تاریک، این روستا میزبان «جشنواره سرد قطبی» است که توسط چیسخان یاکوتی (خدای سرما) یا همان ننه سرمای خودمان میزبانی می‌شود. در این جشنواره، نبردی بین یک روح یخ‌زده و تاریک با روح روشنایی و گرمابخش که بیشتر به تلاقی بین گندالف و ملکه یخی انیمیشن یخ‌زده (Frozen) شبیه است، رخ می‌دهد. اویمیاکن در هر ماه مارس، جهان را به جشنواره‌ای شامل مسابقات گوزن‌های شمالی، سورتمه‌سواری با سگ، ماهیگیری روی یخ و سایر تفریحاتی که به حوزه یخبندان مربوط است، دعوت می‌کند.

سردترین نقطه جهان

موج گرمایش زمین به سردترین نقطه جهان هم رحم نمی‌کند

در ژانویه گذشته دمای هوا در اویمیاکن، این سردترین نقطه جهان به 88 درجه زیر صفر رسید که نزدیک‌ترین دما به رکورد سال 1924 بوده است. اما تنها دو هفته بعد، منطقه تحت تأثیر یک طلسم نسبتاً گرم قرار گرفت و دماسنج‌ها تا 17 درجه سانتی‌گراد افزایش یافتند. این یک نوسان دمایی 105 درجه‌ای دیوانه‌وار برای اویمیاکن به حساب می‌آید که تنها ظرف دو هفته رخ داده است! تغییرات شدید دمایی در قطب شمال ممکن است برای یک سیاره در حال گرم شدن، بسیار نگران‌کننده باشد، اما برای ساکنان روستای منجمد اویمیاکن، فرصتی مغتنم به شمار می‌رود تا مژه‌های قندیل بسته خود را برای چند روز هم که شده، یخ‌زدایی کنند!

سردترین نقطه جهان

جمع‌بندی

شهر کوچک اویمیاکن به عنوان سردترین نقطه جهان می‌تواند برای برخی از گردشگران به عنوان مکانی رؤیایی برای گردشگری به حساب آید. تماشای شفق قطبی و تجربه چند روز زندگی در سردترین نقطه جهان می‌تواند برخی از گردشگران جسور را به وسوسه اندازد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.