مجله هلند

رود دانوب | دومین رودخانه اروپا از چند کشور عبور می‌کند؟

رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟

در مورد تاریخچه این رود چقدر اطلاعات دارید؟ رود دانوب از چند کشور عبور می‌کند؟ مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب چیست؟ این رود در کدام قسمت از این کره خاکی قرار گرفته است؟

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ بدهیم. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا نوروز 1401 ژیوار دیدن کنید.

رود دانوب

تاریخچه مختصر رود دانوب

در طول قرن 7 قبل از میلاد، ملوانانان یونانی به پایین دانوب رسیدند. آن ها با کل مسیر پایین رودخانه آشنا بودند و نام آن را ایستر گذاشتند. رود دانوب بعدا به عنوان مرز شمالی امپراتوری گسترده روم عمل کرد و دانوویوس نامیده شد.

جالب است بدانید که اگرچه در طول قرون وسطی قلعه‌های قدیمی نقش بسیار مهمی داشتند، اما با این حال قلعه‌های جدیدی مانند قلعه ورفنشتاین، (این قلعه توسط شارلمانی در قرن 9 ساخته شده است) ساخته شدند.

هنگامی که امپراتوری عثمانی در قرن پانزدهم از جنوب شرقی به اروپای مرکزی پیشروی کردند، ترک‌ها برای دفاع از خود به قلعه‌های کناری رود دانوب پناه بردند.

سلسله هابسبورگ ظرفیت ناوبری دانوب را بدست آورد. ماریا ترزا، ملکه مجارستان و بوهمیا از سال 1740 تا 1780، دپارتمانی را برای نظارت بر ناوبری رودخانه تاسیس کرد. در سال1830 یک قایق رودخانه‌ای اولین سفر خود را از وین به بوداپست انجام داد.

اهمیت رودخانه دانوب

گفته می شود این سفر برای اهداف تجاری بوده است. با انجام این سفر اهمیت این رودخانه به عنوان یک خط دفاعی پایان یافت و استفاده از آن به عنوان یک کانال تجاری آغاز شد. در سال 1616 معاهده اتریش و ترک در بلگراد امضا شد که طبق آن به اتریشی‌ها حق پیمایش در دانوب میانی و پایین را اعطا کردند.

در سال 1774، طبق معاهده کوچوک کاینارکا، روسیه مجاز به استفاده از دانوب پایین شد. در سال های 1921 و 1923، اتریش، آلمان، یوگسلاوی، بلغارستان، رومانی، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، چک اسلواکی، مجارستان، یونان، تصویب نهایی اساسنامه رود دانوب را صادر کردند.

بنابراین کمیسیون بین المللی دانوب به عنوان یک نهاد معتبر با اختیارات گسترده، از جمله پرچم خود، حق گرفتن مالیات، و مصونیت دیپلماتیک برای اعضا خود ایجاد شد.

رود دانوب بعد از ولگا دومین رود طولانی در اروپا به حساب می آید. کوه دانوب در کوههای جنگل سیاه در غرب آلمان سرچشمه می گیرد و حدود 1770مایل تا دهانه آن در دریای سیاه جریان دارد.

رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟

طولانی ترین رودخانه اتحادیه اروپا، رود دانوب بعد از ولگای روسیه دومین رود طولانی اروپا است. این منطقه در منطقه جنگل سیاه آلمان آغاز می‌شود و در مسیر خود به دریای سیاه از 10 کشور (آلمان، اتریش، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، صربستان، رومانی، بلغارستان، مولداوی و اوکراین) عبور می‌کند. بسیار قدیمی‌تر از راین، تصور می‌شود حوضه آن محل برخی از فرهنگ‌های اولیه بشری بوده است و همچنان یکی از مهم‌ترین و تاریخی‌ترین آبراه های اروپا و مقصد محبوب سفرهای دریایی است.

نقش رود دانوب در تکامل کشورها

رود دانوب در تکامل سیاسی اروپای مرکزی و جنوب شرقی نقش حیاتی داشته است. جالب است بدانید که قلعه‌هایی اطراف ساحل رودخانه دانوب را احاطه کرده‌اند.

این سواحل مرز بین امپراتوری‌های بزرگ را تشکیل می‌داد و آب‌های آن شاهراه تجاری بین ملت‌ها بود، بگونه‌ای که شهرهای حاشیه آن، مانند پایتخت وین (اتریش) و بوداپست (مجارستان) و بلگراد (صربستان) از نظر رشد اقتصادی به آن وابسته بودند.

مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب

دانوب برای 10 کشوری که از آن عبور می کردند، از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار بوده است. آن 10 کشور، همگی از رودخانه برای حمل و نقل استفاده می کنند. برق آبی، منابع آب صنعتی و مسکونی، آبیاری و ماهیگیری، حرکت بار، مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب است.

از جمله بندرهای بزرگ می توان به شهرهایی مانند lzmayil، اوکراین اشاره کرد. از زمان جنگ جهانی دوم، ناوبری با لایروبی و ساخت یک سری کانال ها بهبود یافته و رفت و آمد رودخانه ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

شما برای سفر به اروپا به ویزای شینگن نیاز دارید.

آب رودخانه دانوب برای آشامیدنی مناسب نیست!

کشورهای وین، بوداپست، بلگراد و روس از آب رود دانوب برای مصارف صنعتی استفاده می کنند. مناطق اصلی آبیاری در امتداد رودخانه در اسلواکی، مجارستان، صربستان و بلغارستان است.

به دلیل افزایش چشمگیر آلاینده ها، رودخانه برای آبیاری و هم چنین آب آشامیدنی مناسب نیست. آلودگی آب حتی سبب شده است که ماهیگیری در این منطقه تعطیل شود.

اما تعدادی از ماهی ها به دریاچه های کناری و مرداب که شرایط بهتری دارند منتقل شده اند.

هنر و موسیقی

این آبراه در طول این سالها الهام بخش تعداد زیادی از موسیقی دانان و هنرمندان بوده است. در والس معروف، دانوب آبی، ساخته شده توسط یوهان اشتراوس اتریشی در یک سفر دریایی در رودخانه جاودانه شد.

این قطعه در سراسر جهان بسیار محبوب است و به ویژه در اتریش مورد توجه است. یکی دیگر از والس های معروف موج دانوب ساخته یونس ایوانوویچی آهنگساز رومانیایی است که در نمایشگاه پاریس در سال 1889 احساس شد.

جو زاوینول، نوازنده موسیقی جاز، سمفونی ای به نام داستانهای دانوب نوشت که اولین بار در سال 1993 در لینز اجرا شد.

همچنین یک سنت نقاشی منظره 500 ساله آلمانی به نام “مدرسه دانوب” وجود دارد. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.