ژیوارنامه

رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟

blank

رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟

در مورد تاریخچه این رود چقدر اطلاعات دارید؟  رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟ مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب چیست؟ این رود در کدام قسمت از این کره خاکی قرار گرفته است؟

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ بدهیم.

رود دانوب

تاریخچه مختصر رود دانوب

در طول قرن 7 قبل از میلاد، ملوانانان یونانی به پایین دانوب رسیدند. آن ها با کل مسیر پایین رودخانه آشنا بودند و نام آن را ایستر گذاشتند. رود دانوب بعدا به عنوان مرز شمالی امپراتوری گسترده روم عمل کرد و دانوویوس نامیده شد.

جالب است بدانید که اگرچه در طول قرون وسطی قلعه های قدیمی نقش بسیار مهمی داشتند، اما با این حال قلعه های جدیدی مانند قلعه ورفنشتاین، (این قلعه توسط شارلمانی در قرن 9 ساخته شده است) ساخته شدند.

هنگامی که امپراتوری عثمانی در قرن پانزدهم از جنوب شرقی به اروپای مرکزی پیشروی کردند، ترک ها برای دفاع از خود به قلعه های کناری رود دانوب پناه بردند.

سلسله هابسبورگ ظرفیت ناوبری دانوب را بدست آورد. ماریا ترزا، ملکه مجارستان و بوهمیا از سال 1740 تا 1780، دپارتمانی را برای نظارت بر ناوبری رودخانه تاسیس کرد. در سال1830 یک قایق رودخانه ای اولین سفر خود را از وین به بوداپست انجام داد.

اهمیت رودخانه دانوب

گفته می شود این سفر برای اهداف تجاری بوده است. با انجام این سفر اهمیت این رودخانه به عنوان یک خط دفاعی پایان یافت و استفاده از آن به عنوان یک کانال تجاری آغاز شد. در سال 1616 معاهده اتریش و ترک در بلگراد امضا شد که طبق آن به اتریشی ها حق پیمایش در دانوب میانی و پایین را اعطا کردند.

در سال 1774، طبق معاهده کوچوک کاینارکا، روسیه مجاز به استفاده از دانوب پایین شد. در سال های 1921 و 1923، اتریش، آلمان، یوگسلاوی، بلغارستان، رومانی، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، چک اسلواکی، مجارستان، یونان، تصویب نهایی اساسنامه رود دانوب را صادر کردند.

بنابراین کمیسیون بین المللی دانوب به عنوان یک نهاد معتبر با اختیارات گسترده، از جمله پرچم خود، حق گرفتن مالیات، و مصونیت دیپلماتیک برای اعضا خود ایجاد شد.

رود دانوب بعد از ولگا دومین رود طولانی در اروپا به حساب می آید. کوه دانوب در کوههای جنگل سیاه در غرب آلمان سرچشمه می گیرد و حدود 1770مایل تا دهانه آن در دریای سیاه جریان دارد.

blank

رود دانوب از چند کشور عبور می کند؟

این رود از ده کشور، آلمان، اتریش، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، صربستان، بلغارستان، رومانی، مولداوی و اوکراین عبور می کند.

نقش رود دانوب در تکامل کشورها

رود دانوب در تکامل سیاسی اروپای مرکزی و جنوب شرقی نقش حیاتی داشته است. جالب است بدانید که قلعه هایی اطراف ساحل رودخانه دانوب را احاطه کرده اند.

این سواحل مرز بین امپراتوری های بزرگ را تشکیل می داد و آب های آن شاهراه تجاری بین ملت ها بود، بگونه ای که شهرهای حاشیه آن، مانند پایتخت وین(اتریش) و بوداپست(مجارستان) و بلگراد(صربستان) از نظر رشد اقتصادی به آن وابسته بودند.

blank

مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب

دانوب برای 10 کشوری که از آن عبور می کردند، از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردار بوده است. آن 10 کشور، همگی از رودخانه برای حمل و نقل استفاده می کنند. برق آبی، منابع آب صنعتی و مسکونی، آبیاری و ماهیگیری، حرکت بار، مهم ترین کاربرد اقتصادی دانوب است.

از جمله بندرهای بزرگ می توان به شهرهایی مانند lzmayil، اوکراین اشاره کرد. از زمان جنگ جهانی دوم، ناوبری با لایروبی و ساخت یک سری کانال ها بهبود یافته و رفت و آمد رودخانه ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

آب رودخانه دانوب برای آشامیدنی مناسب نیست!

کشورهای وین، بوداپست، بلگراد و روس از آب رود دانوب برای مصارف صنعتی استفاده می کنند. مناطق اصلی آبیاری در امتداد رودخانه در اسلواکی، مجارستان، صربستان و بلغارستان است.

به دلیل افزایش چشمگیر آلاینده ها، رودخانه برای آبیاری و هم چنین آب آشامیدنی مناسب نیست. آلودگی آب حتی سبب شده است که ماهیگیری در این منطقه تعطیل شود.

اما تعدادی از ماهی ها به دریاچه های کناری و مرداب که شرایط بهتری دارند منتقل شده اند.

blank

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *