ژیوارنامه

تأثیر مسائل افغانستان بر صنعت گردشگری ایران | بررسی کامل

تاثیر مسائل افغانستان بر صنعت گردشگری ایران

عوامل اقتصادی، زیست‌محیطی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تأثیر به‌سزایی در توسعه پایدار گردشگری و پیشبرد اهداف گردشگری در هر منطقه دارد. زیرا این عوامل در درازمدت به تأمین منافع مناطق میزبان، گردشگران داخلی و خارجی و حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگی کمک می‌کند.

بدین منظور برقراری تمام جنبه‌های امنیت در گردشگری در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی یکی از دغدغه‌های امروز کارشناسان گردشگری می‌باشد. زمانی که منطقه‌ای امن باشد، فعالیت‌های گردشگری در آن رواج پیدا می‌کند در غیر این صورت به آن مقصد هیچ سفری برنامه‌ریزی نمی‌شود.

به‌عبارت‌دیگر گردشگری و امنیت دو مؤلفه مهم در رونق اقتصادی یک منطقه هستند که با هم ارتباط مستقیم دارند. بنابراین در حال حاضر با وجود مسائل افغانستان، در مرز ایران و افغانستان احساس امنیت وجود ندارد که به‌نوبه خود تأثیر به سزایی در کاهش چشمگیر گردشگران در منطقه شرقی ایران خواهد شد.

همچنین با ورود تعداد زیاد پناهندگان افغانی به ایران احتمال وقوع حوادثی همچون دزدی از گردشگران خارجی بیشتر خواهد شد. بنابراین برای رونق گردشگری باید در حل مشکل عدم احساس امنیت در ایران تلاش‌های زیادی انجام شود.

ویزای تجاری ایران | شرایط و ضوابط اخذ ویزای تجاری ایران

تاثیر مسائل افغانستان بر صنعت گردشگری ایران

تأثیر حضور پناهندگان افغانی بر صنعت گردشگری ایران

نگرش منفی نسبت به پناهندگان افغان در ایران باعث کاهش قابل‌توجهی در ورود گردشگران خارجی به ایران خواهد شد. این نگرش نشان‌دهنده سطوح قابل‌توجهی از بیکاری در ایران و همچنین نگرانی از افزایش قاچاق مواد مخدر و خشونت در مرز ازجمله کشته شدن پرسنل امنیتی مرز ایران است.

خود پناهندگان افغان به‌آسانی اظهار می‌کنند که احساس می‌کنند دیگر در ایران از آن‌ها استقبال نمی‌شود. بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، تعداد شهروندان افغان ثبت‌نام‌شده در ایران در سال 2020 حدود یک‌میلیون نفر است. اما دولت ایران معتقد است که این تعداد بسیار بیشتر است و حدود 2.5 میلیون مهاجر قانونی و غیرقانونی افغانی در ایران ساکن هستند.

در شرایط کنونی با گسترش ویروس کرونا، ورود پناهندگان افغانی باعث افزایش بیماری در ایران می‌شود. به همین دلیل بسیاری از آژانس‌های گردشگری در دیگر کشورها به دلیل ترس از ویروس کرونا سفر به ایران را در برنامه خود قرار نمی‌دهند.

آدرس سفارت‌خانه‌های اروپا در ایران | شماره تماس و ایمیل

تاثیر مسائل افغانستان بر صنعت گردشگری ایران

اهمیت روستاها در صنعت گردشگری ایران

روستاهای ایران یکی از مقصدهای جذاب برای گردشگران خارجی و داخلی می‌باشد. از طرفی روستاها در صنعت گردشگری ایران به دلیل ایجاد فرصت‌های شغلی و کسب درآمد برای مردم روستاها و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی مردم روستایی بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند.

کارشناسان گردشگری بر این باورند که عدم سازمان‌دهی مناطق روستایی به‌منظور گسترش صنعت گردشگری، نه‌تنها پایداری زیست‌محیطی مناطق روستایی را با خطر مواجه می‌کند، بلکه امنیت اجتماعی روستاها را نیز دچار مشکل می‌کند.

در حال حاضر به دلیل آشفتگی سیاسی در افغانستان و پیشروی طالبان در همسایگی استان سیستان و بلوچستان ایران، گذرگاه مرزی میلک در این شهرستان (معروف به زرنج از طرف افغانستان) به‌طور موقت بسته‌شده است. بسته شدن راه‌ها و جاده نه‌تنها تأثیر منفی در تجارت و بازار شهرها و روستاهای مرزی خواهد داشت، بلکه مانع از ورود گردشگران و تاجرانی از کشورهای شرقی به ایران می‌شود.

قلعه کونسیرژری | زندانی سیاه و تاریک که هزاران نفر را به پای گیوتین فرستاد.

تاثیر مسائل افغانستان بر صنعت گردشگری ایران

تأثیر پیشروی طالبان بر قیمت دلار و صنعت گردشگری ایران

با توجه به پیشروی طالبان در افغانستان انتظار می‌رود که تقاضا و قیمت دلار افزایش یابد. یکی از دلایل افزایش قیمت دلار همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان این است که اغلب اتباع افغانی دارایی خود را به دلار تبدیل کرده‌اند تا بتوانند از مرزهای افغانستان عبور کنند.

این عامل باعث افزایش تقاضا برای دلار در افغانستان شده است و درنتیجه منجر به افزایش قیمت دلار در افغانستان و کشورهای اطراف افغانستان می‌شود. این موارد تأثیر حضور طالبان در کشور افغانستان برای بازار ارز ایران است که به‌طور غیرمستقیم بر صنعت گردشگری ایران تأثیر خواهد داشت.

با پیشروی طالبان و مسائل سیاسی حاضر در افغانستان امکان رکود در روند مبادلات تجاری و صادرات از ایران به افغانستان وجود دارد. طی ماه‌های گذشته با سقوط گمرک مرزی ایران و افغانستان به دست طالبان، تجارت ایران با این کشور در مرزهای دوغارون و ماهیرود متوقف‌شده است.

در سال گذشته ایران توانست بیش از سه میلیارد دلار از طریق صادرات به افغانستان کسب درآمد داشته باشد. با کاهش صادرات ایران به افغانستان به‌خصوص در شرایط کنونی ورود ارز به ایران محدودتر از گذشته خواهد شد که این امر به‌طور غیرمستقیم بر صنعت گردشگری ایران تأثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.