مجله ایران

7 دلیل مهم و علمی برای توسعه گردشگری سلامت

اهمیت گردشگری سلامت

گردشگری سلامت با توجه به نوع انگیزه و نیاز گردشگر به آن امروزه گسترش زیادی پیدا کرده است.

بیماری باعث رکود گردشگری سلامت خواهد بود؟

گر چه عامل به وجود آورنده در این گردشگری یعنی بیماری، خود می‌تواند عامل رکود آن نیز باشد!!!

بیماری های همه گیر جهانی یا پاندمی مانند طاعون و وبا آبله و کرونا از جمله بیماری‌هایی است که از گذشته تاکنون موجبات رکود صنعت گردشگری از جمله گردشگری پزشکی و سلامت را فراهم نموده اند.

بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری یکی از هدف هایی که می‌تواند گردشگر را جذب کند تا سفر کند مسافرت به منظور بهبود و سلامتی است. عواملی مانند تغییر در ارزش های مصرف کنندگان، تغییرات زندگی، مسن تر شدن جمعیت و اقتضائات سیستم خدمات بهداشتی را از عوامل اصلی ظهور گردشگری سلامت می‌توان دانست.

جایگاه ایران در گردشگری سلامت

اهمیت گردشگری سلامت

دلایل اهمیت دادن به توسعه گردشگری سلامت

دلایل اهمیت دادن به توسعه گردشگری سلامت سلامت یکی از انواع رو به رشد گردشگری در سراسر جهان است. در جریان رشد سریع این را گردشگری دولت‌ها و بخش خصوصی فعالانه درصد توسعه کسب و کارهای گردشگری سلامت به عنوان بخش جدیدی در بازار هستند. انواع گردشگری سلامت را بشناسیم.

با بررسی ویژگی های اقتصادی گردشگری سلامت موارد متعددی را می یابیم که هر کدام به نوبه خود توسعه این و گردشگری را توجیه پذیر می نماید. این عوامل که در زیر نیز به آنها پرداخته می‌شود باعث می‌شود که  توجه به گردشگری سلامت در کشور توجیه پذیر باشد:

1- رشد تضمینی تقاضای گردشگری سلامت

امروز عوامل بسیاری موجب رشد بیش از پیش بازار گردشگری سلامت شده است. اما پیری جمعیت و افزایش امید به زندگی عامل کلیدی رشد این بازار هستند. اما چگونه؟

  • پیری جمعیت: ساختار جمعیت یکی از عواملی است که می تواند توسعه گردشگری سلامت را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارتی میان ترکیب سنی جمعیت و تمایل برای انجام سفر به منظور حفظ یا بهبود سلامتی رابطه قوی وجود دارد.

رشد در جمعیت مسن جهانی به مفهوم افزایش بازار در دسترس برای افرادی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند و متعاقباً برای انجام سفر با چنین دلایلی حاضر به پرداخت هزینه هستند.

به علاوه این که جمعیت مسن را غالباً افرادی تشکیل می دهند که برای انجام سفر استطاعت مالی دارند. بیشترین سهم را در افزایش سن جهانی به کشورهای منطقه آسیا تعلق دارد.

  •  افزایش امید به زندگی: این مورد نیز بر تقاضای گردشگری سلامت تاثیر دارد به این صورت که امید به حیات طولانی‌تر انگیزه‌های حفظ سلامتی فرد و در نتیجه تمایل وی به انجام سفر با چنین هدفی را افزایش می دهد. چرا که این عوامل گواهی بر رشد تضمینی تقاضا برای گردشگری سلامت به شمار می‌روند.

2- بالا بودن ضریب تکاثری گردشگری سلامت

در گردشگری سلامت با دو موضوع گردشگری و سلامتی در ارتباط هستیم. که هر کدام به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند.

یک توریست سلامت در مرحله اول نیاز به امکانات گردشگری مثل ویزا وسیله حمل و نقل هتل راهنما بازدید از جاذبه های گردشگری و غیره دارد.

در مرحله بعد خدمات پزشکی خدماتی است که توریست سلامت دریافت می کند که، می تواند این خدمات را از بیمارستانها یا مراکز درمانی و غیره دریافت کند و در نتیجه برخوردار شدن از چنین امکاناتی با توجه به طول دوره درمان معمولاً دو تا سه برابر اقامت یک توریست که معمولی است و گاه تا ماه‌ها به طول می انجامد.

باعث ایجاد درآمد ارزی و ایجاد اشتغال به صورت فزاینده و تکاثری می شود. در نتیجه باعث می شود که اقتصاد جامعه محلی دچار تحول شده و از یک طرف ایجاد شغل می‌کند و از طرف دیگر با امکانات زیربنایی که به خاطر حضور تروریست‌ها ایجاد شده باعث ایجاد آثار مثبت اقتصادی در منطقه می‌شود و این ویژگی گردشگری سلامت را به فرصتی بی نظیر در جهت رونق اقتصادی مقصد تبدیل می کند.

3- فصلی نبودن تقاضای گردشگری سلامت

گردشگری تندرستی و درمانی افراد هر چند مدت یک بار سفر را با هدف شناسایی در اسپا و تجربه یک ماساژ سنتی برای دور شدن از تنش‌ها و فشار زندگی برنامه ریزی می کند. در گردشگری پزشکی فصلی نبودن خدمات بیشتر نمود پیدا می‌کند چون این افراد به اجبار و ضرورت مشتریان این صنعت می شود.

4- قابلیت پیش بینی و کنترل تقاضای گردشگری سلامت

به خاطر ضروری بودن ماهیت گردشگری سلامت به خصوص در ماه پزشکیان مشتری مجبور به استفاده از این محصول می شود.

تقاضای گردشگری سلامت کمتر از انواع دیگر گردشگری تحت تاثیر دیگر متغیرهای اقتصادی مانند افزایش نرخ ارز مقصد نسبت به مدد و یا کاهش درآمد قابل تصرف قرار می‌گیرد و نسبت به بحران های اقتصادی مقاومت بیشتری نشان می‌دهد و در نتیجه پیش بینی پذیری و کنترل پذیری گردشگری سلامت در اینجا تحقق پیدا می‌کند

5- درآمد بالای گردشگری سلامت

از آنجایی که گردشگران سلامت معمولاً اقشار مرفه و تحصیلکرده هستند و ممکن است سفرهایش آن طولانی‌تر از گردشگران معمولی باشد و خارج از آن به طور چشمگیری بیش از متوسط مخارج سایر توریست‌ها است.

که در نتیجه تاثیرات اقتصادی زیادی داشته و توسعه پایدار مقاصد را تضمین می‌کنند. به خصوص اینکه معمولا گردشگران پزشکی یک نفر را به عنوان همراه با خود دارد، که این امر موجب افزایش دو چندان درآمد این صنعت می شود.

6- اشتغال زایی گردشگری سلامت

گردشگری سلامت ایجادکننده تقاضا برای صنایع فعال در دو حوزه گردشگری و سلامتی است. اشتغال زایی در حوزه گردشگری جاذبه‌ها رویدادها اقامتگاه‌ها حمل و نقل رستوران پذیرایی خرده فروشی ها خدمات تفریحی و غیره است.

اشتغال زایی در حوزه سلامت شامل نهادهای متعدد همچون انواع مراکز پزشکی و درمانی، مراکز تندرستی ، ارائه‌دهندگان خدمات بیمه و غیر را پوشش می دهند.

7- ماندگاری طولانی گردشگران سلامت در مقصد

راهنمای گردشگران سلامت به تلفیق سلامت با دیگر انواع گردشگری نظیر تفریح و زیارت موجب می شود تا  مدت زمان این این توریست ها نسبت به متوسط اقامت گردشگران معمولی طولانی تر باشد و در نتیجه عواید اقتصادی بیشتری را نسبت به سایر انواع گردشگری برای مقصد است به بارمی آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.