مجله فرانسه

بخش ایرانی موزه لوور | آثار موجود ایرانی در معروف‌ترین موزه پاریس + ویدیو

بخش ایرانی موزه لوور

موزه لوور که در شهر پاریس واقع شده است، یکی از معتبرترین موزه های اروپا و جهان است که بیش از 35000 شی را در خود جای داده است. تالار ایرانیان محل نگهداری آثار باستانی ایران در موزه لوور است که در آن شاهکارهای هنری ارزشمندی از ایران به چشم می خورد.

شاید اولین چیزی که بعد از بازدید از این سالن شما را شگفت زده می کند، تعداد بالای آثار باشد. این موزه حدود 2500 اثر ملی ایران را در خود جای داده است. در این سالن می توانید اشیای بزرگ و کوچک را ببینید و از هنر و فرهنگ غنی ایرانی لذت ببرید.

برای دیدن این موزه زیبا در تورهای فرانسه آژانس ژیوار شرکت کنید.

جالب است بدانید که بیشتر آثار ایرانی در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در زمان قاجار از کشور حذف شدند.

این روزها، موزه لوور بقایای شوش را در زمره با ارزش‌ترین دارایی های خود می داند. اما بر خلاف فیلم های پرفروش آن، از جمله مونالیزا (پربازدیدترین اثر هنری موزه، که برای آن تابلوهایی از ورودی هرم اصلی به خود تابلو گذاشته است)، و مجموعه اسلامی (که 30000 فوت مربع وسعت دارد)، اتاق های کاخ داریوش کمتر بازدید شده و به سختی پیدا می شوند.

راهنمای دریافت ویزای شینگن فرانسه را در اینجا بخوانید.

برای رسیدن به آنجا، از پله برقی در ورودی پاساژ ریشلیو در زیر هرم بروید، به راست بپیچید و وارد بخش باستانی خاور نزدیک شوید، مجموعه‌ای سخت که 9000 سال از پیش از تاریخ تا اوایل دوره اسلامی را در بر می‌گیرد و منطقه‌ای از شمال آفریقا را پوشش می‌دهد.

شوش مرکز آجرسازی هنری بود. فریزهای بزرگ و تزئینی از آجرهای لعابدار چند کروم، که برخی از آنها به صورت نقش برجسته شکل گرفته اند، دیوارها را می چینند و مانند پازل های غول پیکر از هزاران قطعه کنار هم قرار گرفته اند. در یکی از دیوارها کماندارانی با ریشو با لباس‌های گران‌بها نشان داده می‌شود که در حین راهپیمایی، کمان، کتک و نیزه حمل می‌کنند. برخی دیگر شیرهای عضلانی را به تصویر می کشند که دهانشان در حالی که دندان هایشان را برهنه می کنند باز است. گریفون با سر، بدن و پاهای شیر، پاهای عقب عقاب و شاخ قوچ. و گاو نر بالدار در فریزها از لعاب های خیره کننده فیروزه ای، سبز، قهوه ای، سفید و زرد استفاده شده است.

دستگیره بز بالدار

دسته ای از قرن چهارم قبل از میلاد دستگیره‌ای به شکل یک بز بالدار. از نقره و طلا ساخته شده، آنقدر ظریف که انگار در حال پرواز است.

بخش ایرانی موزه لوور

ستون سنگ آهکی

که بالای آن با دو گاو نر زانو زده تزئین شده است. سی و شش ستون از این ستون‌ها زمانی، پشت بام سالن تماشاگران کاخ داریوش در شوش بود.

بخش ایرانی موزه لوور

مجسمه ملکه ناپیراسو

همسر پادشاه اونتاش-ناپیریشا یکی از بقایای تمدن ایلامی است که در شوش یافت شد.

بخش ایرانی موزه لوور

قانون حمورابی، پادشاه بابل

این ستون سنگی بزگ از جنس بازالت بوده و در قرن 18 پیش از میلاد به فرمان پادشاه بابِل ساخته شده‌است که کامل‌ترین چکیده قانونی در عهد بین‌النهرین می‌باشد. این قانون شامل 282 قانون، از جمله قوانین مربوط به تجارت، برده داری، دزدی، نرخ بهره، فرض برائت و اصل “چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان” است که با مجازات های درجه بندی شده توسط موقعیت اجتماعی متخلف تعیین می شود.

استوانه‌ی منقش به رمز و قوانین حمورابی

یک استوانه سنگی سیاه به ارتفاع هفت فوت، که به شکل انگشت اشاره و منقوش به رمز حمورابی می‌باشد.

کد حمورابی، نظام حقوقی بابلی در بین النهرین باستان، به خط میخی در آن حک شده است. این سنگ که مربوط به حدود 1750 قبل از میلاد است، غارت شد و در اواسط قرن 12 قبل از میلاد به شوش بازگردانده شد.

شیر فریزشده از کاخ داریوش اول

بخش ایرانی موزه لوور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.