دسته‌بندی نشده

سرنوشت غم‌انگیز بزرگترین هواپیمای جهان

بزرگترین هواپیما جهان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از بزرگترین هواپیما‌ی تجاری جهان در کجا قرار دارد؟ و چگونه می‌توان عنوان بزرگترین هواپیما‌ جهان را کسب کند؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره بزرگترین هواپیما جهان بیشتر بدانیم که از اخبار داغ امروزی نیز دور نیست.

تاریخچه بزرگترین هواپیما جهان

بزرگترین هواپیما جهان

در دهه ‍1960 و 1970 میلادی اتحاد جماهیر شوروی در برنامه رقابت فضایی با ایالات متحده آمریکا این هواپیما را طراحی کرد. در پروژه بوران هدف از ساخت بزرگترین هواپیما جهان حمل شاتل‌های فضایی بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این پروژه به پروژه‌ی حمل و نقل تجاری و عمرانی تغییر کرد.

تنها یک AN-225 تا کنون ساخته شده‌است. نسخه دوم و مدرن‌تر این هواپیما در دهه 1980 تولید شد اما این پروژه پس از 20 سال کنار گذاشته شد. هواپیما‌ی AN-225  به عنوان بزرگترین هواپیمای جهان  شناخته می‌شود. شاید بخواهید کمی بیشتر درباره معرفی انواع هواپیما‌ها بخوانید.

ابعاد هواپیمای مری

بزرگترین هواپیما جهان

محفظه بار در AN-225 Mriya دارای طول کلی چشمگیر 142.1 فوت، عرض تقریباً 21 فوت و ارتفاع داخلی حدود 14 فوت است که باعث می‌شود انبار بار در این هواپیما به اندازه کافی جادار باشد تا بتواند 50 اتومبیل را حمل کند!

این هواپیما می‌تواند در مجموع  551000 پوند محموله را با سرعت 528 مایل در ساعت حمل کند. هواپیمای مری دارای 6 موتور پر‌قدرت است که به سبب آن می‌تواند محموله‌های تجاری بسیاری را جا‌به‌جا کند. شاید برایتان مقاله همه چیز در مورد امنیت پرواز جالب باشد.

اهمیت غول پیکرترین هواپیمای جهان

بزرگترین هواپیما جهان

آنتونوف در طول دوران 30 سال خدمتش توانست خدمات بسیاری را برای مردم ارائه دهد. در سال 1399 شمسی همزمان با شیوع کرونا پرواز‌های خود را برای فراهم کردن تجهیزات پزشکی از چین به اروپا آغاز کرد. آخرین ماموریت AN-225 در15 بهمن 1400 به مقصد دانمارک رقم خورد.

هزینه خرید هواپیما آنتونوف

بزرگترین هواپیما جهان

آنتونوف AN-225 Mirya بین 250 تا 300 میلیون دلار ارزش دارد که اگرچه گران است، اما با توجه به توانایی منحصر به فرد آن در حمل باری که سایر هواپیماها نمی‌توانند حمل کنند، قابل درک است.

اگر بار مورد نظر را نتوان از طریق کشتی جابه جا کرد و به مقصد مورد نظر انتقال داد. هزینه چارتر بار در Antonov AN-225 Mriya به عوامل مختلفی مانند وزن و نوع محموله حمل و نقل و طول و مسیر سفر بستگی دارد.

وضعیت فعلی بزرگترین هواپیمای جهان

بزرگترین هواپیما جهان

این هواپیما در فرودگاه هیوستون جهت تعمیر و نگه‌داری پارک شده‌ بود با توجه به شروع جنگ و صحبت های مسئولین جهت انتقال به آلمان متاسفانه به فرودگاه دیگری منتقل نشد.

در جریان جنگ میان روسیه و اوکراین این هواپیما غول پیکر در فرودگاهی در نزدیکی اوکراین قرار داشت و به شدت آسیب دید آن گونه که مقامات روسی اعلام کردند نماد افتخار اوکراین تخریب شده‌است.

جمع بندی

بزرگترین هواپیما جهان

Antonov An-225 Mriya یک هواپیمای حمل و نقل بار سنگین با شش موتور و استراتژیک است که توسط دفتر طراحی آنتونوف (ADB) اوکراین طراحی و ساخته شده است. اصطلاح مریا به کلمه رویا اشاره دارد. نام آن در گزارش ناتو آن قزاق است.

آنتونوف مری غول پیکرترین هواپیما‌ی جهان خدمات بسیاری به در جریان کرونا به مردم اروپا کرده‌است و نقشی بارزی در کمک رسانی داشته‌است. این هواپیما در فرودگاه هاستون جهت تعمیر و نگه‌داری پارک شده‌ بود که با شروع جنگ در اوکراین متاسفانه به شدت آسیب دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.