ژیوارنامه

بزرگترین کشور جهان کجاست؟

بزرگترین کشور جهان

بزرگترین کشور جهان روسیه است و بعد از آن کانادا در مرتبه دوم قرار می‌گیرد. کشور روسیه با مساحت 17.130.000 کیلومتر مربع جمعیتی معادل145.805.947 در خود جای داده است؛ اکثر جمعیت این کشور در مناطق حاصلخیز و پایتخت این کشور یعنی مسکو ساکن هستند. شهر مسکو و سن پترزبورگ دو مرکز مالی و فرهنگی مهم این کشور می‌باشند.

کشور روسیه به علت وسعت پهناور خود از تنوع آب و هوایی بالایی برخوردار است و اقوام متفاوتی که با آداب و رسوم خاص خود در کشور زندگی می‌کنند را می‌توان در قسمت‌های مختلف این کشور یافت.

موقعیت جغرافیایی بزرگترین کشور جهان

کشور روسیه را می‌توان به عنوان کشور فرا‌قاره‌ای شناخت چراکه 77 درصد از مساحت شمالی روسیه درقاره آسیا قرار گرفته است و 23 درصد مساحت شمال شرقی این کشور در قاره اروپا قرار دارد که حدود 40 درصد از جمعیت ساکن در قاره اروپا را تشکیل می‌دهد. روسیه به سبب وسعتی که دارد 11 منطقه زمانی را در بر می‌گیرد. شاید خواندن مقاله عجیب‌ترین و خطرناک‌‌ترین جاذبه‌های دنیا برای شما جالب باشد.

این کشور از شمال و شرق به اقیانوس‌های منجمد شمالی و اقیانوس آرام محدود می‌شود و در شمال غربی با دریای بالتیک در سنت پترزبورگ  همجوار شده است و در در شرق به لهستان و لیتوانی نیز نزدیک است. روسیه از جنوب با کره شمالی، چین، مغولستان و قزاقستان، آذربایجان و گرجستان همسایه است. از جنوب غربی و غرب با اوکراین، بلاروس، لتونی و استونی و همچنین فنلاند و نروژ هم مرز است. آیا می‌دانید سردترین نقطه جهان کجاست؟

بزرگترین کشور جهان

جایگاه فرهنگی و اجتماعی روسیه

روسیه  از منظر علم و هنر دارای جایگاه ویژه‌ای است، چراکه از مراکز شکوفایی هنرمندان و نوسیندگان بی‌مانندی در طول تاریخ بوده‌است. قبل از انقلاب جماهیر شوروی، افرادی مانند آنتون چخوف، الکساندر پوشکین، لئو تولستوی، نیکولای گوگول، فئودور داستایوفسکی و پیوتر ایلیچ چایکوفسکی آثار بی‌نظیری در زمینه ادبیات و موسیقی تولید کردند.

پس انقلاب 1295 شمسی در آثار شخصیت‌های برجسته‌ای مانند رمان نویسان ماکسیم گورکی، بوریس پاسترناک و الکساندر سولژنیتسین و آهنگسازان دیمیتری شوستاکوویچ و سرگئی پروکوفیف تغییراتی منعکس شد.

در دوران پسا کمونیسم محبوبیت هنرمندانی مانند شاعران ولادیمیر مایاکوفسکی و آنا آخماتووا افزایش یافت و در عین حال استعداد‌های جدیدی مانند رمان نویس ویکتور پلوین و نویسنده و روزنامه نگار تاتیانا تولستایا درخشیدند.

بزرگترین کشور جهان

عجایب بزرگترین کشور جهان

جالب است بدانید کمترین دما در خارج از قطب شمال و جنوب در روسیه ثبت شده است ، یخبندان دائمی حدود 4 میلیون مایل مربع (10 میلیون کیلومتر مربع) را در بر می‌گیرد که توسعه شهری را در این کشور دشوار می‌کند.

رودخانه ولگا که به عنوان طولانی‌ترین رودخانه اروپا شناخته می‌شود در روسیه قرار گرفته است و همچنین عمیق ترین دریاچه جهان، دریاچه بایکال نیز در این کشور قرار گرفته است. این دریاچه که به عنوان “مروارید سیبری” شناخته می‌شود، یک مقصد تعطیلات محبوب برای کسانی است که می‌خواهند از طبیعت و آرامش لذت ببرند.

سن‌پترزبورگ و مسکو از دیدنی‌ترین شهر های جهان محسوب می‌شوند که در بزرگترین کشور جهان قرار گرفته‌اند. شهر مسکو را به عنوان شهر همیشه بیدار نیز می‌شناسند. جاذبه‌های منحصر به فرد و خیره‌کننده‌ای هر ساله میلیون‌ها از گردشگر را  از سراسر جهان برای بازدید به این شهر‌‌ها می‌کشاند.

بزرگترین کشور جهان

معروف‌ترین تعطیلات در بزرگترین کشور جهان

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، بیشتر آداب و رسوم و سنت‌های گذشته امپراتوری روسیه سرکوب شد اما با آغاز دهه 1358و اصلاحات میخائیل گورباچف ​​محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی را کاهش یافت و باردیگر آداب و رسوم قدیمی جلوه‌گر شد.

بسیاری از جشن‌ها و رسوم  همراه با غذا‌های سنتی است در این جشن‌ها آقایان معمولاً یک پیراهن آستین بلند قرمز یا آبی با یقه گرد و گلدوزی شده می‌پوشند، در حالی که خانم‌ها سارافون قرمز یا سبزی به همراه جلیقه دهقانی با آستین بلند بر روی آن می‌پوشند و روسری بلندی به نام  کوکوشنیک می‌بندند.

ماسلیانیتسا( هفته پنکیک)، قدیمی‌ترین تعطیلات روسیه است که پایان زمستان را نشان می‌دهد. در طول جشن پنکیک نماد خورشید با خاویار ماهی‌های مختلف، آجیل، عسل، و سایر تزئینات و مخلفات سرو می‌شود.

بزرگترین کشور جهان

جمع بندی

همواره درباره تاریخ پرتلاطم روسیه بسیار شنیده‌ایم و در عصر حاضر نیز شاهد جنگ روسیه و اوکراین هستیم. در این مقاله بیشتر به سایر جنبه های بزرگترین کشور جهان پرداخته شد جاذبه‌هایی  که تنها در روسیه می‌توان یافت.

بزرگترین کشور جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.