مجله ایتالیا

زندگی کریستف کلمب | سفر شگفت انگیز کلمب از جزایر قناری به غرب زمین

کریستف کلمب

کریستف کلمب، کاشف ایتالیایی، «دنیای جدید» قاره آمریکا را در سفری تحت حمایت پادشاه فردیناند اسپانیا در سال 1492 کشف کرد.

کریستف کلمب که بود؟

کریستف کلمب کاوشگر و دریانورد ایتالیایی بود. در سال 1492، او با کشتی‌های پینتا و نینا در کنار کشتی‌های سانتا ماریا از اسپانیا و اقیانوس اطلس عبور کرد و امیدوار بود راهی جدید به هند پیدا کند.

بین سال‌های 1492 و 1504، او در مجموع چهار سفر به دریای کارائیب و آمریکای جنوبی انجام داد و به خاطر گشودن قاره آمریکا به روی استعمار اروپا، مورد سرزنش قرار گرفت.

کریستف کلمب

سال های اول زندگی کلمب

کلمب در سال 1451 در جمهوری جنوا، بخشی از ایتالیای فعلی به دنیا آمد. در 20 سالگی به لیسبونِ پرتغال نقل مکان کرد و بعداً در اسپانیا اقامت گزید، که تا پایان عمر خانه او باقی ماند.

کلمب ابتدا در نوجوانی به دریا رفت و در چندین سفر تجاری در دریای مدیترانه و دریای اژه شرکت کرد. یکی از این سفرها، به جزیره خیوس، در یونان امروزی، او را به نزدیک ترین سفری که تا به حال به آسیا می رساند، رساند. اولین سفر او به اقیانوس اطلس در سال 1476 تقریباً به قیمت جان او تمام شد زیرا ناوگان تجاری که با آن دریانوردی می‌کرد مورد حمله افراد خصوصی فرانسوی در سواحل پرتغال قرار گرفت. کشتی او سوخت و کلمب مجبور شد تا ساحل پرتغال شنا کند.

او به لیسبونِ پرتغال راه یافت و سرانجام در آنجا ساکن شد و با فیلیپا پرسترلو ازدواج کرد. این زوج در حدود سال 1480 صاحب یک پسر به نام دیگو شدند. همسرش بعد از مدتی درگذشت و کلمب به اسپانیا نقل مکان کرد. او یک پسر دوم به نام فرناندو داشت که در سال 1488 به دنیا آمد. پس از شرکت در چندین سفر دیگر به آفریقا، کلمب در مورد جریان‌های اقیانوس اطلس که از جزایر قناری به سمت شرق و غرب جریان دارد، آگاهی یافت.

مسیر کلمب

جزایر آسیایی نزدیک چین و هند به خاطر ادویه‌ها و طلاهایشان افسانه بودند و آنها را به مقصدی جذاب برای اروپایی‌ها تبدیل کرده بود، اما تسلط مسلمانان بر مسیرهای تجاری از طریق خاورمیانه سفر به شرق را دشوار می‌کرد.

کلمب مسیری را ابداع کرد تا از طریق اقیانوس اطلس به سمت غرب حرکت کند تا به آسیا برسد، با این باور که این مسیر سریعتر و ایمن‌تر خواهد بود. او زمین را یک کره و فاصله بین جزایر قناری و ژاپن را حدود 2300 مایل تخمین زد.

بسیاری از متخصصان دریایی کلمبوس با این نظر مخالف بودند. زیرا آنان معتقد بودند که فاصله واقعی بین جزایر قناری و ژاپن در حدود ۱۲،۲۰۰ کیلومتر مربع خواهد بود. آن‌ها عقیده داشتند که سفر به سوی غرب از اروپا یک مسیر آبی بی‌وقفه خواهد بود. زندگی‌نامه‌ استیون هاوکینگ را از دست ندهید.

کریستف کلمب

کلمب چه زمانی آمریکا را کشف کرد؟

در 12 اکتبر 1492، پس از 36 روز دریانوردی به سمت غرب در سراسر اقیانوس اطلس، کلمب و چند خدمه پا به جزیره‌ای در باهاما امروزی گذاشتند و ادعا کردند که آن اسپانیا است.

در آنجا، خدمه او با گروهی از بومیان روبرو شدند که برای تجارت با ملوانان آنجا بودند و مهره‌های شیشه‌ای، توپ‌های پنبه‌ای، طوطی‌ها و نیزه‌ها را مبادله می‌کردند. اروپایی‌ها همچنین متوجه تکه‌هایی از طلا شدند که بومیان برای زینت می‌پوشیدند.

کلمب و مردانش به سفر خود ادامه دادند و از جزایر کوبا (که فکر می کرد سرزمین اصلی چین است) و هیسپانیولا (هائیتی و جمهوری دومینیکن کنونی که کلمب فکر می کرد ممکن است ژاپن باشد) بازدید کردند و با رهبران جمعیت بومی ملاقات کردند.

در این مدت، کشتی سانتا ماریا در صخره‌ای در سواحل هیسپانیولا شکسته شد. با کمک برخی از ساکنان جزیره، مردان کلمب آنچه را که می‌توانستند نجات دادند و شهرکِ ویلا د لا نویداد (“شهر کریسمس”) را با الوارهای کشتی ساختند.

او که متقاعد شده بود اکتشافش به آسیا رسیده است، با دو کشتی باقیمانده راهی خانه شد. در بازگشت به اسپانیا در سال 1493، کلمب گزارشی درخشان و تا حدی اغراق آمیز ارائه کرد و دربار سلطنتی به گرمی از او استقبال کرد.

کریستف کلمب

سفر نهایی کلمب

پس از متقاعد کردن پادشاه فردیناند، کلمب آخرین سفر خود را در سال 1502 انجام داد و در امتداد ساحل شرقی آمریکای مرکزی در جستجوی ناموفق برای یافتن مسیری به اقیانوس هند سفر کرد.

طوفان یکی از کشتی‌های او را غرق کرد و ناخدا و ملوانانش را در جزیره کوبا غرق کرد. در این مدت، ساکنان محلی جزیره که از رفتار ضعیف اسپانیایی‌ها و وسواس نسبت به طلا خسته شده بودند، از دادن غذا به آنها خودداری کردند.

در جرقه ای از الهام، کلمب با یک سالنامه مشورت کرد و نقشه ای برای “تنبیه” جزیره نشینان با از بین بردن ماه طراحی کرد. در 29 فوریه 1504، یک ماه گرفتگی بومیان را به اندازه کافی نگران کرد تا تجارت با اسپانیایی‌ها را دوباره برقرار کنند. سرانجام یک گروه نجات رسید که توسط فرماندار سلطنتی هیسپانیولا در ژوئیه فرستاده شد و کلمب و افرادش در نوامبر 1504 به اسپانیا بازگردانده شدند.

در دو سال باقی مانده از زندگی خود پس از آخرین سفر خود به قاره آمریکا، کلمب برای بازیابی عناوین از دست رفته خود تلاش کرد. اگرچه او برخی از ثروت‌های خود را در ماه مه 1505 به دست آورد، عناوین او هرگز بازگردانده نشدند.

زندگی‌نامه‌ی ماری کوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.