ژیوارنامه

قدیمی ترین نقشه‌های جهان که در سال‌ها پیش رسم شده‌اند

قدیمی ترین نقشه‌های جهان

فقط دنیای امروزی از نقشه‌کشی و معماری کاغذی استفاده نمی‌کند. افراد زیادی در دوران قدیم وجود داشتند که از دانش کافی برخوردار بودند. این افراد توانستند نقشه‌هایی از جهان را رسم کنند که تا امروز نیز آثار آن نقشه باقی‌مانده است. آیا مطلع هستید که قدیمی ترین نقشه‌های جهان در چه قرنی ترسیم‌شده‌اند؟ ترسیم این نقشه‌ها به دست چه کسانی انجام‌شده است؟ و اینکه آیا هنوز اثری از این نقشه‌ها در حال حاضر وجود دارد؟ اگر دنبال جواب این سؤالات هستید، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

3 نقشه گنج در ایتالیا | شکارچیان گنج از کجا شروع می‌کنند؟

سال‌های زیادی است که آدم‌ها نقشه‌های زیادی از دنیا را رسم می‌کنند. قدمت نقشه‌کشی به دوران باستان، زمانی که نقاشی‌های باستانی داخل غارها رسم می‌شدند، برمی‌گردد. اولین نقشه‌هایی که رسم می‌شد بیانگر موقعیت ستاره‌ها بود و شکل صورت‌های فلکی را در آن زمان نشان می‌داد. رفته‌رفته زمانی که علم انسان‌ها پیشرفت کرد، نخستین نقشه‌ها نیز ترسیم شدند. این یونانیان باستان بودند که باعث گسترش دانش جغرافیایی بودند. آن‌ها همچنین دانش و علم خود را درباره جهان در اختیار عموم گذاشتند؛ اما تمام نقشه‌های یونانی که در آم زمان ترسیم شدند، اکنون قابل‌دستیابی نیستند؛ اما بعدها تاریخ شناسان و جغرافی‌دانان توانستند که با دست‌نوشته‌های دقیقی و با جزئیاتی که از یونانی‌ها باقی‌مانده بود، این نقشه‌ها را دوباره بازسازی کنند.

نقشه استرابو یکی از قدیمی ترین نقشه‌های جهان

 زمان ترسیم نقشه استرابو نامشخص است و گمان می‌رود که این زمان ترسیم این نقشه به حدود 20 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این نقشه در کشور آناتولی یا ترکیه امروزی در دوران انتقال جمهوری روم به امپراتوری روم رسم شده است. خالق این نقشه قدمی اِسترابو می‌باشد که یک جغرافیدان، تاریخدان و فیلسوف یونانی در آن زمان بوده است. جنس این نقشه از پوست و برای ترسیم آن از جوهر استفاده‌شده است. مناطقی که در این نقشه ترسم شده و نشان می‌دهد، مناطق شناخته‌شده برای یونانیان و رومیان باستان می‌باشد. اندازه این نقشه 24 در 36 اینج است. استرابو برای کشیدن این نقشه به مناطق زیادی از جهان سفر کرد تا دنیا را از نزدیک‌تر ببیند و بهتر بشناسد.

نقشه استرابو یکی از قدیمی ترین نقشه‌های جهان

نقشه استرابو یکی از قدیمی ترین نقشه‌های جهان

نقشه اراتوستن

نقشه اراتوستن در بین سال‌های ۲۷۶ تا ۱۹۴ پیش از میلاد مسیح در کشور یونان باستان ترسیم‌شده است. کسی که این نقشه را خلق کرده است، اِراتوستِن، یک ریاضیدان، جغرافیدان، شاعر، ستاره‌شناس و نظریه‌پرداز موسیقی اهل یونان می‌باشد. جنس این نقشه نیز از پوست است و برای ترسیم آن از جوهر استفاده‌شده است. مناطقی که این نقشه نشان می‌دهد، نقشه‌ی اصلاح‌شده از مناطق شناخته‌شده‌ در دوران یونان باستان می‌باشد. بااینکه در آن زمان یونانیان باستان بیشتر نقشه‌های جهان را رسم می‌کردند و روی بیشتر سرزمین‌ها مطالعه انجام می‌دادند، اما در آن زمان اِراتوستِن (Eratosthenes) را به‌عنوان پد جغرافیا می‌شناختند. اِراتوستِن به‌جز اینکه یک جغرافی‌دان بود، بلکه یک ریاضیدان و ستاره‌شناس با دانش و آگاهی زیاد بود که اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از نقشه جهان را برای مردم آن زمان فاش کرد.

نمایشگاه نقشه کشی ICC  فلورانس | تاریخ و محل برگزاری

نقشه اراتوستن

نقشه اراتوستن

نقشه هکاتئوس

نقشه هکاتئوس در بین سال‌های ۵۵۰ تا ۴۷۶ پیش از میلاد مسیح در شهر میلِتوس در یونان باستان، منطقه‌ای در ترکیه‌ی امروزی ترسیم‌شده است. جنس استفاده‌شده و مواد ترسیم این نقشه همچنان نامشخص است. این نقشه نیز مناطق شناخته‌شده‌ در دوران یونان باستان را نشان می‌دهد.

نقشه هکاتئوس

نقشه هکاتئوس

نقشه آناکسیماندر قدیمی ترین نقشه‌ جهان در یونان باستان

نقشه آناکسیماندر در بین سال‌های ۶۱۰ تا ۵۴۶ پیش از میلاد مسیح در شهر میلِتوس در یونان باستان، منطقه‌ای در ترکیه‌ی امروزی کشیده شده است. خالق این نقشه، آناکسیماندر می‌باشد که یک فیلسوف پیشاسقراطیِ یونانی است. جنس و مواد استفاده‌شده برای ترسیم این نقشه مشخص نیست اما آن‌طور که تاریخ شناسان و جغرافی‌دانان می‌گویند، برای رسم آن از یک صفحه‌ی فلزی قلم‌زنی‌ استفاده کرده‌اند. همچنین این نقشه نشان‌دهنده مناطق شناخته‌شده‌ در دوران یونان باستان می‌باشد.

خدایان یونان | قدرمندترین خدای یونانیان + لیست خدایان یونان

نقشه آناکسیماندر قدیمی ترین نقشه‌ جهان در یونان باستان

نقشه آناکسیماندر قدیمی ترین نقشه‌ جهان در یونان باستان

نقشه جهان بابل قدیمی ترین نقشه‌ جهان از بابل کشور عراق

نقشه جهان بابل در قرن ۶ پیش از میلاد مسیح در شهر بابِل، عراق کشیده شده است. هیچ‌کس نمی‌داند که خالق این نقشه چه کسی است. برای ترسیم این نقشه از لوح خشتیِ حکاکی شده استفاده کرده‌اند. مناطقی که در این نقشه رسم شده است، مناطق شناخته‌شده‌ در دوران تمدن باستانی بابِل را برای شما به نمایش می‌گذارد.

نقشه جهان بابل قدیمی ترین نقشه‌ جهان از بابل کشور عراق

نقشه جهان بابل قدیمی ترین نقشه‌ جهان از بابل کشور عراق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.