ژیوارنامه

عجیب ترین مرز کشورهای جهان

کشورها در مساحت‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند. بعضی از کشورها آن‌قدر خوش‌شانس هستند که می‌توانند مساحت عظیمی را پوشش دهند، درحالی‌که برخی دیگر واقعاً کوچک هستند. برخی از کشورها به‌وضوح شکل مشخصی دارند؛

درحالی‌که برخی دیگر این‌گونه نیستند. به همین دلیل است که وقتی به نقشه نگاه می‌کنید انواع مختلفی از مرزها را مشاهده خواهید کرد.

برخی از آن‌ها به‌وضوح تعریف می‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر واقعاً ظاهری غیرطبیعی دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی عجیب ترین مرزهای جهان بپردازیم:

عجیب ترین مرز کشورهای جهان

ایتالیا و اسلوونی

پس از جنگ جهانی اول، ایتالیا بخشی از امپراتوری اتریش – مجارستان را که در جنگ شکست‌خورده بود، به دست آورد. بااین‌حال، در جنگ جهانی دوم، ایتالیا پس از شکست در جنگ، بیشتر زمین‌های خود را که در جنگ قبلی فتح کرده بود، به‌جز تریست از دست داد.

در سال 1947، تریست به یک دولت‌شهر مستقل تبدیل شد اما این وضعیت تنها 7 سال به طول انجامید. در سال 1954 این کشور کوچک بین ایتالیا و یوگسلاوی تقسیم شد.

مرز زمینی انگلستان با اتحادیه اروپا

یکی از جالب‌ترین نکات راجع به اسپانیا که احتمالاً نمی‌دانستید این است که مرز مشترک زمینی با انگلستان دارد، یعنی انگلستان به اتحادیه اروپا متصل است. جبل‌الطارق بخشی از قلمروی انگلستان محسوب می‌شود.

از سال 1704 پس از جنگ، اسپانیا بخشی از این منطقه را تصاحب کرد و ادعا نمود که آن شبه‌جزیره بخشی از قلمرو خود است.

با قدیمی‎‌ترین کفش جهان آشنا شوید.

عجیب ترین مرز کشورهای جهان

قبرس

در نگاه اول قبرس یک جزیره صلح‌آمیز و کوچک به نظر می‌رسد اما درواقع این‌طور نیست. در این جزیره چهار نهاد وجود دارد. نخست جمهوری قبرس است که همه ما می‌شناسیم، جمهوری ترکی قبرس شمالی در شمال، دو منطقه نظامی انگلستان و یک منطقه سازمان ملل بین شمال و جنوب.

دعوای اصلی زمانی اتفاق افتاد که در سال 1960 قبرس که بخشی از امپراتوری انگلستان بود، استقلال خود را به دست آورد؛ اما بااین‌حال انگلیسی‌ها بخش کوچکی از زمین جزیره را برای خود نگه داشتند.

سپس یونان سعی در الحاق قبرس داشت اما ترکیه برای جلوگیری از این اتفاق به جزیره حمله کرد و تقریباً نیمی از خاک این کشور را تصرف کرد و جمهوری ترکی قبرس شمالی را ایجاد کرد. سرانجام سازمان ملل متحد دیواری ساخت تا دو طرف را از هم جدا کند.

قرقاول، جزیره‌ای با دو حاکمیت

جزیره قرقاول واقع در رودخانه بیداسوآ، در مرز اسپانیا و فرانسه، تنها جزیره‌ای است که سالانه دو بار مالکیت خود را تغییر می‌دهد. این جزیره خالی از سکنه است و هیچ‌کس اجازه بازدید ندارد.

قرقاول 6 ماه بخشی از اسپانیا و 6 ماه بخشی از فرانسه است. حتی مراسمی وجود دارد که حاکمیت جزیره را بین دو کشور منتقل می‌کند. این اتفاق در سال 1959 با امضای معاهده پیرنه در همین جزیره آغاز شد.

افراد تأثیر گذار تاریخ در جهان چه کسانی بودند؟

هلند و بلژیک

سرانجام لیست عجیب ترین مرز کشورهای جهان را با مرز هلند و بلژیک به پایان می‌رسانیم. این‌یکی از پیچیده‌ترین مرزهای عجیب و غریب در جهان است. بااین‌حال، هر دو کشور بخشی از اتحادیه اروپا هستند؛ بنابراین مرز ازنظر فنی وجود ندارد.

عجیب‌ترین قسمت این است که مرز تقریباً از هر چیزی عبور می‌کند. از خیابان‌ها، کافه‌ها، همسایه‌ها و مغازه‌ها. حتی می‌توانید به‌طور قانونی وسایل نقلیه خود را هم‌زمان در دو کشور مختلف پارک کنید. اما این‌همه ماجرا نیست. مرز حتی از بین خانه‌ها عبور می‌کند.

ازاین‌رو، برخی از افراد در بلژیک بیدار می‌شوند و صبحانه خود را در هلند صرف می‌کنند و برعکس.

جمع‌بندی

جهان پر از مرزهای عجیب‌وغریب است. اگرچه برخی از آن‌ها مشهورتر از مرزهای دیگر هستند اما نمی‌توان انکار کرد که آن‌ها بینشی جذاب از فرهنگ و تاریخ محلی ایجاد می‌کنند.

نیازی به گفتن نیست که برخی از این مرزها، منظره‌های بی‌نظیر از محیط دیدنی و جذاب خود را به رخ می‌کشند. با بررسی عجیب ترین مرز کشورهای جهان شما می‌توانید به مناطق مشخص بروید و تعیین کنید که یک کشور کجا پایان می‌یابد و یا کشور دیگر آغاز می‌شود.

مقاله تغییرات در فهرست عجایب هفتگانه جهان را از دست ندهید.

عجیب ترین مرز کشورهای جهان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.